salcamul rosu

Creat de dragos2006, Decembrie 06, 2009, 03:04:52 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

anul acesta am stat ochi numai pe salcami am gasit si ceva rosu ca in pozele de mai jos vreau sa-mi spuneti daca e cel din discutie, totusi testand florile nu prea am vazut nectar asa de mult fatza de alb poate ceva mai putin , alta observatie a fost ca cel rosu s-a suprapus cu cel alb in acest an , sa fie de vina vremea care a fost mai rece anul asta?
ce am observat diferit fata de alb ,cel rosu prezinta niste perisori .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

#61
Salcamul rosu are cam aceeasi productie de nectar ca si salcamul alb, insa perioada de inflorire la cel rosu este mai mare cu aproximativ o saptamana, de aceea in literatura de specialitate este credit ca fiind mai bun in productia de miere la hectar!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

salut, pai asta am vazut ca cel alb are cam 1000kg la hectar iar cel rosu 1200kg ,
problema ar fi alta ce cel rosu din cate am vazut infloreste ceva mai tarziu adica dupa alb iar culesul se prelungeste astfel culesul, sper ca n-am gresit .
spor la extras .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marius_vfp

salut cine poate da un sfat bun , am intalnit mai multe tipuri de salcam rosu, cel pozat mai sus are inflorescentele ca si la cel alb dar si alt salcam rosu cu inflorescentele grupate sub forma de ciiorchine
care este clasa cea care sescreta mult nectar ?
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

happy

Citat din: marius_vfp din Mai 29, 2011, 10:33:38 PM
salut, pai asta am vazut ca cel alb are cam 1000kg la hectar iar cel rosu 1200kg ,
problema ar fi alta ce cel rosu din cate am vazut infloreste ceva mai tarziu adica dupa alb iar culesul se prelungeste astfel culesul, sper ca n-am gresit .
spor la extras .
In cazul asta cred ca voi planta 4,5 salcami roz in curte ,eu am stupii in regim stationar si este cazul sa iau masuri.Plus ca salcamul roz mai infloreste si toamna ,nu asa de multe flori ca primavara dar merita :yes:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

marius_vfp

domnilor, sa formulez altfel intrebarea poate nu m-am facut destul de bine inteles mea culpa ,
deci ambii salcami au aceeasi culoare a florilor , dar dispunerea lor inainte de inflorire in raceme  este total diferita, care dintre cele 2 clase expuse mai sus e cel in cauza ? totusi dupa un test prin presarea florilor intre degete cel care are florile grupate in forma spicului de grau(din poza 2) mi sa parut mai productiv .
astept opinii .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mihai.pavel

Care este cel melifer? Sau... mai melifer? Robinia hispida sau robinia pseudoacacia hispida?

Mersi

marius_vfp

salut , am incercat la acelasi salcam rosu , florile la a 2a inflorire , dar spre surprinderea mea cantitatea de nectar era  ZERO  deci slabe sanse sa mearga si la a2a inflorire , din informatiile pe care le-am primit de la un apicultor mai batran ,spunea ca n-are sens sa-mi bat capul cu salcamul rosu , dar am sa incerc si aceasta specie ,(baza tot la cel alb ramane)-
spor la treaba toate cele bune .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mape 48-petru manea

acum cateva zile am vazut un salcam rosu inflorit la poarta unui fost albinar sfab din comuna mea ( d-zeu sa-l odihneasca )
nu am vazut albine pe flori

Toma Sergiu

Citat din: sfantul spiridon din Decembrie 09, 2009, 10:47:49 PM
salcamul rosu - 1ooo/1200 pag 189/tabelul23 (a malaiu....sporirea productiei de miere....colectia ceres...aparut 1976....am mai spus despre acest salcam cate ceva si pe celalt forum si am fost luat in ras...cred ca acum cu aceste date voi fi crezut
sanatate!


De unde ati luat asta cu statisticile despre fiecare floare in parte imi puteti da si mie un link sa descarc paginile ? Multumesc!!!

pharaonu75

#70
Uite aici un tabel
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

  Interesant tabelul. S-au strecurat si unele greseli. De ex la capul de tabel, ultima rubrica nu este 'propolis' ci 'pondere apicola'. De asemenea acea apreciere a ponderii apicole se refera probabil la importanta speciei in productia totala de miere sau polen, astfel ca unele specii rare sunt trecute fara pondere apicola, pe cand daca cineva vrea sa-si creeze o suprafata cu astfel de specie, ar avea o pondere mare pentru stupina respectiva.  S-au gresit unele date. Am vazut in fuga de ex despre crusin ca se da perioada de inflorire aprilie-mai, dar el infloreste de obicei intre mai-iulie iar in zone mai inalte si mai tarziu. La noi este si acum inflorit.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

artpop

Superba imagine a salcamului rosu hispid prezentata de PHARAONU 75. Din postarile lui ulterioare deduc ca aceasta imagine este preluata de undeva si nu este imaginea unui salcam care se afla in gradina sa. De unde se pot face rost de seminte sau butasi pentru inmultirea acestui salcam?


Referitor la salcamul roz,varianta "decaisneana",avand florile foarte putin colorate in roz,fata de cel alb ,dar avand o perioda de inflorire mai lunga decat acesta si implicit o productie de miere mai mare,care ,dupa diverse manuale, ar creste in sudul Olteniei, din toate cautarile mele la Regia autonoma a padurilor  Romsilva si la toate pepinierele pe care le-am gasit pe net,nu am gasit nicaieri puieti sau samanta de la el.

Domnule Spiridon ma puteti ajuta si pe mine cu niste seminte de salcam roz,daca soiul la care faceti referire dumneavoastra este cel la care m-am referit in paragraful precedent? Multumesc anticipat!

Adrian Roman

Citat din: artpop din Noiembrie 06, 2011, 08:56:39 PM
Superba imagine a salcamului rosu hispid prezentata de PHARAONU 75. Din postarile lui ulterioare deduc ca aceasta imagine este preluata de undeva si nu este imaginea unui salcam care se afla in gradina sa. De unde se pot face rost de seminte sau butasi pentru inmultirea acestui salcam?


Referitor la salcamul roz,varianta "decaisneana",avand florile foarte putin colorate in roz,fata de cel alb ,dar avand o perioda de inflorire mai lunga decat acesta si implicit o productie de miere mai mare,care ,dupa diverse manuale, ar creste in sudul Olteniei, din toate cautarile mele la Regia autonoma a padurilor  Romsilva si la toate pepinierele pe care le-am gasit pe net,nu am gasit nicaieri puieti sau samanta de la el.

Domnule Spiridon ma puteti ajuta si pe mine cu niste seminte de salcam roz,daca soiul la care faceti referire dumneavoastra este cel la care m-am referit in paragraful precedent? Multumesc anticipat!
Salcam rosu am eu in curte, deci poti sa ai seminte, dar daca vrei pentru albine, renunta ca nu e ce trebuie.
Varianta roz o caut si eu, dar in Ungaria, unde inmultirea lui face parte din programul lor de impaduriri. La noi, nu stiu unde se gaseste...

Ionut Mioveni

Eu am ochit  unu roz inca din vara cand era inflorit in timp ce mergeam spre casa bunicilor :yes:
Cred ca peste o sapt cand voi merge la tara.....merg cu o ciocolata la persoana care locuieste acolo si poate obtin cateva seminte de salcam roz..asta daca inca nu s-or fi scuturat.
Alta sansa nu vad decat sa ma duc in zona Moldovei unde sunt mai la tot pasul :nod: