Lucruri Slabe

Creat de Muntoiu Radu, Martie 08, 2015, 06:04:07 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Citat din: bio din Martie 08, 2015, 09:09:57 PM
Citat din: oroles din Martie 08, 2015, 09:00:41 PM
Eu am folosit cu succes negrese la unele lucruri la stupi (manerele) si nu a crapat o scandura. Am observat ca intra cam greu. Daca dai holzsurubul mai in margine trebuie sa te astepti sa iti crape. F.....

Sunt niste "negrese" mai sp[eciale... au un filet mai rar fata de negresele pt rigips. Le spune "surub ridurit" si au filet rar la jumatate fata de o0 negresa normala..

Pentru a nu crapa eu dau intii o gaura cu burghiu de 2 mm ... iar apoi infiletez "surubul ridurit" lung de 50 mm si grosime de 3,5 mm parca..si nu crapa nik.,

Mi se pare foarte corect si logic ce spuneti dumneavoastra. Probabil ca si producatorul stupilor trebuia sa procedeze asa, dar asta ar fi insemnat un plus de manopera si current si nu cred ca se mai incadra in pret... .
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

ioanardelean55


   Va spun un secret ; la orice holzsurub cu filet pe toata lungimea lui se da gaura in prima scindura  ca holzsurubul sa intre usor prin ea , altfel ori crapa ori nu stringe bine .

romikele

La toti stupii din poza, dar si la ceilalti am procedat asa cum zice ioanardelean55... gaura in prima placa.
Nu a crapat nici o scandurica...

MirceaCalin

Citat din: ioanardelean55 din Martie 08, 2015, 09:35:03 PM

   Va spun un secret ; la orice holzsurub cu filet pe toata lungimea lui se da gaura in prima scindura  ca holzsurubul sa intre usor prin ea , altfel ori crapa ori nu stringe bine .

CORECT !!!
Unul din marile adevăruri pe care mulţi îl ignoră !!!
(Eu dau gaura cu un diametru mai mic decît holzşurubul  :nod: )

Kov iulian

Citat din: APIPETRO din Martie 08, 2015, 07:11:20 PM
Chitante , facturi,-un drum la OPC...

Daca a luat stupii pe PFA, II etc nu are nici o sansa cu OPC-ul.

OPC-ul ( cica) apara doar persoanele fizice.

http://www.urbaniulian.ro/2010/07/27/de-unde-deducem-ca-persoanele-juridice-nu-sunt-aparate-de-legile-privind-protectia-consumatorilor/
CitatPersonal, consider ca e o problema de interpretare si ca nu a fost intentia legiuitorului aceea de a lasa persoanele juridice pe dinafara si neprotejate in astfel de situatii, terminologia folosita lasand, din pacate, loc la interpretari.
Cert este insa ca in mod constant in practica judecatoreasca din Romania, dispozitiile OG 21/1992 si definitia data acolo consumatorului prin raportare doar la persoana fizica au fost considerate a fi de stricta interpretare, instantele de judecata respingand in bloc faptul ca persoanele juridice ar putea sa beneficieze de protectia legilor in materie de protectie a consumatorilor.
senator Iulian Urban

CitatPersoanele juridice au posibilitatea sa-si solutioneze disputele la ANPC?
Subiect:

Daca de protectia consumatorului "persoana fizica se ocupa OPC/ANPC, cine se ocupa de protectia consumatorui "persoana juridica" ?

Raspuns:

Consumatorul este definit de legislatia specifica ca orice persoana fizica sau grup de persoane fizice costituite in asociatii. Consumatorul este protejat prin legislatia specifica de protectia consumatorului. Persoanele juridice au posibilitatea sa si solutioneze disputele prin mijlocele puse la dispozitie de legiuitor in dreptul comun, in speta, concilierea, arbitrajul sau apelarea la instantele competente.
http://www.protectia-consumatorilor.ro/persoanele-juridice-au-posibilitatea-sa-si-solutioneze-disputele-la-anpc/

Astia din urma sunt o asociatie privata de protectie a consumatorului nu e acea institutie.

oroles

Corect, daca a luat pe PFA doar in contencios se rezolva.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Imi pare rau de ce ai patit,altadata cand cumperi verifici la ridicarea marfii.
Sanatate tuturor apicultorilor

Muntoiu Radu

Citat din: apivasmob din Martie 09, 2015, 07:04:43 AM
Imi pare rau de ce ai patit,altadata cand cumperi verifici la ridicarea marfii.

Nu poti verifica scandura-cu-scandura la primire. CUrierul nu atseapta 2 ore sa verifici tu toata comanda. Pe asta se bazeaza teparii..

Comanda nu o am pe PFA.

apivasmob

Alta data cauta un tamplar din zona ta si atunci poti verifica cum vrei tu.
Sanatate tuturor apicultorilor

Muntoiu Radu

De la anul mi-i fac singur, sau in cel mai rau caz cumpar kituri. De cumparat stupi m-am lecuit ...

pistol28

Citat din: Muntoiu Radu din Martie 09, 2015, 12:22:05 PM
De la anul mi-i fac singur, sau in cel mai rau caz cumpar kituri. De cumparat stupi m-am lecuit ...

Eu as cumpara la inceput, una bucata kit pentru a vedea cum se "pupa"/ imbina partile componente.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Muntoiu Radu

#41
Am mai verificat azi 6 "lazi" si sunt la fel de catastrofale. Baietii astia ori au fost beti cand le-au facut/trimis, ori sunt nebuni de legat daca isi imaginau ca pot trimite asa ceva si sa scape basma curata. Cel putin astia 6 au avut manere incluse toti, sa am de ce apuca cand le arunc pe foc...
Poze :

Muntoiu Radu

Stup cu erisire, ca tot vine caldura azi-maine :

Muntoiu Radu

altele :

Muntoiu Radu

Cuiul, prietenul tamplarului slab/beat :