Roi Taranov

Creat de LAZAR VASILE-CORNEL, Iunie 03, 2017, 05:24:16 AM

« precedentul - următorul »

LAZAR VASILE-CORNEL

Buna ziua si bine vam gasit am o intrebare in legatura cu roiu taranov ce parere aveti functioneaza eu am incercat si vad ca deocamdata nu mai au tendinta de a roi,va multumesc si butoaie pline.
SANATATE SI MULT NOROC.

bmdna

Buna ziua,

Aceasta metoda o folosesc eu de mai multi ani. Roiul Taranov este foarte apropiat de roiul natural. Am observat ca roiurile astfel fomate se dezvolta extrem de bine, culeg miere marfa la floarea soarelui si intra in iarna foarte puternice. In anul urmator, de regula, nu roiesc, dar trebuie avut grija pentru ca au o dezvoltare exploziva. O alta caracteristica observata de mine este ca, in majoritatea cazurilor schimba linistit matca in luna august. Fapt care poate fi bun sau rau. Un fapt pozitiv este ca iernarea se va face pe faguri noi, care pana in toamna vor capata culoarea ideala pentru iernare. Roiul de punte intr-un corp umplut numai cu gaguri artificiali. Pt ca am observat ca mai strica din faguri, eu le pun mai spre margine si o rama claditoare cu partea de sus inceputa. Un alt avantaj este ca un astfel de roi nu va parasi niciodata stupul in care a fost asezat. Si nu e nevoie de o bucatica de fagure cu puiet pentru fixarea lui.

Dezavantaje:
- manopera considerabila, avand in vedere ca trebuie scuturate/periate absolut toate ramele stupului
- daca roiul se aseaza in aceeasi stupina, o parte din albine se vor intoarce la vechiul stup
- cand aplicam metoda trebuie sa ne asiguram ca matca batrana mai este in stup.
- daca este cules in natura, prin scuturarea ramelor se pierde nectar, asa ca trebuie periate
- daca raman mai multe botci, se intampla ca stupul sa mai roiasca odata (mie mi s-a intamplat)

Concluzie: Parerea mea este ca metoda este eficienta, in pofida manoperei laborioase.

Atasez o poza cu un astfel de roi de anul acesta.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Awareness

Do I need more help and guidance in this area? I will share knowledge and develop in the future.

pistol28

Citat din: Awareness din Februarie 26, 2018, 05:07:44 AM
Do I need more help and guidance in this area? I will share knowledge and develop in the future.

Am nevoie de mai mult ajutor și îndrumare în acest domeniu? Voi împărtăși cunoștințele și  va dezvolta în viitor.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi