Windows 10 "Technical Preview"

Creat de Kov iulian, Ianuarie 27, 2015, 11:49:03 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Celor ce sunt foarte incantati de noua versiune Windows 10 si de faptul ca il pot folosi gratuit pentru un an vreau sa le aduc la cunostiinta cateva lucruri le vor diminua entuziasmul dar probabil ii vor scutii de bani scosi din buzunar.

Dupa cum spune si numele "Technical Preview" aceasta nu este versiunea finala de Windows, este un fel de versiune Alfa sau Beta.

Pe pagina de descarcare de pe situl microsoft gasim scris cu litere mici urmatoarele.

Citat" Remember, trying out an early build like this can be risky. That's why we recommend that you don't install the preview on your primary home or business PC. Unexpected PC crashes could damage or even delete your files, so you should back up everything. "

Iar in pagina de inregistrare pentru a folosi gratuit produsul se aduce la cunostiinta publicului ca se poate astepta la urmatoarele...

CitatPlease read the Participation Agreement and the Privacy Statement; when you accept these, we can finish up your registration.
IMPORTANT NOTICE:
The experimental and early prerelease software and services might not be fully tested.
You might experience crashes, security vulnerabilities, data loss, or damage to your device.
When the software is installed on a mobile device: (i) it is not intended as a substitute for your primary means of telecommunications; (ii) in some circumstances, you may not be able to place calls (including calls for emergency services); (iii) it may inadvertently damage your device rendering it inoperable; and (iv) you may experience increased data charges.

Cu alte cuvinte vi se aduce la cunostiinta ca puteti pierde datele sau calcualtorul poate lua foc.   :D :D :P

romikele

#1
Ce date ti-ai pierdut si cate calculatoare ti-au luat foc?  =))

Kov iulian

Citat din: romikele din Ianuarie 28, 2015, 12:01:42 AM
Ce date ti-ai pierdut si cate calculatoare ti-au luat foc?  =))

Mi-am facut praf un hardisc testand un program beta pe Windows xp.
De atunci nu imi mai trebuie nici un beta, nici un alfa nici de Windows nici de linux.

Cum am facut.
Am instalat programul frumos si i-am dat sa faca o anumita actiune.
La un moment dat sistemul a inceput sa mearga foarte greu dar mi-am zis ca e ok, il las nitel si isi revine.
Am stat un minut, am stat doua, am stat trei dar sistemul tot mergea greu, hardul tragea din greu.

Ii dau un restart fortat apoi incepe, eror, eror, eror.
Ii dau o scanare plin de baduri, nu am putut sa ii mai fac nimic nici cu formatare.
Noroc ca il aveam in garantie. ( nu le-am spus alora ce am facut  :D :D :D :D)

romikele

Eu am mancat odata o bucata de toba din comert.
Era sa mor, m-am umplut de bube si aveam o stare de nedescris. Dar mi-a trecut!
Asta nu inseamna ca ii sfatuiesc pe altii sa nu mai manance, ci doar sa fie atenti!  :wink2:

Legat de W10TP, daca la mine n-a facut rau, nici la altii n-o sa faca.
Dar e bine sa se puna datele la adapost... iar asta e valabil si pentru orice instalare de versiune finala si superlaudata!


Kov iulian

Citat din: romikele din Ianuarie 28, 2015, 12:32:27 AM
Eu am mancat odata o bucata de toba din comert.
Era sa mor, m-am umplut de bube si aveam o stare de nedescris. Dar mi-a trecut!

Si ati mai cumpara si a doua oara din acelasi loc aceasi marca de toba?

romikele

#5
O singura data, de curiozitate  :D
Dar m-am uitat de 3 ori la data expirarii... insa de atunci am trecut la regim  :P :hi:

Revwnind la "oile" noastre, au trecut mai bine de 24 de ore de functionare fara pauza, si computerul nu mi-a luar foc!  :razz:
Si totul functioneaza perfect... inca...
Mai am de testat serverul local (xampp).
Nici unul din cele 3 hdd-uri si 2 SSD-uri nu da semne de oboseala.
Normal, tot Linuxul ramane febletea, mai am instalate Linux Mint si Zorin, dar acum ca windowsul are sistem multidesktop functional si nu ma taxeaza genuinul, ma "joc" mai mult cu el.

Kov iulian

Eu am vrut sa il bag in virtual box nitel sa il testez  si cred ca deja mi-a stricat calculatorul virtual, imi zice ca trebuie reparat.  :D :D :D :D :D



MOTANUL

Citat din: romikele din Ianuarie 28, 2015, 12:32:27 AM
Dar e bine sa se puna datele la adapost... iar asta e valabil si pentru orice instalare de versiune finala si superlaudata!

Exact. La mine W XP a tinut 5 ani fara reinstalare; Windows 7 2 ani si recentul Windows 8 2 luni !!
Tot ce am in calculator avea licenta.
Ma trezesc dupa 2 luni cu ecran negru si mesajul ca W8 necesita reinprospatare; Bag cd-ul dau reimprospatare;
Mi-a sters toate programele (absolut tot in afara de Windows - inclusiv antivirusul; program de lege, etc) Am pierdut emailuri/contacts - ca erau pe Mozilla si tot ce lucrasem in programele respective.

A lasat doar documente fotografii; Sistem de operare laudat si cu licenta pus pe hardware nou.
Datele la adapost este singura solutie.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Citat din: Kov iulian din Ianuarie 28, 2015, 11:26:55 AM
Eu am vrut sa il bag in virtual box nitel sa il testez  si cred ca deja mi-a stricat calculatorul virtual, imi zice ca trebuie reparat.  :D :D :D :D :D

Și totuși la mine rezistă!  :P

Kov iulian

Pe mine ma mai cheama neamurile pe la ele sa le fac una alta pe la pc-uri.
Am avut inspiratia si i-am rugat pe doi verisori de ai mei sa le pozez sticherul acela cu codul de bare si cheia de la un Windows xp si un Vista. Ulterior ei au renuntat la acele sisteme de operare sau sa defectat respectivul pc.

Ma ajuta cu ceva faptul ca detin acele coduri le pot folosi sa achizitionez un Windows 8 sau un 10 la un pret mai mic sau gratuit?

romikele

Timp de 1 an de la lansare se poate face upgrade gratuit la win 10 de la win 7 sau win 8 cu licenta activata.

bismark

    Eu folosesc win 7 ultimate de vreo 6 ani si nu am avut probleme,era gata sa descarc win 10 cind la-i redictionat dar am zis ca, sa mai studiez problema daca e mai avantajos.Care este parerea voastra.Va multumesc ,cu respect ^:)^.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

romikele

Pentru mine windows 10 e mai avantajos pentru ca il folosesc legal timp de 1 an, pot face updateuri si descarca orice de la Microsoft fara sa fiu "penalizat" si fata de versiunea anterioara, care era tot pentru testare s-au facut multe imbunatatiri, s-au rezolvat absolut toate problemele raportate pana la data lansarii acestei versiuni, si deja au trecut 4 zile de cand functioneaza fara probleme pe doua computere cu configuratii diferite, pe unul chiar pe un harddisc de 20 de GB.
Cerintele de sistem sunt similare cu win xp sp3, cu mici exceptii.
În general, cerințele nu sunt deloc exagerate. Aici sunt specificatiile minime de sistem de la Microsoft:
• Procesor: 1 gigahertz (GHz) sau mai rapid cu suport pentru instucțiuni PAE, NX, și SSE2
• RAM: 1 gigabyte (GB) (32-bit) sau 2 GB (64-bit)
• Spațiu pe hard disk: 16 GB (pe 32 bit) sau 20 GB (64-bit)
• Placă video: Microsoft DirectX 9, dispozitiv grafic cu driver WDDM (toate plăcile video au așa ceva)

romikele

Încă rezistă  :D

oroles

Am 8.1 cu licenta. Mi-a dat cineva un SDK. SDK-urile sunt destinate celor care fac dezvoltare de software si OS developing. Nu expira niciodata si merge extrem de bine. Daca gasiti vreun baiat care lucreaza la CISCO sau face cursurile lor puteti cere sa va dea un SDK pentru ca stiu ca le primesc gratuit. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani