autopavilion

Creat de istodorescu vasile, Octombrie 06, 2013, 08:28:00 PM

« precedentul - următorul »

Pustu

Saptamana trecuta am inteles ca a fost un miting in capitala . Eu , care pierd cate 5 ore in fiecare zi pe net , nu am stiut de asa ceva decat in seara respectiva dupa terminare . Ce ma enervat mai mult a fost faptul ca in ziua respectiva chiar am fost in Bucuresti . Asa ca pana si mitingurile sunt facute in asa fel incat tot pe ei sa-i ajute . Oare nu a fost facut sa vada lumea DOAR 30-50 de apicultori nemultumiti ?

Eugen B

Ma bazez ca ultimii ani au fost slabi. La mine in zona de 3-4 ani merge f slab treaba si in plus si in tara in pastoral nu a mers grozav. Vom vedea ce va fi pe viitor, sper sa ma insel.
Nu trebe statistica speciala e clar care e treaba

istodorescu vasile

Citat din: oroles din Octombrie 14, 2015, 10:00:05 AM
Am gasit si eu pe net filmuletele d-lui Istodorescu Vasile legate de cresterea matcilor. Va marturisesc ca am acelasi model de lanteta si nu pot de fel sa lucrez cu ea. Mi se pare mai usor cu o scobitoare de lemn al carui varf il indoi cum vreau eu.  "Umezirea" o fac la fel.  :rotfl: =))
umezirea este foarte importanta, :rotfl: insa mai este un secret care nu stiu daca il stiti, dar eu totusi va zic. eu procur lantetele acelea de prin tirguri, si dintr-un manunchi de 50-60 de lantete, am observat ca doar 2-3 sunt bune, in sensul ca pana cu care se agata larva, la majoritea dintre ele este distantata de dispozitivul ce impinge larva pe fundul botcii, daca este distanta intre cele 2 piese,atnci in loc sa impinga larva, o prinde intre ele, si este distrusa. asadar trebuie aleasa ce-a buna din gramada de pe taraba.

dan sebastian

Când va prind în primăvara în târgul apicol va pun să îmi alegeți una.
Cred ca ai dreptate când spui ca și ustensila cu care lucrezi trebuie să fie bună (toate fiind chinezești).
Ăsta e motivul pt care mulți nu reușesc.
Apoi urmează experiența care se câștiga doar lucrând.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

istodorescu vasile

cu mare placere  o alegem pe cea mai buna!!! :nod:

NYK74

Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 15, 2015, 08:37:09 PM
cu mare placere  o alegem pe cea mai buna!!! :nod:
Dl Vasile am înțeles ca Dan Sebastian cind va prinde.....va pune să ii alegeți o lanțetă bună.
Dar cu mine cum facem în cazul in care nu ajung la tîrg, reușiți să mi trimiteți una lansată cu praştia pină la Botoșani? ?...

dan sebastian

Se rezolva și asta însă ar trebui să vezi pe viu cum se face. Așa ca te invităm când ai concediu în Oltenia.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NYK74

#97
Mare expert in ale transvazarii nu sunt, pentru nevoile mele ma descurc, am folosit până acum scobitori si pene, aș încerca sa vad si cu lanțeta cum merge.
Dane, mulțumesc de invitație, nu se știe niciodată, am nașul de botez in Argeș, când reușesc trec pe la el uneori  la 2-3 ani.

dan sebastian

La lanțetă e un mic avantaj ca iei și un pic de lăptișor.
Cam asta ar fi diferența la transvazarea umedă față de uscată. Dacă însă faci dublă transvazare e la fel.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NYK74

Cu scobitoarea se ia puțin lăptișor, mai mult reuseam să iau cu pana.Pentru antrenament e bună o ramă cu larve de trântor la început până se dă mâna cu mișcările necesare.