Metode de unificare

Creat de apivasmob, Septembrie 04, 2013, 06:39:07 AM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei

cu otet ma spal pe maini inainte de a umbla in stup.. evit 90% din intepaturi. :D

bucovineanu

Unificarea mirosului il fac cu ceapa taiata marunt si presarata printre rame la cele 2 familii, cu 20-30 de minute inainte de unificare.

sorinma

Citat din: petru.atudorei din Septembrie 05, 2013, 09:39:58 PM
am inteles. pai cel mai bine sa fa incerci cu diafragama cu ochiuri de uniformizare.

1. omori matca batrana si lasi familia sa se orfanizeze 3-4 ore. in familia primitoare pui o diafragma cu ochiuri de miros deschise, care sa nu permita albinei sa treaca de ea, si dupa diafragma bagi familia besmetica. !!! ai grija sa nu treaca albina de diafragma. le lasi asa 4 5 zile si dupa aia scoti diafragma. ai 90% sanse sa reusesti. - cel mai simplu.

2. poti incerca si cu ziarul, dar in perioada asta , daca albina roade ziarul prea repede poti ramane fara matca.
3 de asemenea poti incerca metoda in care omori matca batrana, scoti matca tanara impreuna cu 3 4 albine si o pui intr-o cutie cu putina turta. lasi ambele familii sa se orfanizeze, le unesti si bagi cutia cu matca intre rame. cam 80% sanse de acceptare.

metode sunt..tu decizi ce alegi.

eu in perioada asta folosesc prima metoda (defapt e singura care o folosesc, :D), si pana acum nu am avut matci respinse.
Citat din: petru.atudorei din Septembrie 04, 2013, 12:16:10 PM



Metoda care am folosito eu anul aceasta e urmatoare.
am prins matca si am introdus-o intro cutiuta pentru matci, cu matca am pus si 3 4 albine care sa aiba grija de ea. si am scos-o din cuib.
am distrus toate botcile din familia care nu are matca respectiv am omorat matca care nu o vreau. am lasat ambele familii sa se organizeze vreo 6 ore. dupa care am pus toate ramele din ambii stupi intr-un corp nou. (albinele daca sunt orfane nu se omoara intre ele. le-am mai lasat impreuna vreo 2 ore dupa care am bagat cutiuta cu matca. Nu se da drumu la matca direct. trebuie lasata in cutiuta si se pune putina turta pe care albina o consuma si astfel matca sa fie eliberata de catre albine dupa 2 3 zile. success. matca a fost acceptata.


Hotarastete ce metoda folosesti... :wink2:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

petru.atudorei

eu folosesc metoda cu diafragma cu ochi. daram enumerat inca 2 metode. fiecare foloseste metoda care i se pare ca da rezultate.

de ce folosesc eu metoda cu diafragma? pot verifica in orice moment da albinele care nu au matca au acceptat matca din celalalt compartiment. Daca nu au acceptat-o nu exista riscul sa o omoare si pot lua masuri.

in metoda cu ziarul, in cazul in care nu o accepta si albi ele au trecut de ziar, am avut situatii cand mi-au ingramadit matca si au omorat-o.

Repet. Fiecare foloseste ce metoda vrea . eu o folosesc pe cea cu diafragma.

apivasmob

Am hotarat voi folosi metoda poloneza(sau prin surprindere).
Sanatate tuturor apicultorilor

petru.atudorei


feerary

Pulverizez bine cu vinars,tuica sau rachie,cum vreti sa-i spuneti. Organizez cuibul, bag matca in cusca, a doua zi ii eliberata si ai sanse sa si gasesti oua proaspete.   

    Dupa diafragma aproximativ etans, pun cealalta familie sau nucleu, stropesc cu tuica si dupa cateva zile, verific si organizez cuibul.