Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu


Pustu


Pustu


Pustu


Pustu


Pustu


Pustu


Cristel

Cred ca ar fi bine sa vezi acest material inainte de a intoxica albinele in mod inutil atat de des:
https://youtu.be/c5Pw_n5HnX8
Concluzia este simpla: dupa capacire nu mai are niciun efect afumarea ta, trebuie sa astepti iesirea din celule a "urmasilor" celei care a intrat in gestatie odata cu capacirea celulei. De asta se si recomanda sa astepti intre 7 si 10 zile pentru o noua fumigatie! Totul este corelat cu ciclul de viata al albinei si al daunatorului.
Haios e faptul ca acum aduna si nectar proaspat care va fi bine dat cu amitraz...
Sanatate!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu

Citat din: Cristel din Aprilie 19, 2015, 09:00:30 PM
Cred ca ar fi bine sa ...
Multumesc pentru sfat . O sa revin cu o explicatie , adica cum gandesc eu .
Multa sanatate .

Pustu


MOTANUL

Citat din: Pustu din Aprilie 19, 2015, 11:52:07 PM
Multumesc pentru sfat . O sa revin cu o explicatie , adica cum gandesc eu .
Multa sanatate .

La 7 zile e cel mai bine. Daca faci la 2 saptamani nu este eficient (am facut eu anul trecut si am coborat de la 600 de paraziti la 400 - dupa 3 reprize);
Fratele meu a facut prea des si cu 3 picaturi in loc de 2 (nu stiu daca e corelat sau nu) dar i-au murit 3 matci dupa acest tratament. Ma rog primavara a constatat ca nu mai avea matci in 3 stupi.

Parazitul care a stat cu larva capacita il prinzi iesit peste 7 zile (asta e logica). Daca il lasi mult - poate sa sara pe o larva care este capacita si scapa (dar asta e putin probabil).
Abia in toamna tarziu m-am prins si eu si parazitii au scazut dramatic. (când am facut tratament la 7 zile);
Desi am facut 5-6 tratamente nu a murit nicio matca (nu am depasit 2 picaturi).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Pustu

Cum am amintit si saptamana trecuta astazi nu pot fi gazda pentru '' DE LA STUPARI PENTRU STUPARI * LIVE Talk Show * '' . Sunt plecat de acasa ca altfel rezolvam cumva . Asa ca ramane pentru maine seara , duminica 26 aprilie .
Multa sanatate .
ps : Daca se ofera cineva ...

Cipi

As putea deschide eu un live, doritori sa fie :)

Pustu

Citat din: Cipi din Aprilie 25, 2015, 06:56:49 PM
As putea deschide eu un live, doritori sa fie :)
Puteti posta un link de conectare aici in jur de 20:00 daca doriti . Multumesc

Pustu

Am ajuns acasa . Ce am pierdut ?