Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Inainte mergea sa faci asigurarea cu 3-6 luni inainte ca asigurarea sa intre in efect. De ex o faceai acum in dec. pt a fi valabila din 1 aprilie la 31 octombrie. Acum nu mai vor. Doar 1 luna maxim.
Prindeai acum reducerile de Craciun si daca dai 400 in loc de 600 reprezinta ceva, eventual motorina pt 2
-300 km.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

roi_ag

Nu am stiut pana acum ca se putea face asigurarea cu cateva luni inainte. Eu de obicei o fac inainte cu o saptamana de a pleca cu stupii in pastoral .

roi_ag

Si pentru ca tot se vorbeste de introducerea matcilor va arat ceva si sa-mi spuneti  care o practicati si cu ce reusita ?

dan sebastian

Pune-le te rog, pe pagina lui Calmus.
Un dialog ar fi mai interesant.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

roi_ag


dan sebastian

Cum ai reușit să dai de pagina respectivă?
E veche. Ms.
Am citit-o acum.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

roi_ag

Azi zbor frumos si au adus polen ca in Martie, deja se vede bine pe rame

roi_ag

Ingrijorator este ca au puiet si unii foarte mult pentru decembrie .Si tocmai cand aveam de gand sa nu mai dau turta din
Ianuarie. Nu am putut sta fara sa verific cativa .Priviti :

bucovineanu

Vremea calda le-a pacalit. Stiu eu daca o fi bine? Mai degraba nu.  Vor consuma mai multa hrana decat in mod normal. Pe de alta parte e posibil ca iarna sa vina mai tarziu si sa se prelungeasca in primavara. In acelasi timp odata cu generatiile de puiet se vor inmulti de timpuriu si parazitii ramasi in stupi.
Dar noi nu putem face nimic in afara de a avea grija ca familiile de albine sa nu ramana fara mancare.  :smile:

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

Eugen B

Ai 2 moyive ca ai puiet, caldura sau varroa. Nici nu vad f multa mancare in stup si ai grija si la rame. Eu iti dau un sfat doar sa il iei ca atare

bucovineanu

Astazi m-a sunat un conjudetean si mi-a spus ca a controlat o parte dintre familii si la toate a gasit puiet pe cate 2 rame. Atat puiet capacit, larve si foarte multe oua.

tassevasi

Citat din: Eugen B din Decembrie 22, 2015, 08:05:25 AM
. Nici nu vad f multa mancare in stup si ai grija si la rame. 

  Nu ai cum sa-ti dai seama de mincare   din aceste rame pe care are puiet ,pt ca sunt din mijloc .

Eugen B

Am cum. Uitete la rama cu puiet, arata veche cu multe celule de trantore si se vede clar ca e f putina miere. Cred ca e prima generatie de puiet si nu au devorat toata rama.
La mine e vremea rece. nu cred ca a inceput matca ponta. Daca va fi cald voi verifica

roi_ag

Citat din: Eugen B din Decembrie 22, 2015, 08:05:25 AM
Ai 2 moyive ca ai puiet, caldura sau varroa. Nici nu vad f multa mancare in stup si ai grija si la rame. Eu iti dau un sfat doar sa il iei ca atare
Cald cred ca l-e este, dar varooa nu, dupa 3 tratamente in Iulie-August , 3 in sept- oct. si un
oxalic in Noiembrie.
Ramele din poze sunt din 3 familii ,nu dintr-o familie,rame din centrul cuibului.Rama cu puiet mult am imbracat-o stg.-dr cu rame pline cu miere .Daca timpul va permite reduc cuiburile la toti si voi scoate ramele din centrul cuibului cu mai putina miere iar dupa 20 Ian. bag turte energetice.
In 25 de ani de apicultura , de foame mi-a murit un singur stup care avea un cat plin cu miere.
Atunci aveam multietajat 3/4 , iernam pe 2 corpuri, le-a prins frigul in corpul de jos si acolo au ramas.