apiinvert

Creat de bee_lover, Martie 23, 2009, 08:43:54 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Se pare ca primavara se lasa asteptata. La ce pret se gaseste apiinvertul? Eu am gasit cu 3.5 roni la un reprezentant al Fileomera din Mures. Pe la altii ce preturi sunt?

D006

Dupa ce am primit un mail am inceput sa-mi pun intrebari in ceea ce priveste Apiinvertul !  Momentan nu se observa nimic dar cu timpul are efect negativ atat asupra familiilor de albine cat si asupra oamenilor care consuma mierea din familii hranite cu Apiinvert . Cred ca mai bun ramane sfantul zahar pt.  ca nu are si efecte negative asupra oamenilor care mananca miere din acei stupi.
   Cand bagam diferite tipuri de hrana in stupi  cred ca ar fi mai bine sa ne gandim si la copii nostri (cine are) ca ar trebui sa manance ceva natural . De la zi la zi mancam mai otravitor , dar mierea a ramas un aliment natural si totusi din unele interese se vrea "otravirea" mierii. Daca acum rosiile si castravetii de soi au devenit amintire ( MANCAM DOAR LEGUME "BIBELOU":wink: vom ajunge sa mancan si o zeama dulce cu nume de miere.

Cristian IONITA

mai "detaliat" se poate?
ce anuma va face sa credeti caapiinvertul va avea efect negativ?

D006

Faptul ca este obtinut din cereala si singura diferenta dinte el si mierea naturala este ca apiinvertul nu are polen in compozitie , pt. ca unele firme dau apiinvert la schimb cu miere ceea ce induce in mintea apicultorului sa faca miere de apiinvert .  Este facut din porumb modificat genetic care are efecte grave asupra sanatatii tinerilor.
  Asa cum se intampla cu tinerii care beau bere si la 30 de ani au analizele mai proaste decat ale unui batran de 80 de ani care a baut tuica toata viata.

Cristian IONITA

Oki ... imi pare destul de "argumentat". Produs obtinut din plante modificate genetic ..... inca o bila neagra din partea mea ..., asta pe langa ditamai biloaia ptr pret .... care sare cu mult peste cel al zaharului
apifonda nu intra in aceeasi categorie? a produselor obtinute din plante MG?

bee_lover

sunt ok argumentele, dar gandti-va ca deja e aprilie imediat si vremea nu a tinut cu noi, cantitatea de puiet este foarte mica si albinele sunt foarte uzate. Daca le mai dam si sirop sa inverteasca nu stiu cu ce mai ramanem in lazi.

alex_sa

somnule Bee_lover imi puteti da simie adresa din mures mar interesa apiinvertul si pe mine vamultumesc

bee_lover

Domnul Jakab Miklos 0745791826 , e din Chibed. http://www.fileomera.ro/ aici gasiti reprezentanti cat mai aproape de fiecare...

alex_sa

vamultumesc   are momentan nustiti ?

D006

Ce preferati sa dati la albine zahar sau apiinvert ?
  Intrebarea este generala .

bucovineanu

Cel mai bine albinele ierneaza pe miere, dar sa nu fie de mana. Dintre apiinvert si zahar eu prefer zaharul pentru ca nu am avut niciodata probleme in aceasta privinta. Desi trebuie ceva munca in plus, este mai ieftin si stiu din ce e facut.

maximus


D006

si la procesator tot nimic vinzi ?

CRISTI M

Mai bine nimic decat Apinvert .
:wink:

valy_cot

Eu prefer sa le las miere, ca doar merita si ele 15 - 16 kg miere dupa ce le mulgem toata vara.  Ce credeti nu am dreptate?
Tel 0766615731