Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Cristel

#960
Pustule, hranirea asta intensiva cu zahar va duce la uzura albinelor ce vor ierna. Mai ai puiet in rame? Daca ai, e bine.
Teoria recomanda foarte clar sa se faca hranirile de completare pana la jumatatea lui august. Ori noi suntem in septembrie si tu inca le "dopezi" la greu. Crezi ca albina e ca porcu',  se ingrasa in ajun? In plus, toamna au tendinta de a bloca celulele din cuib, in dezavantajul puietului de care ai mare nevoie, daca te gandesti ca albina trebuie sa traiasca pana in martie - aprilie si sa mai creasca doua generatii de puiet in primavara... Daca tu i-ai epuizat falcile cu acadele, de unde sa mai dea laptisor pentru larve? ))/
E de preferat reteta proteica pe baza de miere tip "Calmus", e necesara si utila, daca te gandesti sa ai puiet cat mai mult pana in octombrie, eu asa am procedat.
Atentie mare si la concentratia de proteina, sa nu ajungi in situatia de a "intoxica" albinele prin administrarea de concentatii prea mari, aspect ce le diminueaza longevitatea.
Daca le vei depasi capacitatea de a prelucra siropul, acesta nu va fi invertit si pur si simplu va cristaliza in rame -aspect pe care l-am vazut anul asta la tine, inclusiv in rame pentru nucleele de imperechere.
Cred ca metoda cu punga este mult mai rationala si economica. Sticla de bere pusa la urdinis, cu riscul ca a doua zi sa fie "insorita" toata ziua, nu cred ca este utila. Cel putin gaseste una de capacitate mai mare si o introduci in stup...

Sanatate si spor la toate!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu

Citat din: MirceaCalin din Septembrie 04, 2015, 12:02:45 AM
Dacă am văzut bine, plantele cu flori mov cred că sunt urzicuţă (plantă meliferă)
Cred ca asta e . Multumesc .
Multa sanatate .

Pustu

#962
Citat din: Cristel din Septembrie 04, 2015, 06:18:08 AM
Pustule, hranirea asta intensiva cu zahar va duce la ...
Multumesc pentru sfaturi .
Nu cred ca prin gaura de 3 mm se face completare .
Nu cred ca reteta lui Calmus se da toamna .
Nu cred ca albina din august traieste pana in martie-aprilie orice i-ai face [ 8-9 luni] .
Dar ce stiu eu ?! Sunt incepator .
Proteina am dat maxim 5% . Pungile mi-au curs , nu mai vreau sa dau . Sticle de capacitate mare nu am gasit decat cele de sifon dar am avut oferta la 7 lei bucata si am zis ca mai bine iau zahar de banii aia .
Multa sanatate si numai bine .
ps : astept sa treaca strugurii si pe urma ma apuc de completari  =)) ))/
ps2 : frumoase rame . eu n-am asa ceva  :bravo:

fiug1970

Citat din: Pustu din Septembrie 03, 2015, 10:58:53 PM
Citat din: fiug1970 din August 31, 2015, 06:18:56 PM
pune domnule o punga mai groasa...
Multumesc pentru sfat . Cat costa o punga de aia ?
in jur de 7 eurocenti...si daca mai pui ca de multe ori ce/i ieftin ajunge sa coste scump.....cred ca merita banii.

oroles

Citat din: Pustu din Septembrie 04, 2015, 10:56:30 AM
Nu cred ca reteta lui Calmus se da toamna .

Calmus zice ca se da si toamna. Eu nu dau.

CitatNu cred ca albina din august traieste pana in martie-aprilie orice i-ai face [ 8-9 luni] .

S-ar putea sa ai surprize! Vopseste vreo cateva si te mai uiti prin martie sa vezi daca le gasesti pe cele vopsite.

CitatProteina am dat maxim 5%.
5% e foarte putin. Sunt stupari care dau si 20%.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

pustiu,
tu spui ca o sa faci completari cand se termina cu strugurii--asta se intampla in oct. multe din acele albine nu vor apuca primavara

Pustu


crisian-nicolae

Un altfel de hranitor.

dorindafi

nicolae , nicolae 
cind o sa ai mai multi ce te faci?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

pustule , fratiore lasa teoriile si dale nene zahar , unflai ca pe purcei
2/1 si dale la greu pina-si fac plinu   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

crisian-nicolae

O sa am atiti cit pot intrtine.....apropo am 25.

dorindafi

nu conteaza numarul lor ci productia care rezulta dupa 3/4 culesuri
si atunci se vede de ce anume mai este nevoe intro stupina  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

crisian-nicolae


Pustu


Pustu

Pentru domnul Stelica_33 : Ca sa copiati linkul trebuie sa citati mesajul meu si din fereastra aia sa copiati linkul . Sau apasati pe butonul ala din dreapta jos , din fereastra de vizionare pe care scrie youtube , se deschide o fereastra noua si de acolo copiati linkul din bara de adrese .