cherestea pt rame

Creat de bogdan moldovean, Ianuarie 30, 2015, 08:04:04 PM

« precedentul - următorul »

bogdan moldovean

salutare In primavara vreau sa mi iau cherestea pt facut rame ..numai rame .Ce fel de cherestrea trebuie sa cumpar?si ce dimensiuni grosime lungime tot Multumesc

un OM

Pentru a nu pierde mult material ai nevoie de scandura de 40 mm pentru umerii Hofman, pentru celelalte componente scandura de 25 mm.  Restul sunt calculele fiecaruia. Nu uita ca si pentru rame sunt necesare scanduri uscate.

bogdan moldovean

ce sa cer scandura de 40mm sau dulapi ?tei sau brad?daca iau scandura verde de 40mmnu scade la 37mm/?

apivasmob

Cea mai buna este te tei grosimea la uscat sa fie de 40 mm si lungime de multiplu de 300 + 50 mm ,dar iti trebuie si cea pentru speteze care sa fie uscata de grosime 23-25 mm si lungime multiplu de 500 mm(470).
Sanatate tuturor apicultorilor

ioanardelean55


   40 mm e subtire  iar 300+50 mm e scurt pentru prelucrare mai bine 610 -20-30 . depinde si de tehnologia folosita .

bmdna

Salut!

O sa spun si eu parerea mea. Nu sint nici un meserias foarte bun dar nici om cu doua maini stangi. Nu merita sa te apuci de facut rame. E mai ieftin si fara bataie de cap sa le cumperi. Ramele se preteaza la productia de serie foarte mare si sint oameni care le fac. Sa-I lasam pe ei sa le faca. Ar trebui sa-ti canalizezi efortul, creativitatea pentru a face funduri de stup, podisoare, colectoare de polen, etc, lucruri care pot fi imbunatatite si care costa mai mult sa le cumperi. Ramele sint usor de facut si daca le faci tu castigul e foarte mic. Bine, daca ai foarte multe familii atunci poate merita, altfel... eu cel putin am ajuns la concluzia asta.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

ioanardelean55


mirea-daniell

aveti interese la producatori???  :nono: :nono:  Cele mai bune rame si nu numai sunt cele pe care le faci tu. Orice obiect necesar in stupina pe care poti sa il faci singur, in limita timpului   disponibil, este binevenit si te face sa fi fericit ca e dat din mainile tale.

romikele

Oricat te-ai stradui, nu vei reusi sa ai dotarea unor producatori ca de ex. S.C. Paste Vas S.R.L.Vaslui.
De aici si calitatea net superioara a produselor dar si pretul de cost minim.
Nu avem nici un interes la producatori, dar sincer nu merita efortul...

bmdna

Citat din: mirea-daniell din Februarie 01, 2015, 12:29:31 PM
aveti interese la producatori???  :nono: :nono:  Cele mai bune rame si nu numai sunt cele pe care le faci tu. Orice obiect necesar in stupina pe care poti sa il faci singur, in limita timpului   disponibil, este binevenit si te face sa fi fericit ca e dat din mainile tale.

Nu am niciun interes la niciun producator. Nu cunosc personal vreun producator. Poate ca "ramele pe care le faci tu" sint cele mai bune pentru unii pameni, poate e valabil in cazul dumneavoastra. Dar... eu ma indoiesc ca eu pot concura cu cel care are o linie de productie, care achiziotioneaza cherestea engross, care are resturi de la alte lucrari pe care le poate reutiliza pt productia de rame. Deci ale mele nu sint cele mai bune si cu siguranta sint cele mai scumpe. Eu fac rame de 3 ani si asta e concluzia la care am ajuns. Mie imi place foarte mult apicultura pentru ca sint foarte multe variante. Eu in cazul asta am ales aceasta variant, sa cumpar rame. Pentru mine e cel mai potrivit. Nu spun ca e gresit sa te apuci de facut rame. Spun doar ca e mult mai util sa faci ceva mai valoros. E ca si cum ai incerca sa copii o bancnota. Daca tot o copii, copie una valoroasa, nu copia 1 leu. A nu se intelege ca indemn la infractiuni!!!
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

Un prieten care produce rame a spus ca scoate 1000 de rame  dintr-un metru cub de dulapi, daca lemnul e bun si nu are cioturi. La 1,3 RON cu cat da rama ii iese si lui un profit de circa 800 de ron. Spune insa ca profitul nu e asa mare deoarece e multa munca.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: oroles din Februarie 01, 2015, 07:48:56 PM
Un prieten care produce rame a spus ca scoate 1000 de rame  dintr-un metru cub de dulapi, daca lemnul e bun si nu are cioturi. La 1,3 RON cu cat da rama ii iese si lui un profit de circa 800 de ron. Spune insa ca profitul nu e asa mare deoarece e multa munca.
Pe langa asta cred ca e si una dintre cele mai periculoase operatii din tamplaria apicola.
Si eu cred ca e mai bine sa le cumperi, doar sa gasesti un producator bun. Unii ascund leaturile proaste in mijlocul pachetului...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ionel07196555

La 43 se merita sa lucrezi acasa
La 25 esi in pierdere lucrind acasa

cristian bh

Citat din: oroles din Februarie 01, 2015, 07:48:56 PM
Un prieten care produce rame a spus ca scoate 1000 de rame  dintr-un metru cub de dulapi, daca lemnul e bun si nu are cioturi. La 1,3 RON cu cat da rama ii iese si lui un profit de circa 800 de ron. Spune insa ca profitul nu e asa mare deoarece e multa munca.
Ceva nu pusca bine in ceea ce spui.

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani