autopavilion

Creat de istodorescu vasile, Octombrie 06, 2013, 08:28:00 PM

« precedentul - următorul »

teoalbina

Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 11, 2014, 09:36:13 AM
nu este o lista completa, dar prezinta citeva soiuri de interes pt apicultorii ce merg in recunoastere la FS in vederea pastoralului. HIBRIZI DE FLOAREA SOARELUI, VALOARE MELIFERA KG/ HA:1.FAVORIT-24 KG/HA ; 2.HERCULE- 17 KG/HA ; 3.TRAJANO -15,8 KG/HA ;4. SELECT -16 KG/HA ; 5. FELIX  -15,5 KG /HA ; 6.  FLOROM 350 -  13,3 KG /HA ;  7.FESTIV -13 KG /HA ; 8. JUSTIN -13 KG /HA ; 9. SPLENDOR -13 KG / HA ; 10. ALEX -9,3 KG /HA ; 11. PERFORMER -9,3 KG /HA ; 12. ROMINA - 8,5 KG/HA.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       eu anul acesta am fost in pastoral la floarea soarelui amplasat intre doua lanuri si din spusele  proprietarului, erau soiuri produse de pioneer, un lan fiind LC 19, iar celalalt lan LC 25. desi nu sunt prinse in tabelul de mai sus, am avut sporuri considerabile la cintar,iar media de miere/ familie extrasa de la cele doua lanuri ce au avut inflorire diferita,a fost de peste 25 kg.
Postarea de mai sus am publicat-o si pe site-ul: http://teoalbina.bluepink.ro/f.htm#_Floarea_soarelui sper sa nu fie cu suparare!

istodorescu vasile

Citat din: teoalbina din Februarie 26, 2015, 12:20:35 PM
Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 11, 2014, 09:36:13 AM
nu este o lista completa, dar prezinta citeva soiuri de interes pt apicultorii ce merg in recunoastere la FS in vederea pastoralului. HIBRIZI DE FLOAREA SOARELUI, VALOARE MELIFERA KG/ HA:1.FAVORIT-24 KG/HA ; 2.HERCULE- 17 KG/HA ; 3.TRAJANO -15,8 KG/HA ;4. SELECT -16 KG/HA ; 5. FELIX  -15,5 KG /HA ; 6.  FLOROM 350 -  13,3 KG /HA ;  7.FESTIV -13 KG /HA ; 8. JUSTIN -13 KG /HA ; 9. SPLENDOR -13 KG / HA ; 10. ALEX -9,3 KG /HA ; 11. PERFORMER -9,3 KG /HA ; 12. ROMINA - 8,5 KG/HA.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       eu anul acesta am fost in pastoral la floarea soarelui amplasat intre doua lanuri si din spusele  proprietarului, erau soiuri produse de pioneer, un lan fiind LC 19, iar celalalt lan LC 25. desi nu sunt prinse in tabelul de mai sus, am avut sporuri considerabile la cintar,iar media de miere/ familie extrasa de la cele doua lanuri ce au avut inflorire diferita,a fost de peste 25 kg.
Postarea de mai sus am publicat-o si pe site-ul: http://teoalbina.bluepink.ro/f.htm#_Floarea_soarelui sper sa nu fie cu suparare!
nu este nici o suparare, dimpotriva daca ajuta pe cineva, sunt bucuros

istodorescu vasile

Citat din: edward_w92 din Februarie 26, 2015, 11:38:32 AM
Citat din: dan sebastian din Februarie 25, 2015, 08:58:37 AM
Schimba zona in care te duci. Am fost la fs 1 la campie si a dat iar la fs2 in zona de deal si n-a dat. Din ce am inteles si de la altii fs 2 nu da pt ca nu mai are cine culege. Mi s-a parut o parere obiectiva. Insa la fs2 s-au dezvoltat f bine si au bagat si pt ei.
Deci si FS2 a dat, doar ca mai putin, nu "de productie"...La FS am fost langa un lan de vreo 70ha si am fost cred vreo 160 de stupi pe lan, productie proasta fata de anii precedenti din spusele stuparilor cu care am mers, 15kg de stup....cand ne asteptam la aproape triplu. Acolo chiar daca ploua, floarea nu se spala si ploaia e foarte buna pentru secretia de nectar. La FS2 ii putin cam loterie, e posibil sa nu fie temperaturile optime, sa fie soiul prost si sa nu dea, si multe alte cauze....dar cum mi s-a spus si mie, anul trecut in zona piatra neamt, o stat un nene la FS2 langa un lan, in prostie nu alta, 2-3 saptamani, imi zicea cineva, si n-ar fi plecat de acolo daca mai era floare. Depinde fiecare si ce urmareste, productia, intretinerea, samd. Eu de exemplu n-am vazut la FS sa-mi aduca albina polen deloc.
Inca un lucru, cum albina culegatoare nu e primita in stup la FS ca are miros de FS? Va spun eu: Basme! Albina chit ca nu e din stupul X ci din stupul X+1,2,3,4..... daca are gusa plina, e primita orice miros ar avea. N-am sesizat o populare superioara la stupii galbeni sau mai stiu eu. Ce-am sesizat a fost urmatorul lucru: Suprapopularea stupilor pe capat, de obicei cel spre coltul mai apropiat. Am avut 2 stupi Verzi, nu galbeni, locul meu era rezervat de vreo 3 saptamani, dupa care a venit inca cineva cu niste stupi si s-a pus langa un alt lan, bla bla bla fiindca eu deja aveam locul rezervat.....cand ala s-o gatit unde s-a pus el, eu am terminat teiul si am plecat la FS inflorita cam 40% in lanul unde eram eu. Ei, primii 2 stupi spre capat, s-au populat ceva de speriat, i-am adus acasa cu 2 magazii in cap de 3/4. De ce, probabil stupii vecinului care nu s-a orientat corect, aveau traseu de zbor pe langa stupina mea, eu mai avand cam 150m pana la coltul lanului, iar albinele mai lenese sa mearga pana la ele acasa, se opreau la mine. Deci stupi verzi, nu galbeni. Nu cred ca are mare legatura culoarea stupului in suprapopulare. Alt mit e ala cu rosu si negru, nu rosu si negru de Stendhal, ci culorile rosu si negru, cum ca le enerveaza pe albine, ca nu le percep. In primul an am avut stupi rosii, da nu asa, rosii rosii.....si stupii asa puternici ca nu-ti venea a crede. Daca n-ar fi perceput culoarea rosie, mai veneau albinele acasa? Concluzie ca culoarea rosie nu le deranjeaza asa de mult precum spun miturile.
ce relatati dumneavoastra, cu primii 2 stupi populati se datoreaza faptului ca stupii au fost pusi gresit fata de sursa de cules. ceea ce am spus eu cu suprapopularea stupilor de culoare galbena, este in felul urmator; din rindul de aproximativ 70 de stupi, pusi pe un singur rind perpendicular cu culesul, adica albinele iesite din stupi sa zboare catre lan, nu sa treaca prin fata altor stupi pentru a ajunge la cules.in rindul respectiv se aflau 5-6 lazi galbene. in una din zile, cam la o saptamina de cind incepuse culesul, a inceput sa bata vintul 50-60 km/ora,si in ziua respectiva toate cele 5-6 lazi galbene s-au suprapopulat astfel incit statea cam un kg de albine la urdinisuri nemaiavind loc in lazi. repet au fost singurele lazi care s-au suprapopulat, doar cele galbene.am lasat asa stupii respectivi sa vad daca zilele ce urmau ,albinele ramineau la stupii suprapopulati, sau reveneau la stupii de unde proveneau. ei bine,nu au mai plecat continuind sa aduca nectar la stupii suprapolati, si in 3-4 zile umpleau cite un cat de 3/4, pina la terminarea culesului, avea fiecare cite 3 caturi pline.in anii ce au urmat am mai intilnit fenomenul , insa doar atunci cind batea vintul.

Eugen B

Aici fiecare cred ca are dreptate in felul lui. E mult mai greu sa ne intelegem prin mesaje decat live.
Eu am fost la FS2 ca nu am avut altundeva, si era normal sa stau acolo. Nu stiu exact cati stupi merge la 1HA de FS, dar sunt sigur ca au fost cam 500ha, si daca e cum zice ciucur ca merge 1-2, la 500ha merge si 1000 stupi, daca au fost maxim 1200 nu cred ca este vreo problema, stiind ca nu toti au fost tari. Si daca e sa fie doar 1 stup pe ha tot trebuia sa miste ceva bine. Asa au bagat de intretinere, macar de era crestere 0,5-1kg la zi , dar ciuciu. De la FS2 spre iarna nu prea a mai mers nimic.
Eu caut lanuri , dar daca nu e floare eu ce vina am?

edward_w92

Citat din: istodorescu vasile din Februarie 26, 2015, 12:41:51 PM
ce relatati dumneavoastra, cu primii 2 stupi populati se datoreaza faptului ca stupii au fost pusi gresit fata de sursa de cules. ceea ce am spus eu cu suprapopularea stupilor de culoare galbena, este in felul urmator; din rindul de aproximativ 70 de stupi, pusi pe un singur rind perpendicular cu culesul, adica albinele iesite din stupi sa zboare catre lan, nu sa treaca prin fata altor stupi pentru a ajunge la cules.in rindul respectiv se aflau 5-6 lazi galbene. in una din zile, cam la o saptamina de cind incepuse culesul, a inceput sa bata vintul 50-60 km/ora,si in ziua respectiva toate cele 5-6 lazi galbene s-au suprapopulat astfel incit statea cam un kg de albine la urdinisuri nemaiavind loc in lazi. repet au fost singurele lazi care s-au suprapopulat, doar cele galbene.am lasat asa stupii respectivi sa vad daca zilele ce urmau ,albinele ramineau la stupii suprapopulati, sau reveneau la stupii de unde proveneau. ei bine,nu au mai plecat continuind sa aduca nectar la stupii suprapolati, si in 3-4 zile umpleau cite un cat de 3/4, pina la terminarea culesului, avea fiecare cite 3 caturi pline.in anii ce au urmat am mai intilnit fenomenul , insa doar atunci cind batea vintul.

Si eu la FS tot pe un rand au fost toti stupii. Suprapopularea stupilor descrisi de mine mai sus, daca s-au suprapopulat cu albina altor stupine, nu s-a datorat mie, stiindu-se cu timp bun inainte ca  pe toata laterala respectiva a lanului vor fi amplasate stupine, stuparii care ar sosi ulterior, sa se orienteze din toate punctele de vedere.
Eugen, daca au fost cu 200 de stupi mai multi decat numarul maxim recomandat, n-ar fi mare scofala, unde am fost eu am fost la 70 de hectare de FS vreo 150 de stupi, asta calculati doar cei amplasati langa lanul respectiv, nu si cei din apropiere care probabil tot de la acelasi lan aveau cules. De la FS stupii vin destul de slabiti, avand in vedere intensitatea culesului, in marea majoritate a cazurilor, acolo unde este cules adica, cantitatea de puiet in stup scade....si se poate observa in urmatoarea perioada o scadere maricica si a efectivului de albina. Dupa FS eu recomand in lipsa altor culesuri cunoscute de apicultor, stimularea familiilor cu sirop pentru a putea sa-si refaca cateva rame de puiet.
Multumesc la final colegului istodorescu pentru lista cu soiurile alea de FS, am tot cautat sa aflu cat de cat cantitatea de nectar secretata de FS in functie de soi, dar producatorii de seminte nu au in tabelul de specificatii specificata cantitatea de nectar si niciun interes n-au sa ne informeze pe noi.

istodorescu vasile

daca tot se discuta despre culesul la fl. soarelui,este foate binecunoscut faptul ca aproximativ jumatate din albinele cu care mergi la fl. soarelui, ramin acolo, si la sfirsitul culesului fiind vizibila depopularea, insa dupa fl. soarelui intotdeauna eu ramin cu stupinele la menta de balta in zonele inundabile ale dunarii, unde albinele beneficiaza de cules de intretinere, cu sporuri la cintar de maxin 400 de grame zilnic, si datorita aportului de polen din natura stupii isi refac populatia pina la intrarea in iarna.

Eugen B

Eduard cu puietul nu am avut probleme. Pur si simpu nu a fost cules, am avut albina gramada, nu a dat floarea respectiva. Sper anu asta ca FS2 sa dea mai bine ca anu trecut.

dan sebastian

Daca nu e cu suparare in ce campie te duci cu ei ? Nu vreau coordonatele gps dar e suficient judetul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.


maximotgv

Astept cu interes continuarea! Multumesc!

istodorescu vasile

iata ca  toate temerile noastre sunt pe cale  sa se transforme in realitate. in aceste conditii viitorul apiculturii arata rau!!
http://www.agerpres.ro/economie/2015/10/13/laurentiu-baciu-lapar-romania-s-ar-putea-sa-primeasca-derogare-pe-termen-nedeterminat-pentru-neonicotinoide-13-14-39

bio

 Pamintul tarii va fi distrus prin folosirea acestor otravuri. Pe termen lung pagubele vor fi imense datorita unor mosieri dornici de inavutire prin orice mijloace.
Opriti otravirea pamintului tarii !!

Oare de ce in intreaga Europa aceste substante sunt interzise..??>.

Pina acum s-a facut productie si fara neocotinoide si acum de ce nu se mai poate..??.. Exista pesticide selective si blinde ... de ce nu sunt folosite acelea..?

Eugen B

Noi numai pe net suntem tari in gura. Iar ma repet, e clar ca astia vor sa ne distruga tara, in plus si apicultura va scadea pe an ce trece. Nu cred ca statisticile alea sunt valabile, de vreo 3-4 ani tot sub 20mi tone producem si nr. de familii real e mai mic de ce scrie acolo. Poate ca la agrotv sau eu stiu unde sa mearga cineva care se pricepe nu presedintele aca sau eu mai stiu cine.

oroles

Am gasit si eu pe net filmuletele d-lui Istodorescu Vasile legate de cresterea matcilor. Va marturisesc ca am acelasi model de lanteta si nu pot de fel sa lucrez cu ea. Mi se pare mai usor cu o scobitoare de lemn al carui varf il indoi cum vreau eu.  "Umezirea" o fac la fel.  :rotfl: =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Citat din: Eugen B din Octombrie 14, 2015, 08:42:45 AM
... de vreo 3-4 ani tot sub 20mi tone producem si nr. de familii real e mai mic de ce scrie acolo. ...
Pe ce te bazezi în aceste afirmații, ai cumva vre-un institut de statistică privat și ai fost la poarta tuturor apicultorilor din țară să le numeri stupii?

În realitate sunt mulți stupari care nu au înregistrați stupii nicăieri, nu accesează nici un program și trăiesc doar din ce vând.
Problema nu e în numărul de famili de albine, ci în producția obținută, a cărei medie la nivel de țară este microscopică...