Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag

Si paznicul de nadejde Lesie la comanda SEZI

RazvanTi

nu v-ati complicat la acel podisor si cu PFL-ul?
eu am identice la ME-urile mele dar in combinatie cu inca un podisor plin.
la transport doar pun peste corpuri podisorul cu plasa si celalalt deasupra.
ma gandesc ca oricum la iernat nu merge sa bata vantul pe sub capac...
plus ca la static acel podisor face mai mult belele (furtisaguri in toata regula- e ca si cum ai tine stupul deschis cu diferenta ca nu poate intra albina).
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

roi_ag

Chiar crezi ca mi-am complicat lucrul?Tocmai de aceea am renuntat la acel podisor plin.
Cand trebuia sa mut stupii pe alta vatra era o operatie complicata sa le inversez ,lua timp ,lipsa cules,
intepaturi,dar mai rau cand ajungeai pe noua vatra nici atat nu te apropii de stupi pana nu isi fac
orientarea si eventual dau de cules si apoi greutatea lui se simte,ba poate esti nevoit sa pleci imediat ce
i-ai descarcat.PFL-ul este usor sta pe sita sub cele 2 sipci prinse pe lateralul sitei.La pregatirea ptr. transport il trag si il pun pe cele 2 sipci.Operatia imi ia 10 min la 80 de stupi.Dupa asezarea pe noua vatra ridic capacul in partea din spate si introduc PFL-ul sub cele 2 sipci si imi optureaza complet sita
operatie executata tot in 10 min.Dupa aceea deschid urdinisele si plec sa beau o bere  :wink: asteptand
colegii sa termine si ei operatia .
Iarna pun  PFL-ul pe sipci si las sita libera ptr. ca ,condensul sa treaca prin pernita si te asigur ca nu ii bate vantul deloc, le este chiar foarte bine,mi-au spus-o ele mie  :nod:.Pozele le-am pus intr-o ordine
si trebuiesc citite si gandite nu numai privite ca simple poze.
Altele sunt intrebarile grele care ar trebui sa mi se puna %%-  :hi: Iernare uscata :nod:

G. Iulian

Frumoasă stupina, se vede mâna de gospodar.

RazvanTi

eu am intervenit datorita pataniilor mele.
la toti care am avut astfel de podisor era o bazaiala maxima datorita mirosului ce iesea prin plasa
adica era un futisag in prgul declansarii de toata frumusetea.
am schimbat rapid cu podisoare pline si s-au linistit instant.
nu neg ca e bun acel podisor la transport si in plin cules in pastoral. :hi:
ati inteles?
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

roi_ag

Citat din: Gheorghevici I din Octombrie 18, 2013, 07:44:29 AM
Frumoasă stupina, se vede mâna de gospodar.
Multumesc pentru aprecieri !

roi_ag

Citat din: RazvanTi din Octombrie 18, 2013, 08:27:53 AM
nu neg ca e bun acel podisor la transport si in plin cules in pastoral. :hi:
ati inteles?
Da ,sa traiti  !!!  :hi:

cobi

#142
Dle roi-ag, respect pentru ce faceti. Totul este frumos la d-vostra!

Daca ati renunta la podisorul de vara, cu sita, si ati pune direct capacul peste materialul izolant, nu ar fi mai bine? Nu ati avut probleme cu viscolul iarna sau cu ploaia sa ude zona podisorului. Am vazut un sistem de folie la d-voastra, dar asta nu implica schimbarea ei anuala, din cauza distrugerii acesteia de conditiile meteo, inghet/dezghet?

Sistemul de rigidizare, cu chinga nu l-ati incercat? recunosc, sistemul de prindere prezentat de d-vostra mi se pare greoi, cand este vorba de a cauta in cuib, ne mai vorbind si cheltuielile de achizitie, timp, etc; desi sistemul de rigidizare cred ca bate pe oricare.

Lisele sunt deosebite; sa aveti putere sa faceti multa treaba cu ele. Poate intr-o zi o sa am placerea sa va cunosc.

Numai bine! :smile:

flavius

hehe...si-a cumparat marele sef scula de imortalizat zburatoarele...nea Lucica, sa-ti traiasca...si pozele, da' mai ales albinele...

pentru cine vede doar pozele, sa va mai dau eu cateva detalii, asa, direct de la sursa: eu personal eram si inca mai sunt gata sa jur ca roi_ag a facut vreo scoala militara, si a ramas cu ceva simt de ORDINE SI DISCIPLINA, aplicabile, la momentul actual, direct in stupina si in muncile conexe...organizat, foarte dedicat si setat pe eficienta maxima, asta-i cuvantul de ordine la stimabilul concetatean de-al meu...

in alta ordine de idei, e prima oara cand vad sistemul de protectie pus in practica, saptamana asta ma tirez sa-l vad si in realitate...la mai mare si numai bine...iernare usoara, nea Lucica.

Stima si respect,
Flavius

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

mape 48-petru manea

vezi ce faci poate nu-i place sa-i furi secretele   :nono:

flavius

Cine, bre, nea Lucica?!?? pai e ca-n muzicile alea lautaresti, cin' se ia cu mine bine, ii dau haina de pe mine...eu sunt mai baftos, asa, de felul meu, si in general am dat numai de oameni deschisi, corecti, generosi, care nu merg pe ideea aia tampita si antica a asa-zisilor "mesteri" in diverse domenii, care "tineau" numai pentru ei (deh, ucenicia era pe bani/timp...) si nu impartaseau...am invatat ca daca spun tot ce stiu, primesc si eu, la randul meu, informatii de prima mana...roi_ag iti povesteste 2 zile neintrerupt, tu sa ai timp sa-l asculti...

Albina te invata generos, nu ai cum sa fii carpanos langa ele...

cu stima si respect,
flavius neagu
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

no, si acum sa fac putin pe releul de re-transmisie...roi_ag are ceva probleme cu net-ul (traiasca si-nfloreasca rds-rcs-ul...), asa ca m-a rugat pe mine, telefonic, sa va anunt ca va raspunde, punctual, la toate intrebarile care i-au fost puse, si aici, si pe alte topic-uri, imediat ce se rezolva belelele electronice...poate sa citeasca cea mai mare parte, dar se cam blocheaza in momentul in care vrea sa scrie/incarce ceva...

cu aceeasi stima si respect,
flavius
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

roi_ag

Citat din: cobi din Octombrie 20, 2013, 03:30:51 PM
Dle roi-ag, respect pentru ce faceti. Totul este frumos la d-vostra!

Daca ati renunta la podisorul de vara, cu sita, si ati pune direct capacul peste materialul izolant, nu ar fi mai bine? Nu ati avut probleme cu viscolul iarna sau cu ploaia sa ude zona podisorului. Am vazut un sistem de folie la d-voastra, dar asta nu implica schimbarea ei anuala, din cauza distrugerii acesteia de conditiile meteo, inghet/dezghet?

Sistemul de rigidizare, cu chinga nu l-ati incercat? recunosc, sistemul de prindere prezentat de d-vostra mi se pare greoi, cand este vorba de a cauta in cuib, ne mai vorbind si cheltuielile de achizitie, timp, etc; desi sistemul de rigidizare cred ca bate pe oricare.

Lisele sunt deosebite; sa aveti putere sa faceti multa treaba cu ele. Poate intr-o zi o sa am placerea sa va cunosc.

Numai bine! :smile:
cobi, scuza- ma ca nu ti-am raspuns pana acum ,ceva probleme cu calculatorul care sper s-au rezolvat.
Desi capacele sunt bine lucrate tot se mai infiltreaza apa si ar uda pernitele, si asa cu sitele se uda ptr.
ca apa se scurge  de pe capace dar am rezolvat-o cu folia care vine din spatele stupilor pana in fata,
folie care pot sa o rulez pana deasupra urdinisului s-au cand este frig si vint sa o cobor pana la pamant.
Folia nu se distruge intr-un an ,daca ma tine 2 ani sunt multumit, un 200 ron la 2-3 ani se merita.
Folia ,pernitele si diafragmele conteaza enorm intr-o iernare.Consum de hrana nu mic ,ci forte mic .
Iarna trecuta a fost prima oara cand am iernat asa si am avut un consum mic de hrana ,si primul an de cand am stupi si nu am vazut o pata de diaree.
La sistemul de prins cu tije nu voi renunta niciodata.Cutiile sunt lucrate de mine si gaurile ptr. tije au
fost centrate foarte bine incat tija cade si singura pana jos.
Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 21, 2013, 07:32:13 AM
vezi ce faci poate nu-i place sa-i furi secretele   :nono:
MAPE 48 esti informat gresit de stiu eu cine , ma cam tachinezi ,sunt dispus sa ma deschid ca o carte,
daca doresti sunt dispus sa-ti dau nr de tel. si ai sa te convingi .Nu detin secrete ,sunt lucruri invatate
tot de pe aici .Toti cei care ma cunosc imi stiu toate "secretele".Aaa cei care m-au dezamagit nu mai pupa. :hi:

mape 48-petru manea

ROI-AG  nu fi suspicios si te rog sa intelegi ca am intentii bune si vreau sa ajut atat cat pot tinerii apicultori cu sfaturi bune
Aceeasi preocupare vad ca ai inceput sa o ai si tu
De multe ori nu reusim sa gasim cuvintele potrivite si iese altceva decat vroiam de fapt sa spunem
am urmarit cu interes postarile tale si pozele si stiu ca esti un apicultor priceput si harnic   :hi:

ssergiu79

Mape,Flavius are dreptate,roi_ag e foarte deschis cand un novice (ca mine)ii cere parerea.Pe mine m-a invatat multe,inclusiv transvazarea.Nea Lucica,multumesc pt sfaturile bune si pt ajutorul de asta vara la descarcatul stupilor pe ploaia aia sanatoasa.Nu stiu cati s-ar fi bagat la asa ceva. =D>...cat despre stupina lui si nu numai,e la milimetru (cel putin):bravo:.Sa avem iernare buna cu totii!