Grigore Vieru

Creat de PricopArthur, Ianuarie 21, 2009, 07:32:06 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Legamint

Lui Mihai Eminescu

"Stiu, cindva, la miez de noapte
Ori la rasarit de Soare,
Stinge-mi-s- or ochii mie
Tot deasupra cartii Sale

Am s-ajung atunce, poate
La mijlocul ei aproape
Ci sa nu inchidetI cartea
Ca pe recile-mi pleoape

S-o lasatI, asa, deschisa
Ca baiatul meu, or fata
Sa citeasca mai departe
Ce n-a dovedit nici tata.
 
Iar de n-au s-auza dinsii
Al stravechii slove bucium
Asezati-mi-o ca perna
Cu totii codrii ei in zbucium
Miere multă şi inimă curată!

grigore

Minunata poezie!
Pacat ca se creaza uneori dispute neconstructive intre forumisti (intre profesionisti)  iar incepatorii sunt nesiguri care dintre informatii sunt cele bune pentru a deprinde tainele apiculturii, ajungand sa-ti pui intrebarea cat de seriosi pot fi mentorii de pe acest forum.

D006

Citat din: grigoreMinunata poezie!
Pacat ca se creaza uneori dispute neconstructive intre forumisti (intre profesionisti)  iar incepatorii sunt nesiguri care dintre informatii sunt cele bune pentru a deprinde tainele apiculturii, ajungand sa-ti pui intrebarea cat de seriosi pot fi mentorii de pe acest forum.
Daca dai cazuri concrete capeti credibilitate dar daca doar arunci cu acuzati ..... pierzi credibilitate.

grigore

Pentru D-ul AndreiRN
In primul rand apreciez corectitudinea afirmatiei dumneavoastra si as dori sa-mi sustin cu un exemplu cele afirmate, doar de dragul adevarului, si a nu intra in polemici cu nimeni.Nu sunt apicultor dar,asa cum am afirmat intr-o postare anterioara ,cochetez cu aceasta idee motiv pentru care accesez acest forum,din dorinta acumularii de cunostinte.
        Cu tot respectul pentru toti forumistii cred ca exista multa rautate si invidie,dirijata sau nu,lucru care imi lasa dreptul de a incerca sa selectez ceea ce consider de ajutor pentru aceasta pasiune si a crea o baza de date proprie pentru o mai buna intelegere a ceea ce inseamna apicultura.Vin si cu exemplul cerut doar a sustine,cum scriam mai sus cele afirmate de mine:
"""
Citat din: VALCEANU
Citat din: Cristian IONITA
Citat din: VALCEANUGreseala e omeneasca!Dar ca un doctor sa afirme ca Mengele e parintele geneticii si sa si persevereze in eroare,e f.grav!Daca Pupemea,Cristian Ionita sau Balasbebe faceau afirmatia asta,era scuzabil,avand  in vedere nivelul  redus de instructie al acestora! Deci: RUSINICA!S-au pe intelesul Dvstra:LAS-O JOS CA MACANE!
auzi stimabile ... am baut cumva amandoi din aceeasi calimara sau cum?
De unde pisici stii tu de ce si cata instruire am avut eu parte?
Despre genetica recunosc ca nu am fost pasionat (cel putin nu la nivel teoretic), iar despre cultura generala ... cum sa va explic ... ca sa nu par laudaros ..... dsar as spune ca sunt cu mult peste medie.
Iar partea aia cu scoala la 7 ani sau mai devreme, vezi ca eu am inregistrat-o la OSIM .... asa ca daca mai vrei sa-o folosesti ceri mai intai la baiatu' acceptu, de data asta te oert dar ptr viitoarea mai intai ne vedem la caserie si apoi discutam.
si daca tot ai pus mana pe cap,
Ptr tine ramane valabila chestia cu codul genetic:marlan din nastere!
"""""

D006

Da, si apicultori sunt oameni si exista combativitatea cocosului in uni mai mult decat in alti si eu o iau ca pe ceva natural.
Un forum nu este ca o carte sterila de unde iei anumite informati ale scriitorului ci un dialog viu intre oameni cu caractere si inclinati diferite.
Mie imi place diversitatea si nu imi place sterilitatea unui discurs sau tratat pe un subiect.
Acuma fiecare isi alege din dialoguri ce are nevoie si inclinatia naturala sa-si aleaga.
Oricum bun venit printre noi indiferent cine esti si ce iti doresti de pe aici.  :hi:

grigore

Aveti dreptate d-le Andrei si ma bucur cand citesc despre un subiect unde se aprind spiritele pe o teme din punct de vedere al practicii ,dar , cand spiritele se incing prin cuvinte jignitoare nu foloseste nimanui.Cred ca avem de invatat foarte multe de la apicultorii care chiar doresc sa impartaseasca atat esecurile cat si satisfactiile muncii lor si noua,novicilor.

sfantul spiridon

a fost un unionist ..poate ultimul din sirul marilor personalitati...teodorovici, pruteanu...nu stiu, imi miroase tare rau...rusii intotdeauna au privit cu ochi rai acesti oameni care nu AU stiut alceva decat "UNIRE"
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

grigore

În limba ta - Grigore Vieru
În aceeaşi limbă
Toată lumea plînge,
În aceeaşi limbă
Rîde un pămînt.
Ci doar în limba ta
Durerea poţi s-o mîngîi,
Iar bucuria
S-o preschimbi în cînt.
În limba ta
Ţi-e dor de mama,
Şi vinul e mai vin,
Şi prânzul e mai prânz.
Şi doar în limba ta
Poţi rîde singur,
Şi doar în limba ta
Te poţi opri din plâns.
Iar cînd nu poţi
Nici plînge şi nici rîde,
Cînd nu poţi mîngîia
Şi nici cînta,
Cu-al tău pămînt,
Cu cerul tău în faţă,
Tu taci atunce
Tot în limba ta.

D006

NEA GRIGORE,de unde venisi bre?
cautai scoala de dans si bune manere?
ai gresit adresa!
albine nu ai,carti de apicultura nu citesti si vrei sa faci ordine pe un forum de apicultura!
ca sa nu mai fii derutat,ca un om de buna credinta ce te autoproclami,iti recomand urmatoarele:
-cumpara-ti manualul apicultorului,orice editie
-aboneazate la romania apicola
-citeste-le si cand ai nelamuriri,dupa ce ai urmat si cursurile de pregatire organizate de aca pui intrebari pe forumul de apicultura!
semnat:parvu
si cand nu-ti convine ce scrie pe forum,du-te la seneca si picaso
aici sunt alte repere:
valter,filip,dragos,andrei,bucovineanu,milu si altii!

grigore

D-ule VALCEANU sunteti cam acid in reactie,ceea ce am observat ca va caracterizeaza,dar am sa va raspund punctual si cred ca nu am gresit adresa in momentul inregistrarii dorind ca,prim acest mijloc de informare sa-mi imbogatesc cunostiintele.
deci:albine am chiar daca nu multe cum presupun ca aveti dumneavoastra;carti de apicultura citesc chiar daca sursa mea de informare este,recunosc,putina si de aceea utilizez si accesez acest forum;manualul apicultorului il am chiar doua exemplare editia a-III=a-revizuita din 1975 si editia a-VII-a din 2004 ,cateva numere din revista apicultura din anii 1973-1974,albinartul de Franz Lampeitl,lucrari din stupina colhoznica editia 1951,putine este adevarat dar minunate pentru mine.
A pune intrebari sau a te documenta de pe acest forum am considerat ca este liber pentru oricine chiar daca nu face parte din breasla apicultorilor.Cred ca novicii nu sunt un pericol pentru nimeni iar faptul ca te documentezi din postarile acestui forum este laudabil pentu cel care a postat informatia accesibila si  "prostimii".
Legat de cei citati de catre dumneavoastra cinste lor puntru faptul ca ne informeaza si pe noi si nu sunt singurii a caror postari le citesc cu placere.
legat de scoala de dans este buna si ea prin ideea pastrarii traditiilor si a respectului fata de ceilalti parteneri.Va doresc o zi buna.

D006

Imi cer scuze,dar eu am luat drept reala afirmatia dvstra ca nu sunteti apicultor!
Cand ati spus adevarul:cand ati afirmat ca nu sunteti apicultor sau cand ati spus ca aveti albine!
Si tot nu ati raspuns la intrebarea de unde ati aparut?
Imi pare rau ca din toate postarile de  pe acest forum dvstra v-ati impiedicat de "disputele" mele cu alti forumisti!
Va rog sa puneti intrebari despre albine si va asigur ca veti primi cele mai calificate si pertinente raspunsuri!
In rest,o intrebare:seneca si picaso unde fac salcam II?