Roşia Montană

Creat de sas angelica, Aprilie 10, 2013, 07:02:07 PM

« precedentul - următorul »

sas angelica


Peste 300 de semnatari cer Rovanei Plumb sa isi clarifice pozitia - este ministru al mediului sau al industriilor?
Trimite si tu scrisoarea Alburnus Maior de aici: www.rosiamontana.net/rovana-plumb/

Carpe diem!

Kov iulian

#1
Vreau sa va prezint un filmulet care a aparut de curand pe net.

Multumim inca o data Guvernului si Domnului Ponta pentru " marile proiecte initiate "

Inainte vreau sa va invit sa urmariti aceasta poveste emotionanta apoi va invit sa urmariti in al doilea filmulet de la minutul 2:35 alt discurs plin de emotie al acestei Doamne.

La minutul 1:55 puteti urmarii si atitudinea angajatilor Companiei Gold Corporation care ofera in batjocura o suma de bani celui ce filmeaza.


Sanda Lungu, Rosia Montana

http://www.youtube.com/watch?v=p43fV0UcYIw#t=38

pistol28

Excroci sentimentali,
Asa se numesc cei care exploateaza sentimentele primare ale oamenilor in realizarea scopului propus (furtul aurului prin tehnologii ieftine cu otrava, Ceanuri).

dar tot EXCROCI sunt

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

cornelioandanciu

#3
Eu vad lucrurile in felul urmator:Avem acolo un zacamant de aur?Aveeem!Ce facem cu el?Il lasam neexploatat si declaram zona rezervatie  nu stiu de care? Ce avem de castigat din asta? Pai atunci sa-l exploatam.Dar cum?Dindu-l primului smecher venit ?Sau sa-l exploateze Statul potrivit cu nevoile sale?Nu de alta, dar poate asa s-ar mai reduce fiscalitatea...
     In legatura cu acea doamna, mie imi pare personal rau ca a ajuns intr-o situatie grea,dar:Stie sa faca prajituri si a avut succes din asta? Stie sa faca ciorapi si a avut succes din asta? Pai atunci? Sa studieze problemele respective si sa dezvolte!Sa faca mai multe prajituri, mai bune si mai ieftine, astfel va gasi piata de desfacere! "Cati ciorapi trebuie sa fac sa pot trai?" intreba dumneaei la un moment dat.Bineinteles ca mai multi! Dar pentru asta trebuie gandit!Si atunci pentru prostovani trebuie sa sacrificam cel mai mare zacamant de aur din Europa si unul dintre cele mai mari din lume numai pentru a le da un loc de munca?? Nu ma refeream la doamna respectiva cand m-am referit la prostovani, ci la acei indivizi de care geme zona respectiva si a caror ocupatii principale sint belitul... si privitul in gol!Astia vor avea loc dev munca circa 14 ani, daca am inteles eu bine, dupa care problema va fi si mai mare, aceeasi prostovani fara locuri de munca si de data aceasta fara aur! Problema care va fi pe umerii copiilor nostri atunci!
      P.S. Si ca sa vedeti exemplul meu personal, dupa ce s-a terminat cu serviciul pe care l-am avut inainte, m-am facut sofer de TIR, unde castig cat sa-mi intretin familia.Odata la luna vin acasa si ma ocup sa-mi construiesc lazi, fac apicultura, si alte treburi de-ale casei.Cand plec,imi sarut sotia si fetita, care ,cu lacrimi in ochi, imi spune:Sa ai grija de tine, tati, te iubesc!Si plec din nou cate o luna de zile !Deci pentru a supravietui sint necesare niste sacrificii.Copiii doamnei respective nu au tata?Chestii din astea lacrimogene la mine nu mai tin, hai sa dam aurul sa poata trai prostii!
Va salut.

bismark

   Acolo nu este numai aur ci mult mai multe bogatii (argint,platina) pe care le exploateaza canadienii noi raminind cu otrava si dividendele foarte mici cit praful de pe toba.Otrava intrind in pamint ajunge in pinza friatica afectind atit oamenii,animalele si flora pe multe sute de ani.Pentru un pumn de galbeni numit salarii a unora de acolo pentru a accepta cianura ca dizolvant vor suferi milioane din acea zona.De la romani si pina la canadieni s-a exploatat mult aur si nu sa distrus nimic din contra era un loc turistic foarte frumos,(galeriile romane). Cu respect pentru cei care apara avutia acestei tari care trebuie sa fie si a generatiilor viitoare.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Kov iulian

#5
Pe mine simplu si pe ceilalti cetateni ai acestei tari ar trebui sa ii deranjeze si acel referendum prin care doar cetatenii acelei zone s-au pronuntat ca sunt de acord sau nu cu inceperea exploatarii bogatiilor acelei zone .

Mi s-ar fi parut corect sa fie intrebati toti locuitori tarii ce parere au nu doar ei acolo.

http://www.antena3.ro/romania/referendumul-invalidat-la-rosia-montana-chiar-daca-romanii-au-spus-da-in-proportie-de-74-195379.html

Poate nu e cel mai bun exemplu dar mergand pe acelasi principiu cetatenii din Dobrogea sa zicem ar putea face si ei un referendum sa decida  cum vor folosi bogatiile judetului lor.

Daca vor dori vor inchide  judetul pentru ceilalti romani  si nu vor mai dorii sa permita accesul la marea neagra, la port, la plaja, la delta Dunarii .

Poate vor deconecta si centrala atomoelectrica de la reteaua nationala si vor folosi doar ei acel curent electric in timp cei din rosia montana vor folosi curent mai scump pentru uz casnic si transporturi CFR  generat in termocentrale sau din import.

Cei in judetele in care se afla centrale hidroelectrice si termoelectrice vor face la fel si fiecare va folosi propriile resurse.

Cum ar fi asta?

dredd

pana la urma aurul ala si ce-o mai fi pe acolo tot la americani o sa ajunga, ca nu sunt prosti. nici ai nostri nu sunt prosti, dar sunt hoti.
cred ca muntele ala va fi miza  de la alegerile viitoare. care-l "doneaza" primul castiga alegerile

Kov iulian

Citat din: adrian_bz din August 26, 2013, 06:22:16 PM
... care-l "doneaza" primul castiga alegerile

Care accepta cel mai mic pret pentru redeventa vreti sa spuneti ca de dat toti vor sari sa il dea .

pharaonu75

pentru gazele de sist ni se da exemplu Polonia, care a acceptat exploatarea... ce nu ni se spune, este faptul ca Polonia a cerut 80%, in timp ce ai nostri au cerut 3%!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dredd

in cativa ani se alege praful de tara asta. pamantul se vinde cu sutele de hectare la straini, natalitatea e la pamant. o sa ajungem sa muncim toti pe tractoarele si combinele lor,  dupa ce o sa ne puna sa facem intai scoala ptr asta, ca sa castigam un 200 de euro pe luna sa nu murim. o sa fim ca negrii din america de acum 100 de ani, tolerati.
eroii nostri au murit ca prostii. tara de hoti! popor prost!

bismark

   Da tu ce credeai,acum facem scoala la ei in agricultura lor pe 2 bani si apoi dupa ce pun mina paminturile noastre ca-s mult mai bune, vin vatafi la noi si noi slugi la ei in tara noastra.Vom fi cum eram la 1907 slugi la boieri daca nu ne trezim din mrejele imbogatitilor de dupa revolutie.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

pharaonu75

E tarziu! Tardiv de tarziu! :mad:
Suntem sclavi, doar ca nu stim!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cornelioandanciu

Aici pe forum sint oameni care vor sa realizeze ceva.Putin sau mult, dupa puterile fiecaruia.Si prin asta misca o parte a economiei, adica o revigoreaza.Adica;'Cumpara materii prime necesare , le prelucreaza si la sfarsit vand produsul finit.Deocamdata nu toti sint rentabili.Dar misca economia!Daca fiecare om ar face ceva, adica acolo in micul sau univers ar incerca sa dezvolte o mica afacere, luvcrurile in tara asta ar incepe sa se miste de la sine.Pana la urma acestia vor dicta prin vot cine va fi la putere, deoarece prostimea nu va mai avea nici o putere, pentru ca va fi inghitita de masa mare a celor care sunt antreprenori.In acel moment resursele minerale vor fi privite cu alti ochi, de catre niste oameni capabili sa vada lucrurile in profunzimea lor, si nu vor mai vinde pe degeaba zacamintele tarii.Cu alte cuvinte viitorul tarii consta in transformarea prostilor si puturosilor in mici antreprenori.Nicidecum viitorul nu inseamna praduirea resurselor!
Va salut.

dredd

frumos si corect spus. dar asta e idealul. nu realitatea. cum ai spus: "Daca fiecare om ar face ceva.."

realitatea e ca incet clasa de mijloc si a antreprenorilor incepe sa fie tot mai mica, datorita politicilor economice, dictate de afara. tara va fi impartita in doua clase: bogatii, care sug din bugetul statului si o vor face in continuare, o mica parte si majoritatea saraca si deci usor de manipulat, asa cum sunt deja unele tari in america de sud. atunci nu va mai fi vorba de democratie, vot si libertate. deja am bagat toti de seama ca votul nu are nicio valoare.

americanii nu au nevoie ca pe asa bogatii naturale si resurse sa fie oameni educati economic, favorizati economic prin masuri legislative si obisnuiti cu salarii normale. ei ne vor saraci si usor de dominat.

cred ca in 10 -20 de ani tara noastra va fi cu mult mai valoroasa pentru straini, datorita terenului agricol si resurselor. apa si hrana vor fi adevarata problema a planetei. doar ca pe noi ne intereseaza bote, iri si fata de la pagina 5

dodo79

Adriane ai uitat tata de bianca draguseanu,pamfile si de oana z. :D