Cum a aparut albina ucigasa .

Creat de CRISTI M, Ianuarie 10, 2009, 06:36:18 PM

« precedentul - următorul »

CRISTI M

Am vazut astazi ora 12-13 un reportaj pe National geografic , cum a aparut albina ucigasa .
Un mare    Dr. cercetator din Argentina a adus din sudul Africii 27 matci ( care credea el ca sunt mai  bune la productia de miere ) , le-a tinut inchise in stupi cu ajutorul gratie haneman montate la urdinis pana la suprapopulare . Vrand sa produca un hibrid prin fecundarea  trantorelui din africa cu matca din argentina .
La scoaterea gratiilor , cele 27 matci au roit si de aici a rezultat un mare hibrid ALBINE UCIGASE .  (ORICE MATCA FECUNDATA CU TRANTORE AFRICANIZAT = ALBINE AFRICANIZATE )
Care sunt imune la paduchi si temperaturi scazute .
Au sjuns la concluzia  ca daca matcile africanizate sunt fecundate cu trantori europeni albinele nu mai sunt agresive .
Cu respect Cristi M

bucovineanu

Cred ca la acest subiect colegul Stefan  o sa ne spuna mai multe.

stefan1

Sunt mai multe versiuni despre acest subiect spectaculos. ai tarziu o sa postez ce mai stiu eu in legatura cu subiectul, la Rase de albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006


D006


D006


D006

Si un site cu link-uri ale guvernului federal, guvernul de stat, academie, organizatii si international privind aceeasi problema
http://74.125.43.102/translate_c?hl=ro& ... j7qiDquGvA

D006


bucovineanu

Propun mutarea  topicului la "Regine".

eusebiu

D-le Cristi au aparut in Brazilia.
Raportul la imperechere este de un trantore african la 4 eoropeni.
Nu mai sunt asa rele dar, pastreza restul caracteristicilor:
-foarte roitoare pana la aproximativ 10 roiuri pe an. Cele care au roit in anul respectiv ajung sa mai dea 1-2 roi. De asta sau raspandit asa repede in cele doua americi.
-productie scazuta ce miere 10-15 kg/familie.
-se pare ca au inceput sa treaca si in zonele mai reci [iernare in ghem].
-Mexicul a incercat potolirea lor cu o zona tmpon de 5km adancime cu stupi eoropeni.
-cine vrea poate sa importe 1-2 roi sau 1-2 regine.In Romania nu te controleaza nimeni.Cine vrea distractie placuta.

bucovineanu

Acum pe National geografic    un film despre albina ucigasa.

D006

In Tucson, Arizona este un centru de cercetari unde oricine poate trimete o albina in alcool pt identificarea genetica a caracteristicei africanizate.
Gratis.
http://www.ars.usda.gov/main/site_main. ... 3-42-03-00

centrifuga

albina africanizata ar fi mai corect sa fie denumita!
aceasta creatura nu a ucis mai multi oameni decat autoturismul sau trenul sau vaporul sau mal praxis-ul in medicina umana! si nimeni nu le-a atasat celor enumerati eticheta de ucigasi!
parerea mea!

D006

Warwick Estevam Kerr  geneticianul , entomologul si profesorul brazilian este parintele albinei ucigase In 1957.Sincer fiind nu stiu daca a ucis mai multi oameni cecit a facut-o autoturismul...

D006

Adica tu duci stupi cu bicicleta in pastoral?
Si bicicleta a "omorat" mii de oameni.
Statisticile spun ca greselile doctorilor omoara anual mai multi oameni decat armele de foc.
Ce sa interzicem?