Nea Costica din Buzau

Creat de Nea Costica din Buzau, Ianuarie 19, 2012, 03:39:28 PM

« precedentul - următorul »

Nea Costica din Buzau

#30
Citat din: POSTASUL din Ianuarie 20, 2012, 09:28:13 PM
Citat din: Nea Costica din Buzau din Ianuarie 20, 2012, 12:54:48 PM
Bne v-am regasit pe toti!! :hi: salut postasule!! hai ca mai spart :smile: l-m ascultat aseara,  in surdina pt ca sotia era gripata si adormise. Diseara,o sa i-o pun si lui Lili :roll: .....aloooo!!..postasule ,
sa traiesti Nea Costica    :hi:  si matale mai spart cand ati zis ca diseara ,, io puneti''' =)) =)) =))
Sanatate tie si la toata familia!!!! postasule, cauti sa ma inervezi, pai ce vorbii eu in primele postari ma? tu stii ce e aia o masa rotunda? :roll: pai e rotunda ma, nu e dreptunghiulara sa aibe ,,capul mesei", toti suntem egali si singulari  :razz: : exemplu;trebuia, ,,io pui",e corect  :wink2: ps, asta am vrut, sa te ,,sparg" sa am si eu cu cine sa ma unesc sa descretim fruntile colegilor.te salut!! cu drag nea Costica din Buzau :hi: ps spune mi, daca vrei, daca-l cunosti pe Paul din Falticeni? multumesc.
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Nea Costica din Buzau

Citat din: mihaibob din Ianuarie 20, 2012, 10:02:40 PM
Bine ai venit nea Costele!
Si eu sunt tot buzoian si tot pifan in ale stuparitului, dar ceva mai tinerel :)
Aceia-si monstri sacri ma invatat si pe mine ce este albina
Sanatate si sa auzim de bine :hi:
Te salut cu drag Mihaita!!ti-am citit toate postarile de pe forumul celalalt, si ti spun sincer,ca, te apreciez foarte mult,si sa fac o paranteza, ii sfatuiesc pe toti tinerii, apicultori sau nu, sa citeasca toate postarile tale,au ce invata. =D> ps esti cumva coleg de servici cu fiul meu? implica-te!!!!te urmaresc in continuare :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Nea Costica din Buzau

Citat din: orbanstefan64 din Ianuarie 21, 2012, 08:02:27 PM
pai eu am zis numa de albina ca puietu mo scos din sarite  =)) =))
si eu va pup tat pe frunte!!!! :hi: :hi: :hi: :hi:
Fanicaaaa!!!! sun suparat pe tine , pai citeste ma, ce i-am scris lui postas, ca daca nu,nu mai ,,vrbeste"cu tine :hi: :uimit:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

orbanstefan64

citit,inteles si bagat la materia cenusie  =)) =)) =))

POSTASUL

#34
ce tot vb. ?? dupa ce posteaza poze cu atatea bunatati  de ati lasa gura apa  :P nu pune si el o poza macar sa vad ce culoare are zaibaru lui  =))   =)) nu a pus localiataea la avatar ca ai duceam o pensie marita   :hi:  :hi:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Nea Costica din Buzau

#35
Citat din: POSTASUL din Ianuarie 21, 2012, 09:38:07 PM
ce tot vb. ?? dupa ce posteaza poze cu atatea bunatati  de ati lasa gura apa  :P nu pune si el o poza macar sa vad ce culoare are zaibaru lui  =))   =)) nu a pus localiataea la avatar ca ai duceam o pensie marita   :hi:  :hi:  :hi:
Ma eu trebuie sa pun glaspapir[abraziv pe panza], pe spinarea voastra, voi credeti ca nea Costica bea ,,ultimul drum" :nono:[coniac 0.6 lei 100 gr, jargon]? :uimit:instigatorilor din Piata Univesitatii :zzz: va arat eu voua :surprised:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

POSTASUL

Citat din: Nea Costica din Buzau din Ianuarie 21, 2012, 10:06:01 PM
Citat din: POSTASUL din Ianuarie 21, 2012, 09:38:07 PM
ce tot vb. ?? dupa ce posteaza poze cu atatea bunatati  de ati lasa gura apa  :P nu pune si el o poza macar sa vad ce culoare are zaibaru lui  =))   =)) nu a pus localiataea la avatar ca ai duceam o pensie marita   :hi:  :hi:  :hi:
Ma eu trebuie sa pun glaspapir[abraziv pe panza], pe spinarea voastra, voi credeti ca nea Costica bea ,,ultimul drum" :nono:[coniac 0.6 lei 100 gr, jargon]? :uimit:instigatorilor din Piata Univesitatii :zzz: va arat eu voua :surprised:
eee  asa da  :bravo:  iam simtit si aroma cand am marit poza =))  =))  =))
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Nea Costica din Buzau

Va salut pe toti!!!unde ramasesem ? A, imi face placere sa repet; va multumesc, seniorilor =D>
am invatat multe, gratis,nu voi uita niciodata, si voi incerca sa trnsmit si la altii invataturile voastre, sa fiti sanatosi.!
Acum bagannd lumina la etaj,am prins curaj si am cotinuat;am iesit din iarna, nu fara teama, am pus turte [din comert] cand au iesit din ghem, le-am pus rame cu miere decapacita dupa diafragma. Aici fac o paranteza, eu nu am avut miere, dar unui coleg i-au murit cateva zeci de familii, pt ca nu le-a facut tratamente, si mi-a adus cateva [4-5] rame cu miere capacita, rame pe care a trebuit sa le bat niste cuie, pt a le adapta la noua cutie. Au iesit bine din iarna, le-am supravegheat, si am ajuns la salcam.voi reveni :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Nea Costica din Buzau

Bun gasit domnilor moderatori!Am folosit si alta functie sa va adresez o rugaminte, dar mi-a dat eroare, asa ca v-o adresez pe aceasta cale;am postat; din nestiinta mea, niste poze care nu pot fi vizualizate corec dupa marire,rugamintea me ar fii sa ma ajutati sa le redimensionez, si sa ma ajutati ca urmatoarele sa fie bune.Va multumesc anticipat! Cu respect C.B
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

bucovineanu

Nu stiu daca se poate imbunatati calitatea pozelor respective usor. Cred ca nu a fost bine reglat aparatul in momentul fotografierii.

Nea Costica din Buzau

#40
Va salut pe toti!hai sa continuam;daca am vazut ca famiile s-au mai dezvoltat, am luat dou botci de la un vecin [15-20], nu are stil pedagogic, am pus in cutie trei rame cu puiet capacit,doua rame cu miere,tuica pulverizata pt ca proveneau de la doua familii, dus la suportul pregatit, si lasat cateva ore.Apoi am scos o rama cu puiet[din roiul in formare], am lipit botcile, una pe o latura, cealalta pe alta latura, i-am pus si sirop 1/1 dupa diafragma,si iam dat pace cateva zile.Rezultatul, misiune ideplinita =D>, nea Costica avea peste cateva saptamani, trei familii la nivel egal.
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Nea Costica din Buzau

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 22, 2012, 01:53:00 PM
Nu stiu daca se poate imbunatati calitatea pozelor respective usor. Cred ca nu a fost bine reglat aparatul in momentul fotografierii.
Nu stiu daca trebuie reglat aparatul[sony ],unele sunt facute cu telefonul  mobil, si de aceia sunt derutat.Oricum multumesc pt ca va implicati, si nu ne lasati sa ni se aseze praful sau paianjenii pe ,,mobila de la balcon" :uimit:.cu stima C.B
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Nea Costica din Buzau

Buna seara la toti forumistii! pt ca e seara de Domeniche, [ziua Domnului],ziua cand Domnul s-a odihnit, dupa sase zile de creatie, n-o sa va pun sa munciti,[numa in cazul in care vre-unul nu respecta ,,masa rotunda", ii voi da un canon sau canoana :roll: [cum se zice Lucian? sa traiesti],ci sa cititi o poveste adevarata; ma-m nascut intr-o camuna de deal, Odaile, eram la vre-o 9-10 ani. intr-o noapte de toamna timpurie, dupa ce oile s-au impartit [stana s-a spart], parintii mei, le-au luat acasa, si seara le inchideau intr-o curte,[cca 15/20 cu mioare si carlani,deci intr-o noapte, mama l-a strigat pe tata si i-a spus ca cineva vrea sa fure oile.S-a facut un pic de zarva, ne-am trezit si no copii si am iesit pe prispa [unde puneam un pat vara, dormeam acolo si pana adormeam urmaream stele cazatoare].A fost prima data cand mi s-a zburlit parul :zzz:. Oile fugeau dintr-un collt in altul alergate de ceva negru neperceptibil. Au aprins felinarul [nu se introduse-se curentul electric], si am constatat ca e un urs.Acesta a luat in ,,brate" un carlan a trantit niste garduri de plasa, il hartuia o catelusa [cainii latra ursul merge],pana a ajuns la stupii lui tata, [6-10]. Cand a vazut stupii, a eliberat carlanul [a fugit saracul ca din gura de urs :rotfl:], a daramat un stup si s-a luat de desert.Intre timp, au venit si vecinii, au facut un foc cat casa, din deseuri de cauciuc, la o distanta de siguranta, dar el pana nu s-a saturat nu a plecat. nici nu mai venise, dar nici n-a mai venit, nici nu ne-am suparat :wink2: :hi:ps [pt postas] este vorba de Paul de pe alt forum de apicultura, ca sa nu fie cu banat [suparare], nu spun denumirea forumului. cu respect C,B :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

pharaonu75

Nea Costica, ti-am mai spus ca la noi  pe forum nu este nicio suparare daca dai numele unui forum concurent, sau chiar link-uri spre acesta!
De ce te tot feresti sa spui STUPARITUL? =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Nea Costica din Buzau

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 22, 2012, 08:11:57 PM
Nea Costica, ti-am mai spus ca la noi  pe forum nu este nicio suparare daca dai numele unui forum concurent, sau chiar link-uri spre acesta!
De ce te tot feresti sa spui STUPARITUL? =)) =))
Salut Phara! sa ma fac inteles,eu nu prea inteleg termenii din regulamentele forumurilor, sunt un pic prea academici si tradusi anglo-american, eu am invatat lb rusa,dar ce inteleg respect literam.Acuma, urmeaza ce fac cu partea neinteleasa;cer ajutor?, da,  odata, de doua ori, de aici incolo pt mine devine abuz, sa fiu finut. :zzz:.Iata cum ma comport eu, nu numai pe forumuri ci si in societate,respectand regula, fa [scrie] ce doresti, dar sa nu lezezi pe cei din jur.Cu alte cuvinte,ca sa-ti raspund concret, nu stiu regula si am evitat intentionat sa folosesc denumirea forumului Stuparitul, sa nu creez ce am scris mai sus.Phara, ca sa fiu sincer ,ma asteptam sa ma intrebi, :wink2:, te-am provocat? Cu consideratie,C.B
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!