Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Am vazut ca ai facut decupare in capac. Ai condens sau nu ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

virgiliu

În primul filmuleț sunteți deja în 30 decembrie?, sper că nu 2014.
Pentru a proteja urdinișul, vara de ploaie și iarna de zăpadă și gheață, eu am montat cu holșuruburi un fel de streșină din resturi de tablă, sau chiar din lemn.................http://mierebio.sunphoto.ro/.

Pustu

Citat din: dan sebastian din Decembrie 01, 2014, 03:09:01 PM
Am vazut ca ai facut decupare in capac. Ai condens sau nu ?
Inca nu am desfacut niciunul . Mi s-a parut prea frig . La prima vizita cu soare deschid unul .
Multa sanatate .

Pustu

Citat din: virgiliu din Decembrie 01, 2014, 05:16:49 PM
În primul filmuleț sunteți deja în 30 decembrie?, sper că nu 2014.
Astia cu ora lor e de vina : in loc sa dau ceasul inapoi cu o ora l-am dat inainte cu o luna  =)) =))
Citat din: virgiliu din Decembrie 01, 2014, 05:16:49 PM
Pentru a proteja urdinișul, vara de ploaie și iarna de zăpadă și gheață, eu am montat cu holșuruburi un fel de streșină din resturi de tablă, sau chiar din lemn.................http://mierebio.sunphoto.ro/.
Iarna trecuta [ 2013-2014 ] am avut un fel de streasina din scanduri . Anul asta nu am mai apucat sa le pun .
Multa sanatate .

Pustu


crisian-nicolae

Si eu folosesc fanta in podisor,dar trebuia sa pui mavar un materia textil peste rame,se formeaza curent printre rame .

dany 1

Citat din: crisian-nicolae din Decembrie 27, 2014, 09:52:14 AM
Si eu folosesc fanta in podisor,dar trebuia sa pui mavar un materia textil peste rame,se formeaza curent printre rame .
Salut  Nicolae :hi:
Ai  vazut  filmuletul  prezentat  de  Daniel  Calmus  referitor  la  impachetare?
Si  el  foloseste  fanta in  podisor  iar  peste  rame  nu  a  pus  niciun material textil. In  caz  ca  nu l-ai  vizionat  ,  te  ajut  eu  sa-l  gasesti.  Sanatate  multa!
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

crisian-nicolae

#472
Da dar Daniel are podisoare,si a pus textile plus ziare,ceace la Pustu lipseste podisor,ziare si textile. :uimit:Unde se duce condensul ...?IN OSB!!
Sunt fan DANIEL CALMUS.....LA MULTI ANI!!! : sampanie: : sampanie:

dany 1

Tu  te  referi  ca  se  face   curenti  de  aer  intre urdinis  si  sita din  podisor  datorita  faptului   ca  nu  a  pus   ziare  si  textile?
Aia  da,  iti  dau  dreptate. 
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

crisian-nicolae


dany 1

Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Pustu

Citat din: crisian-nicolae din Decembrie 27, 2014, 09:52:14 AM...........
Citat din: dany 1 din Decembrie 27, 2014, 08:55:33 PM...........
Multumesc pentru comentarii .
Momentan sunt foarte multumit de lipsa condensului , care  se pare ca a iesit afara din stup . Din cate tin eu minte domnul Daniel Calmus avea urdinisul superior pe spatele stupului . Cred ca doar atunci curentul printre rame e destul de puternic . Eu sunt mai mult fan Dan Margarit cu urdinisurile pe aceeasi parte a stupului . Cred ca asa curentul printre rame este mult diminuat . Cat despre izolatia superioara [ podisor , ziare , textile , etc] am doar 5 cm de polistiren intre 2 osb-uri de 6mm : condensul nu poate decat sa iasa afara , ceea ce a si facut  .
In alta ordine de idei i-mi pare rau de lipsa prezentei mele in stupina . O data pe luna mi se pare extrem de putin . Poate si de aici greselile pe care le fac , incercand sa gandesc totul in avans . Nu mai zic de zborurile de curatare pe care mi-ar fi placut sa le vad .
Va urez iernare uscata , sarbatori fericite , multa sanatate si
La multi ani !

dany 1

Ai  zis  bine  ....MOMENTAN.  Problemele   condensului  nu  apar  acum .Parerea  mea  este  sa  pui  ziare  si  textile  peste  podisor  si  sa  lasi  fanta  ori  ,in  fata  ori  in   spate,  nu  conteaza.
Apropos  de  dl  DAN  MARGARIT.  Daca  ai  vazut  el  face  impachetarile  cu  totul  diferit fata  de  noi  pt  ca  iernile  sunt  mai lungi si  mai  grele  fata  de  cele  de  la  noi.  Nu  poti  compara  ce-ai  facut  tu  cu  ce  face  el.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Pustu

Citat din: dany 1 din Decembrie 27, 2014, 09:42:36 PM
Ai  zis  bine  ....MOMENTAN.  Problemele   condensului  nu  apar  acum .Parerea  mea  este  sa  pui  ziare  si  textile  peste  podisor  si  sa  lasi  fanta  ori  ,in  fata  ori  in   spate,  nu  conteaza.
Apropos  de  dl  DAN  MARGARIT.  Daca  ai  vazut  el  face  impachetarile  cu  totul  diferit fata  de  noi  pt  ca  iernile  sunt  mai lungi si  mai  grele  fata  de  cele  de  la  noi.  Nu  poti  compara  ce-ai  facut  tu  cu  ce  face  el.
Anul asta nu pun nimic . Nici macar podisoare nu am pe stupi . Izolatie au destula . Poate ca o sa mai micsorez urdinisul superior si o sa-l maresc pe cel inferior odata cu aparitia puietului . Am avut anul trecut textile si le-am gasit mereu ude . Cred ca e ca si cum m-as culca pe calorifer si m-as inveli cu o plapuma uda nu ? . Povestesc la primavara ce si cum .
Multa sanatate .

dany 1

Nu ,  nu......E  ca  si  cum  ai  sta  la  etajul  4  si  a  inceput  sa-ti  pice  prin tavan.  Nu  ai  ce  face  decat  sa  te  urci  sus  pe bloc  si  sa  indrepti  situatia.  In  cazul  tau   ,inlocui  ziarele  si  textilele. :smile:
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!