Avantajele si dezavantajele de a fi membru unei asociatii.

Creat de marian sima, Decembrie 31, 2013, 03:19:14 PM

« precedentul - următorul »

marian sima


Ma bucur sa aud cea ce spui.
Insa trebuie o directiva a asociatiei care sa fie facuta publica astfel incat toti apicultori sa aibe cunostinta de ea .
Sa nu fie apicultorul nevoit sa bata jumate de tara ca sa afle .




Kov iulian

Citat din: filip din Decembrie 31, 2013, 05:34:03 PM
Romikele,blocarea unui subiect se poate face doar de Moderatori,cred ca esti de acord cu asta.
Nu e obligatoriu asta, orice membru care creaza un subiect il poate si bloca daca nu doreste ca sa fie deranjat de postarile altora.

Am prezentat asta cu scop pur tehnic, nu doresc sa ma implic in nici o cearta sau discutie.

Aici este dovada =>  http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=6957.0

istodorescu vasile

Citat din: Cradle din Decembrie 31, 2013, 05:39:32 PM
Topicul a fost blocat iar ultima postare a fost a domnului Romikele.
nu este blocat . am postat eu acum un minut  pentru a arata ca nu e blocat

romikele

Se pare ca unii au baut azi mai mult decat pot duce.
Ce nu va e clar cand va spun ca eu nu am blocat nimic, de fapt am avut destul de lucru dupa doua nopti consecutive nedormite?... rezultatul se poate vedea aici:

http://www.youtube.com/user/ApisPuisoru/videos

La momentul cand am verificat topicul NU ERA BLOCAT. Blocat e filip pe o directie care nici macar nu e a lui.
Se pare ca nici romaneste nu intelege. In loc sa raspunda la o intrebare simpla pe care i-am pus-o dar la care a raspuns altcineva, continua cu soparlele....  :rusine:

kamy

#19
Mariane,nu te credeam chiar atat de naiv,da asta e viata!si acu hai sa ma expic!!
Am lucrat si inca lucrez cu oameni si pot sa spun ca de cele mai multe ori sant de preferat animalele!
Sa incepem cu asociatia:
Da ,in orice asociatie sant lucruri bune si mai putin bune pentru ca nu poti fce o asociatie perfecta din oameni imperfecti!
O asiciatie care este nonprofit sant cheltuieli e hamaleala cu ,,hartiile,, traiesc de pe gura si hartii asa ca stiu ce spun!
La o asociatie ai nevoie de un om permanent care sa elibereze hartogarie care la noi in romanica se face de vo 3-4 ori(viva birocratia)!
Am cativa prieteni care de vre-o 3 ani vor sa faca o asociatie,am spus ca fac io asociatia,cu conditia ca ei sa se ocupe de ea!a scazut brusc interesul!
Oamenii in general sant suciti(nici io nu fac exceptie) in timp ce tu ai pe cap o asociatie si te dai toata ziua peste cap sa rezolvi hartogariile membrilor si asociatilor,primesti vizita vreunui membru,sa zicem prieten sau coleg de pastoral candva ati impartit aceeasi coaja!
Ei de data asta se schimba macazul el ar astepta sa-l astepti cu fanfara si covorul rosu,daca nu se intampla asta o sa spuna ,,ia uite ba ce s-a ajuns si asta,nici nu ma mai baga in seama si ce baiat bun era candva,,!tu pe partea cealalta o sa spui ,,bai si asta nu vede ca mie nu mi se usuca niciodata nadragii in spate de la atata alergatura tocmai acu si-a gasit timp de palavre interminabile?,,
2 pretul mierii!
In 2001 piata din romania nu era pe roze la miere,s-a nimerit la mine anul cu cea mai buna productie 72 de kile la fs!
Era un italian care promitea marea si sarea la basarabi la nea costica,taica papazoglu cristos nu mai lua miere la ovidiu si nu aveam de ales!
Italianu voia sa plateasca regeste un camion de miere si sa duca mai multe camioane cu plata ulterioara,noroc ca nea costica era apicultor si stia cu ce se mananca mierea,i-a spus vii cu banii duci mierea!!Sant sigur ca nu ai habar ce invazie de asemenea ,,italieni,, sant in lume!
De atunci m-am invatat minte,predau mierea la firma cunoscuta si nu schimb un mincinos mai vechi pe unul mai nou!(nu ma refer la termenul mincinos in sensul rau al cuvantului,plata mierii chiar daca e spusa la 60 de zile cu un avans se intampla sa se-ntinda la 6 luni independent de vointa achizitorului,tine de bursa mondiala a mierii)
Ei Mariane sa te vaz io atunci cata rabdare ai avea cu omul ala sarcu care a venit si el la tine cu un ghium sau un botoi de miere asteptand dupa tine ca dupa mesia sa-i dai banutii,tu nu ai de unde si auzi pe la spate ,,bai asta a pus banii la banca si castiga dobanda pe banii mei,,
Crezi ca te tine?mana mearga,fa asociatie dar o sa te multumesti cu banii din cotizatie ca vreme de muncit la zugravit eventual in schimbul3!
Acusa revenim la forum,la ,,dusmanii,,de toate zilele administrator,moderatori!
Vrei sa fii administrator de forum,nu-i nici un bai,scoate niste bani din tescherea,plateste ce-i al cezarului si da-i drumul!
Intrebare esti in stare sa administrezi o turma de 5000 de ,,tauri si postaci,,vorba altului?dar sa-l si multumesti pe fiecare dintre ei pe gratis,dar sa faci fata potopului de linguseli si critici primite uneori gratuit pe banii tai?
Ei atunci macar statutu de moderator,esti sef,cu puteri restrictive asupra altora,vai ce bine te-ai simti!
Scuze ca te trezesc nu esti sef esti sluga,toti ceilalti posteaza cand si daca au chef tu faci de serviciu la betoniera sa nu se strice pinioanele sau sa se arda motoru,iar cand ti se pune pata pe unul care se tine scai de nadragii tai cum ar fi uneori kamy sau sima sa nu-l poti terfeli ca te ,,strang,,hainele de moderator,expresie pentru care am fost,, premiat ,,cu prima bere!
No zai iute la ce te-ai hotarat asociatie sau forum?
Apoi mai e o parodie pe lumea asta ,,popa si biserica,, oricare ar fi culoarea ca dracu tot ala e la toti!
Biserica ar trebui sa fie singurul lucru perfect din lume,popa ar trebui sa fie cel mai cel om din sat!
Ma roade o intrebare daca ai fi tu sau io popa crezi ca as(ai) fi mai bun decat esti?io nu!
Si atunci de ce pretindem mai mult decat putem oferi?nu ti se pare absurd sa mergi la banca sa schimbi bani si in loc de 10 lei sa pretinzi 20?
Avem o societate imperfecta compusa din oameni imperfecti dar aspiranti la perfectiune culmea fiecare are asteptari de la celelalt mai mari decat de la el,cea mai mare pacaleala!
Singurul lucru care tine de noi e sa fim corecti chiar daca nu e intotdeauna varianta usoara si sa avem o singura masura fara a face diferente intre oameni!
Zice ca un judecator dintr-un orasel unde toata lumea se cunostea,avea un prieten bun care calcase pe bec.
In ziua procesului lumea se bulucea ,se calca pe picioare in sala.Ei acu sa vedem noi judecatorul cel drept ce va face il va scapa nevinovat sau il va condamna ca militienii care-si amendeaza mama ca nu a trecut pe trecerea de pietoni?
La pronuntarea sentintei,toata lumea gura casca mai ceva ca la campionatu mondial,judecatorul spune:-Fiindca ai calcat legea,pedeapsa e amenda de 1000 de lei,iar fiindca santem prieteni,a scos portofelul si a platit el aceea suma!era singura modalitate de a impaca lupul capra si varza!
De altfel e metoda divina,,fiindca ai calcat legea te condamn la moarte dar mor Eu in locul tau,pentru ca tu sa ai ocazia in continuare sa ma injuri sa ma batjocoresti iar Eu sa-ti fac doar bine,pana cand odata toata suflarea va ingenunchea si va recunoaste in frunte cu Satana ,,drepte si adevarate sant judecatile tale Doamne,,

romikele

Ptiu, ca mare rabdare ai avut sa scrii... dar dreptate si mai multa!  :thanks: :bravo: :i_love_you:

:happy_birthday:

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

stefanescu

O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

kamy

Nene stefanescu,de multe ori mi-am pus problema ce sa fac sa scap de prosti si de prostie,pentru ca frmusetea-i trecatoare dar prostia-i vesnica!
Dar implinesc 47 de ani si inca n-am gasit o solutie,am incercat sa plec de acasa degeaba prostul se tine scai de mine,daca ma uit in oglinda il vad,asa ca am renuntat sa ma mai uit in oglinda!
Ar mai fi o solutie,sa schimb lentilele,sa-mi pun lentile care sa fie special tratate cu o pelicula de egoism amestecat cu mandrie fifti-fifti,asta m-ar face sa-i vad pe toti ceilalti mai prosti decat mine,aceeasi gresala la mine e scuzabila,la altul ma fac foc si para!
Da parca in loc sa aduc o moda noua se pare ca se poarta de la facerea lumii incoace,asa ca nu-mi ramane decat sa arunc ochelarii si sa ma suport in aceeasi masura in care-i suport pe altii si invers!asta ca sa nu fiu prins cu 2 ocale si s-o sfeclesc mai rau ca pe vremea lui cuza!

filip

kamy.pentru mine albina a fost psiholog,locul unde-mi incarc bateriile.In 91 cand am avut accidentul de munca si am ramas fara un picior,toti imi cantau prohodul.Am pastrat casatoria,am muncit din 93 pana in 2010 in mina,acum sunt la pensie.Tot ce mi-am propus am realizat.La inceput auzeam toate babele cum sopteau,cat o mai sta nevasta cu asta,o sa fie muritori de foame.atunci aveam o fiica de 2 ani acum am si baiat.Fiecare are resurse in interiorul sau sa realizeze multe,doar sa vrea.Un an fericit va doresc tuturor!
Apropos tot 47 primaveri am si eu si inca am multe  de confirmat
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Mihai Sergiu

Citat din: istodorescu vasile din Decembrie 31, 2013, 06:12:19 PM
Citat din: Cradle din Decembrie 31, 2013, 05:39:32 PM
Topicul a fost blocat iar ultima postare a fost a domnului Romikele.
nu este blocat . am postat eu acum un minut  pentru a arata ca nu e blocat
Daca citeai cu atentie scrie A FOST BLOCAT si nu este! Fara nici o suparare ! Un an nou fericit!
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

abeja

Citat din: filip din Ianuarie 01, 2014, 11:02:38 AM
kamy.pentru mine albina a fost psiholog,locul unde-mi incarc bateriile.In 91 cand am avut accidentul de munca si am ramas fara un picior,toti imi cantau prohodul.Am pastrat casatoria,am muncit din 93 pana in 2010 in mina,acum sunt la pensie.Tot ce mi-am propus am realizat.La inceput auzeam toate babele cum sopteau,cat o mai sta nevasta cu asta,o sa fie muritori de foame.atunci aveam o fiica de 2 ani acum am si baiat.Fiecare are resurse in interiorul sau sa realizeze multe,doar sa vrea.Un an fericit va doresc tuturor!
Apropos tot 47 primaveri am si eu si inca am multe  de confirmat

LA MULTI  ANI,FILIP!
Esti  o  persoana  demna  de  invidiat.Nu stiu  cati  dintre  noi  am  putea face  ce-ai  facut tu si pt  asta eu  raman  fan Filip.In chestia cu lupta intre  a  fi  si  nu  fi  asociat cred ca-ai mult  de  pierdut daca  lupti  contra  morilor  de  vant.Lasate  frate  la  mana  lor  ,ia  si  tu  banutii ca na duc  fericirea dar sunt  necesari .





















filip

@abeja,
nu am stat cu mana intinsa un ceas,dupa 91 daca voiam castigam enorm dand-uma victima.Dar nu as fi putut sa ma uit in ochii copiilor mei si sa le explic ce e decenta si moralitatea.Nu am vandut 1 kg miere in piata,am clienti cat nu pot produce.Multi din clienti au functii importante,dar asta e o alta chestiune.Fiica mea a terminat facultatea Finante Banci si anul acesta termina Masteratul,acum munceste in Germania.Am o pensie din care pot traii,daca sistemul ma interzice sa produc si sa vand,respectand legea ,daca aceasta e legala si morala respectand Constitutia.
Apropos am oferte sa plec si in afara tarii sa am grija de albine,e de luat in calcul cand epuizez toate demersurile.
In capitalism cererea si oferta daca se pupa ai piata de desfacere
La multi ani!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

orbanstefan64

#28
Citat din: kamy din Ianuarie 01, 2014, 09:06:42 AM
Mariane,nu te credeam chiar atat de naiv,da asta e viata!si acu hai sa ma expic!!
Am lucrat si inca lucrez cu oameni si pot sa spun ca de cele mai multe ori sant de preferat animalele!
Sa incepem cu asociatia:
Da ,in orice asociatie sant lucruri bune si mai putin bune pentru ca nu poti fce o asociatie perfecta din oameni imperfecti!
O asiciatie care este nonprofit sant cheltuieli e hamaleala cu ,,hartiile,, traiesc de pe gura si hartii asa ca stiu ce spun!
La o asociatie ai nevoie de un om permanent care sa elibereze hartogarie care la noi in romanica se face de vo 3-4 ori(viva birocratia)!
Am cativa prieteni care de vre-o 3 ani vor sa faca o asociatie,am spus ca fac io asociatia,cu conditia ca ei sa se ocupe de ea!a scazut brusc interesul!
Oamenii in general sant suciti(nici io nu fac exceptie) in timp ce tu ai pe cap o asociatie si te dai toata ziua peste cap sa rezolvi hartogariile membrilor si asociatilor,primesti vizita vreunui membru,sa zicem prieten sau coleg de pastoral candva ati impartit aceeasi coaja!
Ei de data asta se schimba macazul el ar astepta sa-l astepti cu fanfara si covorul rosu,daca nu se intampla asta o sa spuna ,,ia uite ba ce s-a ajuns si asta,nici nu ma mai baga in seama si ce baiat bun era candva,,!tu pe partea cealalta o sa spui ,,bai si asta nu vede ca mie nu mi se usuca niciodata nadragii in spate de la atata alergatura tocmai acu si-a gasit timp de palavre interminabile?,,
2 pretul mierii!
In 2001 piata din romania nu era pe roze la miere,s-a nimerit la mine anul cu cea mai buna productie 72 de kile la fs!
Era un italian care promitea marea si sarea la basarabi la nea costica,taica papazoglu cristos nu mai lua miere la ovidiu si nu aveam de ales!
Italianu voia sa plateasca regeste un camion de miere si sa duca mai multe camioane cu plata ulterioara,noroc ca nea costica era apicultor si stia cu ce se mananca mierea,i-a spus vii cu banii duci mierea!!Sant sigur ca nu ai habar ce invazie de asemenea ,,italieni,, sant in lume!
De atunci m-am invatat minte,predau mierea la firma cunoscuta si nu schimb un mincinos mai vechi pe unul mai nou!(nu ma refer la termenul mincinos in sensul rau al cuvantului,plata mierii chiar daca e spusa la 60 de zile cu un avans se intampla sa se-ntinda la 6 luni independent de vointa achizitorului,tine de bursa mondiala a mierii)
Ei Mariane sa te vaz io atunci cata rabdare ai avea cu omul ala sarcu care a venit si el la tine cu un ghium sau un botoi de miere asteptand dupa tine ca dupa mesia sa-i dai banutii,tu nu ai de unde si auzi pe la spate ,,bai asta a pus banii la banca si castiga dobanda pe banii mei,,
Crezi ca te tine?mana mearga,fa asociatie dar o sa te multumesti cu banii din cotizatie ca vreme de muncit la zugravit eventual in schimbul3!
Acusa revenim la forum,la ,,dusmanii,,de toate zilele administrator,moderatori!
Vrei sa fii administrator de forum,nu-i nici un bai,scoate niste bani din tescherea,plateste ce-i al cezarului si da-i drumul!
Intrebare esti in stare sa administrezi o turma de 5000 de ,,tauri si postaci,,vorba altului?dar sa-l si multumesti pe fiecare dintre ei pe gratis,dar sa faci fata potopului de linguseli si critici primite uneori gratuit pe banii tai?
Ei atunci macar statutu de moderator,esti sef,cu puteri restrictive asupra altora,vai ce bine te-ai simti!
Scuze ca te trezesc nu esti sef esti sluga,toti ceilalti posteaza cand si daca au chef tu faci de serviciu la betoniera sa nu se strice pinioanele sau sa se arda motoru,iar cand ti se pune pata pe unul care se tine scai de nadragii tai cum ar fi uneori kamy sau sima sa nu-l poti terfeli ca te ,,strang,,hainele de moderator,expresie pentru care am fost,, premiat ,,cu prima bere!
No zai iute la ce te-ai hotarat asociatie sau forum?
Apoi mai e o parodie pe lumea asta ,,popa si biserica,, oricare ar fi culoarea ca dracu tot ala e la toti!
Biserica ar trebui sa fie singurul lucru perfect din lume,popa ar trebui sa fie cel mai cel om din sat!
Ma roade o intrebare daca ai fi tu sau io popa crezi ca as(ai) fi mai bun decat esti?io nu!
Si atunci de ce pretindem mai mult decat putem oferi?nu ti se pare absurd sa mergi la banca sa schimbi bani si in loc de 10 lei sa pretinzi 20?
Avem o societate imperfecta compusa din oameni imperfecti dar aspiranti la perfectiune culmea fiecare are asteptari de la celelalt mai mari decat de la el,cea mai mare pacaleala!
Singurul lucru care tine de noi e sa fim corecti chiar daca nu e intotdeauna varianta usoara si sa avem o singura masura fara a face diferente intre oameni!
Zice ca un judecator dintr-un orasel unde toata lumea se cunostea,avea un prieten bun care calcase pe bec.
In ziua procesului lumea se bulucea ,se calca pe picioare in sala.Ei acu sa vedem noi judecatorul cel drept ce va face il va scapa nevinovat sau il va condamna ca militienii care-si amendeaza mama ca nu a trecut pe trecerea de pietoni?
La pronuntarea sentintei,toata lumea gura casca mai ceva ca la campionatu mondial,judecatorul spune:-Fiindca ai calcat legea,pedeapsa e amenda de 1000 de lei,iar fiindca santem prieteni,a scos portofelul si a platit el aceea suma!era singura modalitate de a impaca lupul capra si varza!
De altfel e metoda divina,,fiindca ai calcat legea te condamn la moarte dar mor Eu in locul tau,pentru ca tu sa ai ocazia in continuare sa ma injuri sa ma batjocoresti iar Eu sa-ti fac doar bine,pana cand odata toata suflarea va ingenunchea si va recunoaste in frunte cu Satana ,,drepte si adevarate sant judecatile tale Doamne,,
am pus expres citat ca poate vor citi mai multi pe aici.
:bravo: :bravo: :bravo:
la multi ani kamykazule!

filip

#29
Apropos,
eu pot pune la dispozitia oricui cate CAR-uri am scos sa formez o stupina.Cu banii pe mierea vanduta am achitat CAR-urile.Astfel ca nu accept ca cineva sa-si bata joc de munca mea si sacrificiile facute.
Si inca un lucru important eu am avut albine inainte de fondurile UE,am acum si sper si in viitor.Cati din apicultori spera sa aibe albine in viitor.Multi cand termina fondurile UE nu lasa nimic in urma,
Eu nu sunt impotriva Asociatiilor ori ale fondurilor UE,doresc ca legea sa tina cont si de mine sa nu fiu considerat infractor fara a avea vre-o vina.Daca disparem noi Romaniei nu-i va fi mai bine,asta nu o spun doar eu:

http://www.stiriagricole.ro/laptele-de-la-tara-intra-in-ilegalitate-7297.html

""Asa functioneaza economia Romaniei,daca tai si aceste parghii.Esecul e asigurat
Omul are o vacă. Aduna laptele o săptămână, îl punea la prins, ca să facă brânză dulce, pe care o vindea la piață duminica. Laptele muls sâmbăta seara și duminică, cu mult înainte să cânte cocoșul, îl punea în PET-uri noi-nouțe, cumpărate la bax, iar clienții roiau în jurul lui. ,,Ajungeam la piață la 6 ca să prind loc cu vad, că știa lumea unde să mă găsească. Veneau profesori la mine, doctori, avocați. Aveam doi-trei și de la APIA. La 9 aveam taraba goală și până pleca cursa la 1 cumpăram și eu ce mai trebuia: zahăr, ulei, sare", povestește bătrânul.""
Omul asta nu a facut evaziune,a produs,a vandut si a introdus banii in economie platind taxe la stat 24% la tot ce a cumparat cu banii obtinuti pe munca lui.Daca guvernantii inteleg asta e bine.Banii taranului nu ajung in Paradisuri fiscale ci in economia reala

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)