Intrebare de cafenea

Creat de Batrinul, Aprilie 15, 2009, 09:51:43 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Ai fii in stare sa omori un om ??? Daca da , pentru ce sau in ce conditii ?  Va rog fiti seriosi si cinstiti !!!

D006

Citat din: BatrinulAi fii in stare sa omori un om ??? Daca da , pentru ce sau in ce conditii ?  Va rog fiti seriosi si cinstiti !!!
Matale ai  zis  sa  ne  comportam  bine  pina  la  pasti,asa  ca  nu  mai  minci  mielu. :rotfl:

filip

Citat din: BatrinulAi fii in stare sa omori un om ??? Daca da , pentru ce sau in ce conditii ?  Va rog fiti seriosi si cinstiti !!!
In conditii de supravietuire cred ca da.Sunt o fire tare , tai porci si tauras fara retinere.Fiind un om rational nu sunt un criminal,nici macar in gluma nu amenint cu moartea =D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: Batrinul
1. Ai fii in stare sa omori un om?
2. Daca da, pentru ce sau in ce conditii? 
3. Va rog fiti seriosi si cinstiti !!!
1. De multe ori m-am intrebat si eu asta. Fizic as fi in stare chiar si cu mainile goale dar mental nu stiu pana nu sunt pus in situatia asta.
2. Autoaparare personala sau in apararea unora persoane dragi.
3. Altfel nu pot. Acuma depinde ce socotesti serios ca eu si serios glumesc.

D006

Daca cineva s-ar 'lega" de copii mei i-as lua gatul fara retinere , copii sunt viitorul meu si prin ei traiesc , a nu mai avea copii inseamna a nu mai avea viitor..  "dinte pentru dinte , ochi pentru ochi "

Bătrânul

Citat din: abeja
Citat din: BatrinulAi fii in stare sa omori un om ??? Daca da , pentru ce sau in ce conditii ?  Va rog fiti seriosi si cinstiti !!!
Matale ai  zis  sa  ne  comportam  bine  pina  la  pasti,asa  ca  nu  mai  minci  mielu. :rotfl:
Filosofia in nici un caz nu este atac la persoana . Chiar si contradictia de idei sau conceptii este dezbatere si nu cearta. Pe stuparitul la cafenea am lansat paralel dezbaterea despre pretul onoarei . Doresc sa atrag atacurile personale pe planul dezbaterii inpersonale . Intre timp mieii cresc si eu sigur voi contribui la moartea unuia chiar daca voi face indirect :hi:

D006

Luati in considerare si cazul razboiului unde in armata sunt inrolati oameni normali care in viata lor nu au pus mana pe o arma dar din instinctul de conservare devin criminalii perfecti. Am vorbit in viata mea cu multi veterani de razboi si i-a intrebat daca au omorat oameni , raspunsul a fost afirmativ pe principiul "DACA NU-L OMORAM EU MA OMORA EL" .

Adrian Roman

Cine spunea ca nu mai functioneaza "legea junglei"?!!!

D006

Domnul ISUS sia dat viata pentu noi la golgota ca sa fim iertati de pacatele noastre si la randul nostru ca sa putm primi iertarea trebuie sa iertam si noi daca vrem cu adevarat sa fim iertati altfel in nici un caz nu vom primi iertare din partea lui DUMNEZEU.Nu poti sa combati un rau prin alt rau premeditat ci raul poate fi combatut sau inlaturat numai prin bine.asta e parerea mea.

D006

Liviule daca cineva iti maltrateaza copilul tu te duci la el si il feliciti ?

D006

Citat din: liviuDomnul ISUS sia dat viata pentu noi la golgota ca sa fim iertati de pacatele noastre si la randul nostru ca sa putm primi iertarea trebuie sa iertam si noi daca vrem cu adevarat sa fim iertati altfel in nici un caz nu vom primi iertare din partea lui DUMNEZEU.Nu poti sa combati un rau prin alt rau premeditat ci raul poate fi combatut sau inlaturat numai prin bine.asta e parerea mea.
Asta sa i-o spui lui pupeamea dar nici el cred ca nu te ia in serios.
E una din ipocriziile crestine.

D006

frate, crestinismu nu e ipcrizie, esti tu mai tafalog asa...
io cand ies din biserica, fii atent, cand ies din biserica todeuna am sufletu curat.
cand intru sant plin de stinghereala.
acia e minunea divina, ca dupe ce iesi din biserica te simti usurat, poarca t-a lua cineva ceva de pe umeri

D006

Da alin asta face Isus pentru cei care se incred in el din pacate sant tot mai putini acestia ,da dragos asta ar trebui sa fac nu sal felicit ci sal iert ca siIsus ma iertat pe mine daca tu ma ierti de 10 lei la randul meu sa nu iert si eu de 1 leu? Da America a ajuns unde a ajuns datorita inrederi in Dumnezeu si datorita crestinismului care acum este in declin si America la fel puteti sa vedeti si ce se intampla in lume aplicand ,,OCHI PENTRU OCHI SI DINTE PENTRU DINTE".

D006

Ori mi se pare ori gresesc dar in Biblia mea IISUS  se scrie cu doi de I , in postarea de mai sus e numai unul , sa fie oare o greseala de redactare ? Eu unul cred in SFANTA TREIME  si in SFANTA , SOBORNICEASCA SI APOSTOLEASCA BISERICA ORTODOXA !
    Daca nu erau cruciadele nu era exclus ca acum sa vorbim limba turca sau mai stiu eu ce limba ....

filip

Dragos,fiecare are liber la religie .Traim intr-o tara libera
Am pretentii de la tine
In romania exista multe culte religioase recunoscute de lege.
In unele culte se scrie ISUS cu un I
E acelasi IISUS in care crezi si tu,deci grija la nuante.Cu asa ceva nu se glumeste.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)