PROPOLISUL

Creat de dragos2006, August 27, 2009, 02:42:23 AM

« precedentul - următorul »

D006

Vrei sa spui ca apicultori sunt necinstiti?  :hi:
Cei profesionisti?  :rotfl: :rotfl:

pharaonu75

Nu numai apicultorii, orice comerciant cand simte mirosul banului...
Banu-i ochiul dracului, nu? (sa nu spui ca esti surprins!)
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

danrgd

Multumesc pentru retete o sa consum si eu preventiv .

D006

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 02, 2010, 10:23:03 AM
Nu numai apicultorii, orice comerciant cand simte mirosul banului...
Banu-i ochiul dracului, nu? (sa nu spui ca esti surprins!)
Nicidecum surprins de fapt ci de admiterea lui in public.
Majoritatea incearca sa ascunda acest adevar cat mai bine posibil.
Sunt totusi si "comercianti de cursa lunga" care nu se lasa impresionati de un pumn de galbeni.

valter

O proba de lucru
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Frumos si educativ.
O sa trec si eu la metoda asta mai avansata la anu.  :hi:

pharaonu75

Citat din: valter din Noiembrie 04, 2010, 08:46:14 PM
O proba de lucru

M-ai convins! Dau fuga la magazin si cumpar plasa pentru imprejmuirea fatadei constructiilor!
Informativ, insa, de la cati stupi ai strans propolisul ala? Cate plase aveai in sac?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: valter din Noiembrie 04, 2010, 08:46:14 PM
O proba de lucru

valtere....
esti artist
frate stii sa faci bani
te felicit

vii la ramnic de 1 dec?
te rog poti sa aduci si un set de plase sa "fur" si eu ideia?

cam la cat timp se recolteaza o sarja?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

Citat din: FlorinI din Noiembrie 04, 2010, 10:29:37 PM
Citat din: valter din Noiembrie 04, 2010, 08:46:14 PM
O proba de lucru
valtere....
esti artist
frate stii sa faci bani
te felicit
:nono:
Stie si vrea sa munceasca.
Bani vin ei singuri dupa aia.

valter

Deschiderea este facuta si nu incerec sa ascund nimic...insa toate rezultatel;e sunt inca instabile...am aratat si eu ce aveam mai bun...alea goale sunt inca in lazi.

Insa, totui in studiu atat pentru mine cat si pentru voi...putem gasi o metoda mult mai eficienta daca conlucram.
Din partea mea tot concursul...la vedere.

Inca nu stiu planurile si contractele ce le pot realiza in viitorul apropiat...insa 1 decembrie 2010 cred ca ''ma prinde acasa la mine''.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: valter din Noiembrie 04, 2010, 11:35:39 PMInca nu stiu planurile si contractele ce le pot realiza in viitorul apropiat...insa 1 decembrie 2010 cred ca ''ma prinde acasa la mine''.

poate ne vedem totusi la ramnic
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

valter

#71
@ FlorinI
''te rog poti sa aduci si un set de plase sa "fur" si eu ideia?

cam la cat timp se recolteaza o sarja?''
Negresit l-a prima noastra intanlire a-ti vand idea...un Tuborg.

@FlorinI
''in general, cine strange propolis pentru comercializare, il inmulteste cu ceara. nu mult, dar sigur o face
cine strange pentru el, o face su simt de raspundere''.

In situata prezentata de mine, adica batut cu batul cum batem palaria de fs, nu ai cum sa-i adauge nimeni nimic...se vede din DN2A daca ai lucrat la calitate.
Eu cer pret in schimbul acestei marfi...cu 70 % propolis.

@Andrei RN,
''Stie si vrea sa munceasca.
Bani vin ei singuri dupa aia''.

Sa zicem ca... ai mare dreptate.
In general activitatea mea din apicultura poate fi caracterizata de provocari...
-trecerea de la orizontal la vertical-acum 10 ani;
-cresterea de matci;
-colectarea de propolis...
Asta cu colectoarele de propolis are la baza intriganta intrebare ''daca merita 8 euro o plasa speciala tivita pe margini, atasata unui grilaj de fier?''.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

filip

Eu am colectat doar clasic propolisul aflat in exces.Niciodata nu am reusit sa fac fata cereri.
Pentru 2011 am in plan colectarea de polen [Colectoarele sunt cumparate] si valorificarea propolisului  printr-o mai buna colectare.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

valter

Felipe da-i tare...da, pe propolis.
Eu am colectat ceva polen si nu putin, da... da dureri de cap din multe puncte de vedere.
Daca reusesc sa perfectionez metoda de colectare a propolisului pe care am dat-o in vileag, cum, ce , cat, pot aduna 150-300 g de familie.
Cum am la productie vre-o 200 se aleg cel putin 40 kg. Care fac x 250 ron(la pietari) cat 600-1000 kg de polen.POlenul...ah, ma doare capu'.

Propolisul al recoltezi de doua ori pe an, odata in fin mai, debut de iunie si odata in noiembrie, decembrie functie de cerere.

Piata cere de toate...multumim Doamne Tie.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

  Pana acum 5 zile credeam ca ma pricep la propolis  :rotfl: , am achizitionan pt. stiinta mea mea niste propolis de import si am ramas siderat , Mare diferenta !  la ce ? va dati voi seama ....