Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Nu, acolo ramane pana la sfarsit. am scris mai sus.

filip

Deschiderea porcului o faceti pe burta ca la vitel?
Slaninile si muschii lungi le scoateti cu porcul atarnat?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Da. Intai se deschide si se scot intestinele si maruntaiele. E important ca acestea sa stea cat mai putin in carcasa. Apoi se ia costita, slanina, picioarele din fata, muschii de langa coloana, coastele, spinarea. In final raman atarnate numai picioarele din spate.

danut

Dl.Bucovineanu anul asta ne mai invatati ceva despre sacrificarea porcului daca exista posibilitatea unui filmulet multumim mult! si sa-l mancati sanatos ! :hi: :hi:

apicmd

BPR!!!!

marius_vfp

Citat din: teinegru64 din Decembrie 21, 2009, 12:35:38 PM
,daca aveti o poza in care sa vedem intregul dispozitiv ar fi si mai bine.

salut pe la mine la fel se practica scarificarea
dispozitivul are forma toartei de la galeata capetele de jos ascutite sa intre in picior si spre exterior iar la mijloc un inel prin care se trece sfoara un capat al sforii il legi de sus la grinda iar celalalt il dai prin inel apoi dupa grinda si tagi in jos , funia trebuie sa lunece usor se da cu grasime sau sapun .
sa vad poate incerc o poza scuzati calitatea ideea conteaza.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bucovineanu

Sper ca anul acesta sa fac un filmulet cu taierea porcului.

bucovineanu

Am ramas dator cu filmuletul de la tairea porcului (fiind mai lung l-am impartit in 3 parti):

http://www.youtube.com/watch?v=ynEyoOsnFlU&feature=related

bucovineanu


bucovineanu


POSTASUL

 mod de transare la meserie  :bravo:  sal mancati sanatosi   si SARBATORI FERICITE  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bucovineanu

O poza din vara ca sa ne amintim de albine:

skypi_0040

Domnule Bucovineanu, filmuletele dumneavoastra mi-au placut dar dupa atata porc ce am taiat si mancat anul asta , cred ca am sa trec la vegetarieni, pentru ca nu mai pot sa-i vad. Pozele din anii trecuti din iarna sunt excelente si ultima poza este cea care ma facut sa-mi dau seama cat iubesc vietatile astea (ma refer la albine , nu la porci) :D.
Va urez La multi ani si 2012 sa va aduca sanatate , bucurii, familii sanatoase, iernare uscata si butoaie pline.
Michael Bociu

bucovineanu

Multumesc pentru urari. Si din partea mea sincere urari de sanatate, putere de munca, un an nou mai bun si implinirea celor mai indraznete visuri.

antiopa din ardeal

 La multi ani, multa sanatate si bucurii !!!
Frumoase traditii si obiceiuri, frumos grai romanesc, peisaje minunate !!
In zona noastra obiceiurile sunt complet diferite, inspirat mai ales de la sasi porcul se desface pe spate fara taierea capului si incepe cu despicatul slaninii in lungul coloanei vertebrale. In  Ardeal dintotdeauna slanina sau cum ii spun unii prin diferite zone "sunca" este la mare pret, in aceasta iarna s-a vandut la 18- 19 lei/kg gata preparata fata de carne care a avut pretul de 15-16 lei/kg.(nepreparata, produsa in casa cu hrana animalelor fara e-uri) In zona dv nu se pastreaza slanina, sau daca se pastreaza cum se prepara tinand cont ca soricul este tras jos de pe ce in zona noastra este considerat ceva delicat?
Obicei din zona noastra:
Macelarul dupa ce injunghie porcul il parleste si il spala dupa care il aseaza pe burta cu picioarele putin desfacute si urmeaza despicarea slaninii. In acel moment brusc si dintr-o data cutitul macelarului nu mai taie. Este momentul in care paharele trebuiesc umplute cu rachiu si cei prezenti se aduna ca sa vada cat de groasa este slanina porcului. Indiferent de grosime proprietarul porcului este laudat si prin urmare se bea si al 2-lea pahar de rachiu (jinars) Si cutitul se ascute singur si treaba merge mai departe.