Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag

Am vazut-o !Si astea sunt facute de mine  :nod: Dupa 3 luni de vizionat filme l-e visam !!!Le-am
facut in Februarie trecut !Sunt multe de spus !Te ajuta mult in stupina ! La pastoral , sistemul
manual iti ia cel mai mult timp! Se da mult la manivela ,dar 70 de stupi ii incarci singur in 2 ore !
Terenul trebuie sa fie ierbat si fara denivelari !Un lucru este sigur ,nu depinzi de ajutoare !!!

ghimpe

Foarte frumoase realizarile !!!

jenica67

   Salut am si eu o intrebare si o rugaminte :
1. cum se misca falca din stanga privind din fata, ca lipseste dupa mine o parghie, intre gaura de jos de la tija de strangere la brat. Am vazut acum ca ai pus un surub si ai blocat-o.
2. Daca vrei sa masori pe constructia ta si sa ne pui literele notate in poza aspiliftului tau :
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

roi_ag

 jenica 67  Initial facusem sa stranga ambele falci . Un sistem bun,complicat ,functiona ,dar nu mi sa parut
sigur datorita pieselor care trageau falcile,piese la care nu am avut timpul si rabdarea necesara
de a lucra si a face sistemul sigur,un sistem cu care puteai prinde stupi pana la 80 cm.Ce ma
deranja la el era faptul ca trebuia obligatoriu inainte de strangere sa apropii falcile de stup si
era un timp pierdut ..Eu cum am stupii la aceeasi dimensiune am preferat o falca fixa la care se poate face un regaj de pana la 1,5 cm si foarte sigur.
Sper ca maine am timp sa iau dimensiunile care mi le-ai cerut.

roi_ag

Citat din: jenica67 din Februarie 19, 2014, 10:22:32 PM
   Salut am si eu o intrebare si o rugaminte :
2. Daca vrei sa masori pe constructia ta si sa ne pui literele notate in poza apiliftului tau :

a1=9cm
a2=22cm
a3=16,5cm
b1=6cm
b2=26,5cm
c1=16cm
d1=34cm
e1=21cm
e2=56cm

jenica67

   Ms foarte mult. Am sa imi fac si eu unu. Am piesele gata, dar eu vroiam sa il fac numai cu brate care sa intre sub stup si sa se ridice. Acum ma gandesc sa-l fac cu doua varinte de brate.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Paul hernest

Va salut domnule. Sunt tot din Argeș si eu ,mai precis din Cosesti,acum stau in clung,o întrebare ce ma macină.am același model de stup ca al Dvs.,insa nu am acele trei găuri in fundul stupului,si sufăr câteodată din cauza consensului,as urma modelul dar folosiți folie deasupra sau nu ?

roi_ag

#202
Da folosesc folia din august pana in octombrie si din februarie pana le pun catul !
Vezi paginile anterioare 9 si 11 ce pun din octombrie atunci cand i-au folia si nu am pic de condens!

Marius-ursulakhe

Hristos a inviat si sarbatori fericite

roi_ag

Sarbatori fericite ! si tie ursulakhe ! Scriu pe aici din Paste in Craciun ! : sampanie:

roi_ag

Astazi am terminat tratamentul cu acid oxalic . Experienta noua . Cat traiesc invat . Niciodata nu
ma voi plafona !!!

dan sebastian

Ai avut noroc de vreme buna. In primavara nu poti sa iei varoua decat din import.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

apivasmob

Citat din: roi_ag din Decembrie 21, 2014, 06:24:46 PM
Astazi am terminat tratamentul cu acid oxalic . Experienta noua . Cat traiesc invat . Niciodata nu
ma voi plafona !!!
=D>Asa ar trebui sa faca toti , sa nu se plafoneze si sa studieze tot timpul. =D>
Sanatate tuturor apicultorilor

roi_ag

Zbor frumos astazi la 14grade.Au mai zburat si acum vreo saptamana dar nu am fost acasa sa il vad!
Se pare ca le-a priit tratamentul cu acid oxalic!

MirceaCalin

WOOW !!!
Ăsta da zbor !