Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Cel mai bine cauti informatia intr-o carte nu pe forum. Forumul din puntul meu de vedere e foarte bun pentru idei practice si mai putin pentru teorie. (pentru ca fiecare iti va raspunde altceva - si daca nu ai o referinta ajungi mai nedumerit decat erai la inceput).

Raspuns punctual: in jur de ziua a 4-a (zbor de orientare-cercetare-identificare stup intr-o zi calda senina, dupa-amiaza; de obicei in perioada asta sunt inca la curatat celule si incalzit puietul). Ca sa fiu foarte clar, pana devin culegatoare mai poate curge multa apa pe dambovita.
Albina pargurge mai multe etape dar nu obligatoriu in ordinea asta
- curata celulele si incalzeste puietul
- are grija de puiet, larve, regina (anturajul reginei)
- doica
- secreta ceara sau construieste faguri
- comprima polen
- cercetas
- paza
- culegatoare


Ideea ar fi ca pot sari etape in functie de necesarul familiei (nu trebuie gandite matematic). Chiar daca obisnuit devine culegatoare sa zicem intre ziua 20 si 30 - zborul de cercetare-identificare stup il face mult mai devreme (ziua 4 de obicei). Daca conditiile o impun poate deveni culegatoare in ziua 5-6.
Daca conditiile o impun poate renunta la cules si sa vina in ajutor la crescut faguri sau sa fie din nou doica.

In concluzie e usor de retinut si identificat aspectul caracteristic de albina infantila (ziua 1-7 de viata) fie ca vorbim de o albina de pe rama sau de pe scandurica de zbor. Eu evit sa umblu in cuib când nu este cazul.
Incerc sa ma orientez cat mai mult dupa scandurica de zbor (daca aduc mult polen si vad si 2-3 albine tinere sar peste el).
Riscul este sa gasesc un stup bezmetic (daca nu ma uit mai mult de 3-4 saptamani in cuib) si interpetez gresit ce se intampla la urdinis.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Pustu

Citat din: MOTANUL din Martie 08, 2016, 11:58:33 AM
Riscul este sa gasesc un stup bezmetic
Se trece la pierderi si " se arunca peste gard " . Personal nu mai umblu in stup decat atunci cand am treaba acolo . Verificarea prezentei reginei in sezon nu ma mai intereseaza .

MARIUS_bc

 
CitatDaca conditiile o impun poate deveni culegatoare in ziua 5-6.
:nono:
Ar trebui sa-l asculti putin pe Dan Puisorul in ultima conferinta de la Ramnic. Foarte interesant ce zice ! ^:)^

MOTANUL

O fi interesant dar nu am participat si nici nu stiu unde gasesc materialul.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

pharaonu75

Citat din: MOTANUL din Martie 09, 2016, 04:18:17 PM
O fi interesant dar nu am participat si nici nu stiu unde gasesc materialul.


de la min. 15:30

http://youtu.be/WHsGE9IUoGg
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Pustu

Citat din: MARIUS_bc din Martie 09, 2016, 02:19:41 PM:nono:
Ar trebui sa-l asculti putin pe Dan Puisorul in ultima conferinta de la Ramnic. Foarte interesant ce zice ! ^:)^
Ce sa mai .... E tare omu . A gasit vinovatul din cauza caruia apicultorii sunt prosti . Min 17:10

http://youtu.be/qu7wk6ase-o?t=17m10s

MARIUS_bc

Fiecare intelege ce vrea....eu ca incepator sincer mi-am luat notite!  :nod:

romikele

Intre un simpozion stiintific si o sueta exista mari diferente, dar nu oricine le poate sesiza  :wink2:

MOTANUL

#1748
Foarte teatral pentru gustul meu dl. Puisorul.
A punctat bine unele elemente din carte. De altele a uitat sau nu le-a considerat importante. E normal la un curs sa punctezi regula si sa nu spui nimic de exceptii.
Eu stiu clar ca de lene nu am mai scris de ventilat / asigurat apa / capacit mierea si pastura / cules de mana (nu doar nectar/polen).
Eu de asta am considerat ca cel mai bine este sa iei informatia din carte unde sunt toate bine scrise si cu detalii (intre a cata si a cata zi se fac). Ce a spicuit acolo dl. Puisorul e o foarte mica parte. Si eu nu am de gand sa scriu inca odata ce este deja scris in carte.

Revenind la zborul de orientare. Sunt adepti ai ambelor variante (am verificat si prin carti scrise in engleza special inainte sa postez).
Ma refer la teoria ca primul zbor este in ziua 20 si primul zbor in ziua 4-7. De fapt cred ca e o problema de exprimare si se refera la lucruri diferite.

De fapt acest prim zbor nu este pentru interesul familiei si este pentru albina juvenila (adica se desprinde din activitatea curenta - curatat de faguri sau hranit larve mari / alai regina - si iese la un scurt zbor de recunoastere in imediata apropiere a stupului). Ca un copil care vrea sa experimenteze ce este in afara casei. Dupa care se intoarce rapid in stup la activitatea curenta. Eu asta am vazut si in varianta asta cred.  Iese si se invarte un pic in mediul exterior stupului. (nu aduce polen / nectar / apa, nu face cercetare pe 500m-1 km).

Nu este acelasi lucru cu zborul de recunoastere din ziua 20 (pe dinstante din ce in ce mai mari).
Albina care se ocupa de paza (ziua 18-21) are alt aspect si e mai sigura pe ea. Dupa care devine cercetas - culegatoare (ziua 20+ ...)

Avantajul mare este ca in februarie diferentele sunt majore (ai doar albine de iernare si albine juvenile). Nu aveam aparat foto si nici tel in ziua respectiva la mine. Sunt 2 lucruri diferite.

Uite un copy-paste; Nu am de gand sa ma contrazic cu nimeni - dar asta scrie in carte, asta am invatat la curs si cine spune altceva are alt punct de vedere decat mine  :D
Albinele devin culegatoare la aprox. 2-3 saptamani de la eclozionare si in aceasta calitate isi vor sfarsi viata. O albina poate deveni culegatoare si mult mai devreme daca survine un cules foarte bogat – instinct de acumulare al hranei si spirit de precautie. Colonia de albine este deci un organism plastic care se poate mula pe conditiile concrete oferite de mediu. Organizarea coloniei nu este una rigida, ci una elastica, mobila, functiile prevazute pentru o anumita treapta de varsta pot fi sarite, suprimate sau sa se revina la ele, in functie de nevoile coloniei.

Eu oricum nu la zborul asta ma refer (e clar ca poate deveni culegatoare mai devreme); Eu ma refer la un zbor in care albina juvenila intra in contact cu mediul din afara stupului (in imediata apropiere) - mult mai devreme de zborurile de cercetare.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

filip

@Motanul,
exista cazuri si cazuri.
Daca formam un roi artificial pe aceiasi vatra,normal ca roiul ramane fara culegatoare.
Aici incep exceptiile........
Daca nu e abundenta de nectar in natura vom avea culegatoare dupa o saptamana chiar doua.
Daca e salcamul inflorit si da nectar o sa avem brusc o multime de albine tinere transformate in culegatoare.
Normal ca se ard etape.
Deci albina ramane o fiinta mereu fascinanta si complexa............
Apropos,de unde stie un roi fara culegatoare ca exista in natura abundenta de nectar?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Cresterea albinelor din carti e la fel cu cresterea copilului.
Pana citesti in carte cand trebuie sa iei laptele de pe foc, poti ramane fara lapte.
La fel si cu albinele, trebuie sa ai meseria in sange, nu cartea la cingatoare. Pana scoti cartea si gasesti pasajul care te intereseaza, albinele au roit.... PAAAAA !  :wink2: :hi:

Pustu

Citat din: romikele din Martie 09, 2016, 06:07:22 PM
Intre un simpozion stiintific si o sueta exista mari diferente, dar nu oricine le poate sesiza  :wink2:
Sa traiesti nea Mihai .
Am cautat pe google de curiozitate " cearina " [ partea a 3-a min 34:58] . Stii ce mi-a zis ? ....... . Ma faci sa rad nea Mihai . Despre ce simpozion stiintific vorbesti matale ? Aia e reclama la Dulcofruct si la matci de 1 milion , si ceva anul asta , care nu vor ponta deloc ca am ceara cu " cearina " .  =)) =))
PS : Apropo , ce inseamna " anatomia familiei de albine " , ca a amintit domnul Puisoru de vreo cateva ori si nici google nu stie ce e . Multumesc

pharaonu75

Pustule, e clar... trebuie sa il invatam ceva apicultura pe google ăla... =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Pustu

Citat din: MOTANUL din Martie 09, 2016, 06:19:41 PM
...
Spune te rog si cartea ca eu mai devreme de 8 zile nu am gasit nicaieri . Si asta din gura cuiva . Multumesc

Pustu

Citat din: pharaonu75 din Martie 09, 2016, 07:23:48 PM
Pustule, e clar... trebuie sa il invatam ceva apicultura pe google ăla... =))
Da-l incolo de google . Sa citeasca si el o carte  =))
Tu zi si mie sa nu mor prost  ^:)^