Intrebare de cafenea

Creat de Batrinul, Aprilie 15, 2009, 09:51:43 PM

« precedentul - următorul »

Simi

Citat din: dragos2006Muzica este frumoasa , dar trebuia sa apara imbracat in civil ca nu era in biserica si nici nu canta muzica bisericeasca .
  Este muzica neoprotestanta cu influente folk , un fel de manea bisericeasca.
Dl-e dragos ce inseamna civilul pt. un preot, acolo este vorba de sutana nu de straie preotesti.
Indiferent ce fel de muzica e nu te duce cu gandul la pasi de dans, ca altele.
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

D006

Aic intrati pe terenul meu ... :rotfl:   eu sunt din Rm. Sarat unde anul trecut un preot a fost ales primar . Cine se uita la realitatea TV poate a vazut filmul cu preotul - primar din Ramnic care danseaza pe mese . Explicatia dansului : era in timpul liber si nu purta haine bisericesti , nici la primarie nu vine in sutana in schimb vine cu un Mercedez de 80000 de euro ca pe langa atatea functii mai este si patron peste vreo duzina de firme care momentan sunt pe numele finilor sai .
  Parerea mea este ca : ori esti preot si te dedici comunitatii si ramai acolo , ori devii cantaret , primar , om de afaceri si nu mai ai legatura cu preotia.

D006

Sunt unele meserii care pot fi practicate cu succes doar daca ai "chemare",ai "har",printre acestea semnificative sunt:
-preotia
-medicina
-pedagogia
Restul meseriilor pot fi practicate de oricine.
Cele enumerate vor aduce satisfactie deplina celor care le practica si folos deplin beneficiarilor numai daca "meseriasul"are har,chemare spre acestea!
Revenind la Dl Pomohaci,recunosc ca mie imi place f.mult ca interpret de muzica populara ardeleneasca!
Si apoi decat un preot fara "har",fara chemare,un proletar care incearca sa-si vanda forta de munca,de duzina,mai bine un cantaret de muzica populara de exceptie!

Simi

Da dl. Dragos aici sunt intrutotul deacord, iar ce spune dl. Valceanu nu cred ca poate fi contrazis dar exista padure fara uscaturi? Astia suntem noi oamenii pacatosi.  :hi:
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

D006

Si mie imi place cum cinta muzica populara,ba chiar imi placea ce facea ca preot in primiilui ani dar de cand a divortat si s-a apucat de alte chestii mi-e greu sa mai cred in el.

eusebiu

Cine nu are pacat sa dea primul cu piatra.
ASTEA SUNT PRICESNE. MAI INTREBATI SI VA LAMURITI.
Credinta este una indiferent ca esti crestin,musulman, etc.
Preotul este om.

grigore

Citat din: dragos2006Aic intrati pe terenul meu ... :rotfl:   eu sunt din Rm. Sarat unde anul trecut un preot a fost ales primar . Cine se uita la realitatea TV poate a vazut filmul cu preotul - primar din Ramnic care danseaza pe mese . Explicatia dansului : era in timpul liber si nu purta haine bisericesti , nici la primarie nu vine in sutana in schimb vine cu un Mercedez de 80000 de euro ca pe langa atatea functii mai este si patron peste vreo duzina de firme care momentan sunt pe numele finilor sai .
  Parerea mea este ca : ori esti preot si te dedici comunitatii si ramai acolo , ori devii cantaret , primar , om de afaceri si nu mai ai legatura cu preotia.
Fiind crestini preotii ar trebui sa fie exemplul moral si comportamental pentru turma pe care o pastoreste.Din pacate reprezentantii bisericesti se apropie ca si fapte de reprezentantii religiosi din perioada vietuirii pamantesti a Mantuitorului.Si fariseii erau interesati doar de a acumula averi si a crea o imagine de smerenie pentru a fi slaviti de catre poporul evreu,exemplu in randul bisericii crestine prin care conducatorii religiosi pretind titluri pe care nu le merita ""Preafericitul" "Inalt Preasfintia Sa" iar Mantuitorului ne adresam atat de normal si apropiat"Tatal Nostru","Doamne Isuse Hristoase".