Intrebare de cafenea

Creat de Batrinul, Aprilie 15, 2009, 09:51:43 PM

« precedentul - următorul »

D006

Noua  Patriarhul Daniel ne-a explicat ca totusi nu este acelasi Dumnezeu , pe bune , explicatia e foarte interesanta !
        Si aceasta este rugaciunea mea :
            CREZUL
Cred Într-Unul Dumnezeu, Tatăl Atoţiitorul,
Făcătorul cerului şi al pământului, văzutelor tuturor şi nevăzutelor.
Şi întru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu,
Unul-Născut,  Care din Tătal S-a născut, mai înainte de toţi vecii.
Lumină din Lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat,
Născut, nu făcut, Cel de o fiinţă cu Tatăl, prin Care toate s-au făcut.
Care pentru noi oamenii şi pentru a noastră mântuire
S-a pogorât din ceruri
Şi S-a întrupat de la Duhul Sfânt şi din Maria Fecioara
Şi S-a făcut om.
Şi S-a răstignit pentru noi în zilele lui Pilat din Pont,
Şi a pătimit şi S-a îngropat.
Şi a înviat a treia zi după Scripturi .
Şi S-a suit la ceruri şi Şade de-a dreapta Tatălui.
Şi iaraşi va să vină cu slavă, să judece viii şi morţii,
A cărui Împărăţie nu va avea sfârşit.
Şi întru Duhul Sfânt, Domnul de viaţă Făcătorul,
Care din Tatăl purcede,
Cela ce împreună cu Tatăl şi cu Fiul Este închinat şi slăvit,
Care a grăit prin prooroci.
Întru-una Sfântă Sobornicească şi apostolească Biserică,
Mărturisesc un botez întru iertarea păcatelor,
Aştept învierea morţilor şi viaţa veacului ce va să fie.
   Amin !

D006

Fiecare e liber sa creada in ce vrea doar traim intr-o tara libera ! Dar eu am o credinta si in ea voi muri.

D006

Citat din: dragos2006Fiecare e liber sa creada in ce vrea doar traim intr-o tara libera ! Dar eu am o credinta si in ea voi muri.
Aici  am  aceiasi  parere. :hi:

D006

Pt cei ce vor studia scripturile vor realizaca acelasi Dumnezeu este pt Evrei, Crestini si Musulmani deoarece Vechiul Testament este comun asa ca impacati-va de acuma.
Cat despre Isus am unul care imi este vecin si sofer pe autobuz.
In rest fiecre cu crezul lui.

D006

Continutul trebuia sa te intereseze mai mult nu daca e scris gramatical sau nu sau daca lipseste o litera sau este in plus una astea conteaza mai putin ca toti gresim dar daca tot santem aici deschide bibliala pagina 1050 sau in alta parte tiam dat un ex. sa nu mai cauti si vezi cum este scris crezul este scris dupa biblie dar nu este estras din biblie .Eu am spus doar ce cred nu trebuia sa vii cu alte argumente si crede care cum vrea.

filip

Noua  Patriarhul Daniel ne-a explicat ca totusi nu este acelasi Dumnezeu , pe bune , explicatia e foarte interesanta !
Vechiul patriarh explicase alceva,nu am inteles?
Ortodoxia inseamna ;DREPT CRESTIN
Dar sa spui ca exista doar DUMNEZEUL ORTODOXILOR mi se pare prea mult.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

catel

nu cred ca conteaza de cate ori a citit fiecare dintre noi biblia. cred ca daca nu s-ar pune intrebari din biblie si ne-am uita fiecare cam ce a scris pe forumuri, cam de cate ori a incalcat "ce tie nu-ti place altuia nu face"...
sunt ortodox, recunosc ma duc f. rar la biserica. de curios, (cand eram mai tanar) am fost la biserica (casa de rugaciuni) si la penticostali si la baptisti. majoritatea dintre noi ajungem sa fim fatarnici si sa alergam dupa "ochiul dracului". mai nou se face parada modei pe la biserica. cred ca este f. corect cand zici o rugaciune din suflet in camera ta, multumesti la D-zeu de bucatele care ti le-a dat si de sanatatea si intelegerea pe care o ai in famili.
sunt multe de spus. timpul ne preseaza.
o minte limpede va doresc la toti.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Intamplator am gazit un clip frumos si am zis ca merita sa-l postez :
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/d1tpJZ07JSQ[/youtube]

catel

da, de genul acest de muzica ziceam. poti sa-l pui alaturi de celelalte la "muzica".
sa auzi intrpreti cunoscuti de muzica populara, care canta muzica religioasa. ii super.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

balanescuadrian

prietene catel!
te rog nu mai promova valori religioase .. nu de alta dar induci in eroare, daca ar fi asa cum ai zis atunci cum ramane cu impartasania (sf euharistie), cu marturisitul pacatelor, aghiazma (apa sfintita), slujba la biserica prin intermediul careia se pogoara sf Duh, si multe alte taine religioase (recunosc crestine). Sa nu imi povestesti de preoti, ei trebuiesc priviti ca niste "sarme" prin care trece curentul , adica Dumnezeu, sunt doar niste intermediari; cei drept unele sunt ruginite, dar nu e treaba noastra, curentul tot trece
Iisus prin cina cea de taina cu cei 12 apostoli tocmai aceasta a facut:
1. a sfintit bucatele
2. a dat paine si vin  apostolilor spre sfintenie (iertandu-le pacatele)
3. s-a sacrificat ptr noi trimitandu-l pe Iuda sa isi indeplineaca menirea
ma intreb cum faci toate aceste lucruri acasa?
mi se pare inadecvat sa reduci mesajul crestin purtat de mantuitorul Iisus, care a dainuit mii de ani doar la o rugaciune in camera de aparatament!
parerea personala desigur!

Simi

Pana una alta raman la parerea ca asta parca iti unge sufletul.
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/cHvtwk2Bb3w[/youtube]
_from=PL&index=3
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

D006

Părintele Pomohaci are o voce deosebită iar versurile sunt grăitoare. Totuşi parcă prea mult "dramatism" pentru  un playback.Plus că haina ce o poartă nu e chiar cea tradiţional preoţească. Parcă  uniu preot i-ar sta mai bine în Biserică decât pe scenă.
   Preotul este pe lângă altele şi un actor în sensul că trebuie să slujească frumos ochilui şi urechii, dar sunt cazuri nefericite când faptul că e preot se uită şi se face totul mai mult pt show decât pt Dumnezeu
   L-am auzit odată vorbind despre sine la persoana aIII-a cam cum face Hagi câteodată şi m-am speriat. În Sibiu are interdicţie nu are voie să facă slujbe. Nu ştiu de ce dar poate asta spune ceva .
  Cât despre adevărata credinţă eu cosider că etalonul tuturor religiilor este Dumnezeu întrupat, Iisus Hristos. Dacă ţi se cere să faci ceva trebuie să te gândeşti- El ce ar fi făcut în locul meu -şi ai găsit calea cea dreaptă.
  Ortodoxia e de 2000 de ani şi ceea ce o ţine nu sunt episcopii, preoţii buni bsau răi ci Duhul Sfânt pe care îl primim fiecare la botez. Acesta e ca mirosul se matcă, nu ne lasă să ne bezmeticim. Hristos se trăieşte nu se teoretizează, nu se cântă, toate aceste manifestări exterioare sunt ca o.haină ce îmbracă adevărurile de credinţă. dcă jnu sunt sincere nu prea au valoare.
   Cât despre a ucide în apărarea celor dragi, nu mi se pare crimă. la noi preotul pomeneşte în fiecare dumunică în biserică pe cei ce au murit pentru apărarea ţării şi a credinţei.
  Este crimă să ucizi ca răzbunare pentru moartea celor dragi,de aceea nu se mai aplică "Ochi pt ochi şi dinte pt dinte"

Simi

Citat din: BeeesÎn Sibiu are interdicţie nu are voie să facă slujbe. Nu ştiu de ce dar poate asta spune ceva . "
Nu exista asa ceva pai ori are ori nu are, stiti cum e unde conduc oamenii..... dar sa nu mai continuam ca doar Dumnezeu are dreptul sa judece oricum sunt pareri si pareri. Eu vroiam sa simtim nu sa vedem.
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/ErFbwz1RiQQ[/youtube]
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

D006

Muzica este frumoasa , dar trebuia sa apara imbracat in civil ca nu era in biserica si nici nu canta muzica bisericeasca .
  Este muzica neoprotestanta cu influente folk , un fel de manea bisericeasca.

D006

Nu trebuia să apară civil pt că încă mai este preot, dar haina lui e mai imbogăţită puţin. Haina preoţească trebuie să fie un exemple de simplitate ca dovadă de smerenie, e o uniformă, semn al renunţării la fast, modă, exibiţionism .
  Mulţi îl divinizează dar şi mai mulţi au îndoieli asupra acţiunilor sale. Odată lăutar rămâi lăutar o viaţă. Preotul lăutar riscă să transforme biserica în scenă şi scena în biserică. Nu poţi să faci chiar orice pt notorietate chiar dacă aceasta aduce bani.Iar în cazul lui e vorba de f.f.f. mulţi bani. plus că pretinde că e văzător cu duhul adică poate vedea în trecut şi viitor precum şi în inimile oamenilor.
  Are interdicţie să slujească în toată episcopia sibiului tocmai pt acestea.