Placi de zahar candi

Creat de oroles, Septembrie 16, 2014, 06:08:55 PM

« precedentul - următorul »

oroles

#60
Am facut si azi un rand de turte si a iesit cam asa ceva.





Sunt foarte multumit de rezultate. Ies ca sticla de tari. Problema e in felul urmator: Cand am pus la fiert s-a umflat, a crescut, a facut spuma si nu a mai dat inapoi. La un moment dat cand am vazut ca nu mai da spuma inapoi am bagat termometrul in el si am vazut ca avea cca 129 de grade ceea ce inseamna prea mult. Termometrul e bun. Reteta lui nea Gica Romanescu zice ca trebuie fiert siropul inca un minut pana descreste. La mine nu scade si nici nu se limpezeste. E posibil sa fie de la zaharul pudra?

Sa ma iau dupa termometru? Ies tari daca opresc focul la 117 grade?


Multumesc pentru raspunsuri.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Am facut inca o sarja si am lasat-o pana se lasa spuma. Se lasa la peste 140 de grade. Nu mai inteleg nimic. Aici scrie ca la 116 grade se opreste. La 116 grade la mine nici nu se ridicase spuma.  ))/

http://www.apiflora.ro/articole/hrana_energetica_proteica/hrana_energetica_si_proteica.pdf

Termometrul alimentar este bun deoarece l-am tinut sub brat si indica un pic sub 37 de grade.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Aici arata o reteta total eronata:

http://www.stuparitul.com/miere_zahar_candi.html

Proportia este gresita. Cu 5 kg de zahar si 1 l de apa iese un sirop un pic mai dens decat mierea. :D

Reteta de aici e mai buna si nu vorbeste nimic despre termometru:

http://www.stuparitul.com/candi_gica.html

Deci? Ce sa iau de bun?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Nu este din cauza zaharului pudra acea culoare rosiatica ---din cauza supratemperaturii sa caramelizat
Eu nu am termometru si il fac astfel :---se fierbe la foc domol   ---se ia spuma si se sterge cu o carpa uda marginile oalei (se foloseste oala smaltuita nu inox )---se fierbe la foc domol pana cand daca iei cu o lingurita din continut si introduci in apa rece  ---daca continutul de dizolva in apa rece mai trebuie fiert---in momentul cand siropul nu se mai inprastie in apa rece iei o parte din lingurita intre degete si poti face o biluta fara sa se lipeasca de degete este gata---incepi sa mesteci cu o lingura de lemn intr-un singur sens pana cand incepe sa -si schimbe culoarea spre laptos in acel moment trebuie sa aiba cam 40 de gr. ---in acel moment se toarna in forme ---grosimea placilor sa fie de un cm grosime
Nici eu nu am reusit de primadata

mape 48-petru manea

Reteta---5 kg zahar ---1,1 l apa (0,9 l apa 200 ml solutie sare de lamaie )

oroles

Citat din: mape 48-petru manea din Decembrie 10, 2014, 10:51:16 PM
Reteta---5 kg zahar ---1,1 l apa (0,9 l apa 200 ml solutie sare de lamaie )
Dupa reteta asta, daca pun 5 kg de zaha si 1.1 l apa si opresc la 116-117 grade nu iese nimic. Am incercat. Si chiar focul a fos tare. A iesit ceva mai dens ca mierea. Nici macar nu mi se desprindea de pe foaie.   ))/
Sutn total in ceata.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

citeste cu atentie "la foc domol "si fara termometru ---can iei din lingurita intre degete sa poti face o biluta
la foc domol are timp sa se evapore apa ---daca la incercarea in apa rece di inprastie siropul in apa inseamna ca inca mai are continut mare de apa si trebuie sa-l mai fierbi

dinupaltinis

Domnu Manea faceti o confuzie.Ce spuneti dvs.este reteta de serbet,iar colegul Oroles face zahar candi,adica din ala din care se faceau cocosii pe batz cind eram noi copii.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

cornelioandanciu

Citat din: oroles din Decembrie 10, 2014, 10:25:32 PM
Am facut inca o sarja si am lasat-o pana se lasa spuma. Se lasa la peste 140 de grade. Nu mai inteleg nimic. Aici scrie ca la 116 grade se opreste. La 116 grade la mine nici nu se ridicase spuma.  ))/

http://www.apiflora.ro/articole/hrana_energetica_proteica/hrana_energetica_si_proteica.pdf

Termometrul alimentar este bun deoarece l-am tinut sub brat si indica un pic sub 37 de grade.
Ai grija cu turtele alea ca eu era sa omor niste familii de albine, noroc cu un coleg de forum, turtele deja cursesera printre rame!
Va salut.

mape 48-petru manea

Citat din: dinupaltinis din Decembrie 12, 2014, 07:55:12 PM
Domnu Manea faceti o confuzie.Ce spuneti dvs.este reteta de serbet,iar colegul Oroles face zahar candi,adica din ala din care se faceau cocosii pe batz cind eram noi copii.
[/

Recunosc am facut confuzie  ^:)^

oroles

Am vazut ca turtele astea curg. Cred ca voi ajunge sa cumpar Apifonda. Serbetul imi iese foarte bine. Sunt curios daca serbetul curge? Eu am pus in toamna serbet si nu a curs.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

gaby

buna daca vrei sa verifici cat de bun este termometrul foloseste apa
pune apa la fiert iar atunci cand fierbe, termometrul trebuie sa indice 100 gr.celsius acest tip de verificare nu da gres
si eu fac turte candy iar in momentul invertirii adica cand se ridica spuma pana incepe sa dea inapoi nu dureaza m-ai mult de un minut si temperatura este de 116-117 gr c
iernare usoara

gaby

PS
eu folosesc zahar tos la prepararea turtelor candy ,nu zahar pudra

mosunick

Citat din: oroles din Decembrie 12, 2014, 10:12:07 PM
Am vazut ca turtele astea curg. Cred ca voi ajunge sa cumpar Apifonda. Serbetul imi iese foarte bine. Sunt curios daca serbetul curge? Eu am pus in toamna serbet si nu a curs.
Fa reteta lui Marin Ielea si nu dai gres. Nu folosi sare de lamaie ca devine turta sticloasa si curge la incalzire in prezenta vaporilor de apa din stup. Foloseste otet in loc de sare de lamaie si merge brici. Poti chiar sa nu pui miere ci numai zahar. AM incercat-o reteta anul trecut. Fara probleme.
Spor sa ai!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

MirceaCalin

Citat din: mosunick din Decembrie 15, 2014, 10:31:38 PM
Fa reteta lui Marin Ielea si nu dai gres...
Daţi vă rog mai multe amănunte sau un link !