Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

   Eu sunt convins ca toate sunt "aceiasi Marie cu alta palarie ". Oricum cu siguranta sunt mai bune decat zaharul . Pe mine unul nu ma intereseaza cum ierneaza , cum se dezvolta , etc. pe mine ma intreseaza PRODUCTIA , atat si nimic mai mult.Eu vrea sa fiu  producator de miere si polen si nu crescator de albine. Poate la batranete voi renunta la productie si voi deveni crescator de albine.

sfantul spiridon

cat ai dat pe "treaba asta"
cat ai luat
daca vreau 2 tone, cat ma costa?
imi ofera transport?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

   Vedem in curand la cat se rupe pretul anul acesta . Pentru transport exista firme de specialitate.
  Tu ai in zona Fileomera care schimba fructoza pe miere.

D006

       Ieri 4 martie a avut loc in localitatea Baicoi intalnirea devenita deja traditionala a partenerilor Tremot. O intalnire reusita cu invitati importanti unde am aflat informatii foarte utile pentru noi stuparii . Viitorul suna bine !

pharaonu75

Si nu dai nimic "din casa"?
Spune-ne si noua cate ceva...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Cine va produce miere NATURALA va incasa un pret bun la en-gros. De anul acesta in analizele uzuale la miere se va introduce si determinarea enzimelor adica se va vedea daca mierea este de Apimera , Apiinvert , sac sau este naturala.
   ANSVSA-ul va intra puternic in controale la raft ! primele luate in vizor vor fi hipermarketurile .
  Unii procesatori romani s-au apucat de indigenizat mierea din est asftfel incat ea sa plece spre occident cu eticheta de fabricat in Romania , iar va iesi deranj mare.

ilalexandru

DE ce oare nu au intrat pana acum in controle la raft? Eu, care stiu ce miere produc, cand vad ceea ce se gaseste pe unele rafturi, ma ingrozesc. Apiinvertul din miere...din moment ce procesatorii il aduc in tara si-l dau la apicultori....tot asa o sa-l si primeasca inapoi. Poate o sa fie unii procesatori care sa ofere pret mai ridicat la mierea naturala(ceea ce nu cred), insa altii vor lua toata mierea la acelasi pret. Procesatoru X aduce in tara 1000 tone apiinfert. Isi opreste partea lui...castiga! Apoi primeste inapoi, sa zicem 500 tone din respectivul apiinvert, transformat in miere....Exporta mai multa miere, are iarasi de castigat. Niciodata procesatoru X nu o sa dea pret diferit la miere. Sunt curios care este acel procesator care vine si imi da mie mai mult cu 2-3 lei pe mierea naturala decat procesatoru X care o ia pe toata la acelasi pret.
De asta toamna se vorbeste de o asa criza a mierii in tara noastra....saracii procesatori nu pot sa piarda...se reorienteaza spre alte piete, de unde ia mierea si o amesteca cu a noastra, trimitand-o mai departe ca miere romaneasca. Se cunoaste celebrul caz cu polen din China in mierea romaneasca

marian sima

De doua ori mi sa intimplat sa dau miere la procesatori (diferiti)si pe urma sa ma sune ca daca mai am miere sa le dau ca o iau fara analize,daca observa ca uni apicultori le dau miere 100% naturala de ce nu le dau un pret mai bun la a doua transa de miere.

D006

   Tremot la stuparii care s-au dovedit ca au adus miere bio certificata de laboratorul din Germania ( Dr.Lutman)  le-a mai dat in iarna peste contract cate 2 lei la mierea poliflora si cate 3 lei la mierea de salcam.
  Ungurii acum cativa ani au ramas cu cateva mii de tone de miere de salcam pe stoc deoarece "mirosea" a apiinvert , acum este pericolul ca la noi sa se intample acest lucru. Se preconizeaza ca anul acesta la o productie normala la salcam sa se ofere 4,2 euro/kg. dar numai dupa ce vin rezultatele la analize din Germania.

D006

   Azi am profitat de vremea calda si am intrat la revizia de primavara . Familiile se prezinta bine , acum totul tine de noi sa obtinem productii bune .

                                       



sfantul spiridon

cumpar si eu stupi cu clima musonico-bizonica si abs, sistem dublu de franare impotriva paduchilor si fund complet pe sase culoare de zbor
musai cu minunatie...de buzunar...gol
comanda este ferma!
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

pharaonu75

 =)) =)) =)) =))
M-ai omorat cu fraza: "linguri de aluminiu de pe la pomenile de la tara!"
=)) =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

valter

Da paia cu asistenta o mai tii minte...''da'te mai incolo ca-i fu. una la rama asta''
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

pharaonu75

#4453
Citat din: valter din Martie 05, 2011, 08:04:41 PM
Da paia cu asistenta o mai tii minte...''da'te mai incolo ca-i fu. una la rama asta''

C-o lovitura ferma!
=)) =)) =))

Si stai ca nu s-au termibat surprizele! Sa vezi ce va scoate Dragos pe piata, cat de curand, in materie de filme apicole!
A dat ceva din casa in clipul de mai sus, insa nu a spus tot! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ilalexandru

Citat din: dragos2006 din Martie 05, 2011, 04:01:36 PM
   Tremot la stuparii care s-au dovedit ca au adus miere bio certificata de laboratorul din Germania ( Dr.Lutman)  le-a mai dat in iarna peste contract cate 2 lei la mierea poliflora si cate 3 lei la mierea de salcam.
  Ungurii acum cativa ani au ramas cu cateva mii de tone de miere de salcam pe stoc deoarece "mirosea" a apiinvert , acum este pericolul ca la noi sa se intample acest lucru. Se preconizeaza ca anul acesta la o productie normala la salcam sa se ofere 4,2 euro/kg. dar numai dupa ce vin rezultatele la analize din Germania.

Domnule Dragos mierea mea de ce nu e bio? Pt ca nu am un certificat care se ateste asta si fac tratamentul de paduchi cu varachet si taktic? Alta diferenta nu va. Acum doi ani, la salcam, daca nu incepea culesul, in maxim o saptaman imi mureau stupii de foame. Albine multa, rapita nu am facut-o, ca si salcamul unu. Am scos vreo 25 kg pe familie medie...salcam 100%. Ce pret am primit! Acelasi ca si cel care avea apiinvert si rapita in mierea de salcam.
Anul trecut am dat vreo 1500 kg salcam la o firma reprezentatnta a unui procesator din Germania. Sincer, eu nu eram multimuit de salcamul meu...din cauza culorii. Insa in toamna, cand am sunat pt mierea cuiva, mi s-a spus ca daca e exact ca salcamul meu, e foarte buna! Ce pret am primit...acelasi. In iunie, cand Filomera oferea 11 roni salcamul, altii 11,5 - 12, Tremot mi-a oferit 10,5. De ce oare? Stia ce fel de miere am eu? Stia ca salcamul meu nu o sa cristalizeze nici in momentul de fata? Tremont poate ofera un pret mai ridicat la un cerc de apicultori care.... Insa la altii, care sa zicem ca au mierea de aceeasi calitate ca acei privilegiati apicultori, nu ofera un pret mai mic. Pret de 4,2 euro/kg...o sa fie pretul pt bio.
Si domnule Dragos ce spuneti de asta....mierea care corespunde cerintelor, desi nu provine de la apicultori bio, e trimisa la export ca fiind miere bio! Diferenta de pret ramanand procesatorului