subventi

Creat de dragos2006, Aprilie 13, 2008, 11:53:09 PM

« precedentul - următorul »

D006

de ce in apicultura subventile sunt conditionate de predarea   [,,LA HOTII''] a10kg
miere de famile ,atita timp cit in celelalte ramuri ale agriculturi subventile nu sunt conditionate de predarea de produse ?????

ni_cu_sf

mai stie cineva cand se va face finantarea pentru masura 141?

BOB0

Citat din: apic dragotade ce in apicultura subventile sunt conditionate de predarea   [,,LA HOTII''] a10kg
miere de famile ,atita timp cit in celelalte ramuri ale agriculturi subventile nu sunt conditionate de predarea de produse ?????
Probabil pentru a avea un control cit de cit al nr. fam. de alb. pentru ca in urma cu citiva ani s-au raportat un nr. mai mare de fam. fata de cel real ??In agr.au posib.mai usor de a face verif.supr. cultiv.(prin satelit) Cred ca acesta ar fi motivatia.

stefan1

Si eu cred ca aceea e ratiunea si masura poate fi indrepratita. Romanul e predispus sa speculeze orice in favoarea lui. Cine ar tine stupi doar la numar, pentru subventie, ar fi o sursa de probleme pentru toti apicultorii din zona.
Nu e obligatoriu sa le dai lor mierea ci oricarui achizitor aurorizat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

costoiuaurel

Apicultori ca nu ati primit subventia ....vi se pregateste ceva
Astazi am fost la APIA sa intreb despre situatia banilor pe care trebuia sa ii primesc la mierea predata la procesatori, si pentru care am intocmit dosarul de subventie,(cei 20 leix10 kg.miere predata de stup) .
Am gasit o echipa noua,tinara,care ma lamurit ca bani vor veni diminuati cu aproximativ...(in jur)...de 10% nu stiau sigur, pe motiv studiat temeinic " ca nu sunt bani" sa se dea integral  si in termen de o luna de acum incolo, ca mai repede nu pot fiindca au mult de lucru " sunt cu platile la luna iunie" si nu au personal suficient , virarea banilor se face centralizat de la Bucuresti asta in situatia in care birourile lor duduie de calculatoare,telefoane, imprimante, legatura internet,fax, etc......
O fie o situatie singulara ......,sunt sungurul ramas sa primesc subventia......sau mai sunt apicultori care asteapta subventia si nu stiu ce ii asteapta, am  :mad:  si am plecat di APIA scirbit....

D006

Fara suparare , respectivii te-au mintit  ( treaba olteneasca ) , la mine la Buzau eu am depus dosarul in iunie si pe 3 august am avut banii in cont . Chiar daca nu sunt bani suficienti se face plata in doua transe dar suma nu se incaseaza diminuat.
Intr-un an cand nu mi-au venit banii la timp am trimis mail la ministrul agriculturii si extrem de repede am fost contactat de un secretar caruia i-am comunicat numarul de dosar , s-a interesat si apoi mi-a comunicat data la care voi primi banii.

D006

are dreptate doctoru eu am depus in iulie și am luat banii în septembrie
( nu sunt toți la fel oltenii mai au și scăpări ......bune)

costoiuaurel

Da asa e iunie complect restul diminuat, asa mi-au spus ca ce va plati de acum incolo va fi diminuat ...sper sa ai dreptate si sa ma insel eu.....dar...dar...traim in Romania....si ...si ...imi vine..... :dinti:  :mad:  :nebun:

D006

Noi am primit banii in 60 de zile , in 20 09.In 2008 am asteptat 3 luni si nu am primit subventia in cond cand altii au luat-o dupa 1 luna. Am sunat la Buc la dna Dorina Stancu tel 0213054910 , au virat banii in 24 de ore , incercati! pop

D006

Acum vedeti si voi cat ne lipseste o asociatie adevarata ! cum ar fi fost ca asociatia sa ne ajute in rezolvarea unor astfel de probleme ? Una este sa te prezinti " nea Ion" si alta este sa reprezinti o asociatie !  :wink:

costoiuaurel

Pentru cei care au depus dosarul pentru subventie la miere in luna august din diverse motive neavind timp sa il faca in iunie.......
Minunea oltenesca pe care d-nul Dragos nu o credea sa infaptuit........ am primit bani in cont diminuati cu aproximativ 10%......oi fi eu singurul din tara care am facut dosarul de subventie in august, sau mai sunt si alti.....sau nu sunt cititori ai acestui forum......
Spuneti ca trebuie sa fim organizati (asociatie,cooperativa,etc)..... vom fi ca o haita de lupi flaminzi care vom urla la luna...... nu te baga nimeni in seama...sa il vom copia pe domnul Patapievici in Parlament cind s-a comandat comunismul in Parlamentul Romaniei si din balcon a zis...."Va rog sa luati act....""Va rog sa luati act...." si intradevar sa  luat    :nod:     :nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :rotfl:  Nu este o solutie darea unui telefon la nu stiu ce directie din cadrul Ministerului pentru a rezolva problemele....... totul in Romania miroase a stil mafiot.......nu sti cine ti-o trage si de unde iti vine lovitura...daca n-ai proptea politica....sau bani sa ungi usa in care intri..... vorba dumneavoastra "mirosi a fraier" si esti in fata lor un geam de sticla prin care ei se fac ca nu te vad, tu vorbesti ca televizorul iar daca dai sonorul mai tare pune gardieni pe tine si te dau afara si primesti si premiu  de tulburare a linisti publice . Sper sa intram odata in Europa.... dar nu in stil Dimbovitean...Sa auzim si de mai bine........

D006

Dragul meu Aurel te rog nu  mai fi asa pesimist , daca noi toti am gandi pozitiv  am reusi sa urnim lucrurile din loc . Chestia cu -10% este total ilegala , eu mi-am luat banii  100 % , daca as fi luat mai putini as fi mers in instanta deoarece este ilegal si mai ales pentru ca guvernul Boc a bagat in cont 100% din bani.
Organizarea nu inseamna haita ci spirit asociativ.

costoiuaurel

Mai avem puţin pînă la împlinirea celor 20 de ani ,,ai lui Brucan". Aniversarea ne găseşte îngrijoraţi, un pic obosiţi, cu rate la bancă pe care le plătim cu greu de la o lună la alta, isterizaţi de ce vedem la televizor. Am vrea să scăpăm, cumva, de toate astea, să stăm într-un concediu luuuung unde să nu mai auzim, să nu mai vedem, să nu mai gîndim.  Nu este un lux pe care să ni-l putem permite. Ratele trebuie plătite oricum. În plus, un proces in justitie in ziua de azi........cere timp pe care nu til da nimeni tu il pierzi in mod ireversibil. Trebuie să încercăm să ştim cu cine. De aceea, avem nevoie, cu măsură, şi de nenorocitele astea de subventii de la APIA , pe care o consider o adunatura de analişti antipatici şi semidocţi care iti testeaza gradul de suportabilitate. Va doresc succes cu organizarea,asocierea,etc. dar daca nu aveti banii necesari in pusculita sai cheltuiti fara sa va ginditi la rezultate mai bine nu va apucati,  am trecut prin acest calvar, am participat la constituirea unei cooperative de pe legea noua nr.1/2005 cu multi membri , in final chiar daca nu faci nimic pe ea, trebuie sa intretii relatia cu statul prin declaratiile trimestriale,anuale,bilant,plata contabil,etc..raspunderea ii revine presedintelui ,chiar daca are angajamente ferme din partea membrilor fondatori ca il vor ajuta in activitate, o vor da dupa colt cu raspunderea, iar daca vrei sa faci vreo modificare in statut (suspendare activitate,desfintare,etc..) constati ca nu poti intruni pe toti membri constitutivi si nu poti face nimic si ramai cu ea pe cap. Va doresc tot succesul din lume pentru constituirea organizatiei..... Restul e CAN CAN

D006

In ceea ce priveste cooperativa sunt intr-u totul de acord cu tine , din acest motiv sustin infiintarea unei asociatii exclusiviste si nu facuta cu "hei-rup".
  Cat priveste treaba cu ratele la banca este vina universala a romanului care cand vede un teanc de bani ii ia Dumnezeu mintile si uita ce va avea de plata in restul vietii.
  Cu isterizarea se rezolva usor : nu te mai uiti la televizor !  :hi:

costoiuaurel

Prezent la inaugurarea unei fabrici din Luduş, preşedintele a declarat că «nici eu, nici Guvernul, nici Banca Naţională nu ne-am propus să scoatem ţara din criza economică, pentru că nu se poate acest lucru». «Criza e globală şi România depinde de ceea ce se întîmplă la nivel global», a continuat vesel preşedintele. Ca să vadă lumea cît e de deştept, Băsescu a continuat cu o cugetare apocaliptică: «Nu există nici o ţară care să se extragă singură din criză; ori ies toate, ori nu iese nici una». Mai pe româneşte, dacă e să ne ia dracu', măcar n-o să fim singuri şi asta ar trebui să ne facă să ne simţim mai bine." Deci tot un fel de ,,murim noi, muriţi şi voi". Avem într-adevăr un preşedinte popular, care chiar gîndeşte în ritm cu ţara...  :uimit:  :finger:
Fara a face politica si a critica intr-un fel, de schimbarea regulilor in timpul jocului,dar asocierea cu persoane exclusiviste este...... "foarte buna" dar plina de surprize care o sa va impresioneze in mod ....."foarte colorat" si orcum orice asociere cu acte fara stirea ANAF sau RC nu se face,iar drumu oaselor cu hirtiile la ghiseu tot le faci.Invidia aceasta fuge de ierarhie ca dracul de tămîie – şi mai ales de ierarhia care-l pune pe vecin deasupra ta.
Această variantă destructivă a moralei este dublată şi de una constructivă: omu' se pune să aiba o stupina, uite aşa, d'al naibii, să-şi ridice o casă mai făloasă decît a vecinului, să muncească pe brînci ca să-şi cumpere o masina,sa mearga la congrese,etc. Şi atunci este rîndul vecinului să riposteze, iar al omului nostru, să cînte, pe ritm de manele, ,,mor duşmanii de ciudă". Economia României a crescut (atît cît a crescut) şi graţie acestei competiţii invidioase. Nu invidia în sine este deci problema, ci faptul că în această morală a caprei eşti totdeauna umbra neliniştită a celuilalt, eşti ceva sau altceva nu pentru că vrei să fii aşa sau altminteri, ci deoarece vrei să devii astfel doar în comparaţie cu vecinul: nu eşti, ci te compari.
Ai două capre, patru camere şi o maşină de lux nu neapărat pentru că asta ţi-ai dorit, ci pentru că şi el a avut. Furi şi înşeli nu neapărat pentru că aşa îţi este firea, ci pentru că vecinul a făcut-o cu succes, iar tu nu poţi să rămîi mai prejos. Individul nu mai este în sine, ci prin celălalt, eul nu mai este un proiect, ci un efect: ca să ştii cine eşti şi ce să faci, trebuie musai să te uiţi peste gard. Idealul vieţii devine atunci nu să vezi, ci să fii chiorul din ţara orbilor. Iar dacă nu se poate şi nu se poate, barem să orbim cu toţii! vorba cantecului "Cine are noroc are....cine nare chiar ca nare":finger:
.cu scuzele de rigoare pentru vorbele alambicate folosite, va admir pentru tineretea gindirii si pentru increderea in fortele proprii, si va doresc tot binele din lume.. :hi: