Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

 :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Daca s-ar gandi un pic inainte sa posteze nu si-ar mai da singur cu ciocanul in mana.

viorel_v2000

Citat din: danut din Noiembrie 21, 2010, 11:32:52 AM
In cuib se pot lasa toate cele 10 rame ,dar cu conditia ca ele sa aiba coroana de iernare cu latimea de cel putin 10cm,miere capacita,ptr. ca totdeauna ele formeaza ghemul pe ramele cele mai goale ,iar centrul ghemului va fi pe rama din care a ecluzionat ultimul puiet care este si cea mai goala ,si atunci daca aceste rame pe care se formeaza ghemul sunt necorespunzatoare e nevoie sa intervenim si sa reorganizam cuibul,insa daca ele sunt toate cu coroana buna putem sa nu mai intervenim  si nu e problema.Sa nu uitam in salbaticie nu le extrage nimeni mierea iar rezerva de miere capacita din partea de sus este suficienta sa treaca iarna pe cand in stupii sistematici e altceva,aici trebuie intervenit !
:nod: :nod: :nod:
Acest lucru se observa si la roii la care nu s-a mai pus cat spre deosebire de familiile la care avem cat.
La roi coronita este mai mare in mod evident decat la familiile cu cat (unde mierea este dusa in cat).


D006

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 21, 2010, 07:38:59 PM
Pai nu ziceai ca s-a rupt repede protapul?
Orice fier se repara , i-am semnalat probema aparuta si acum la noile remorci a remediat problema. Acum sa recunosc si eu ca ai incercat remorca la greutate "maxima".

D006

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 21, 2010, 08:10:07 PM
Citat din: bucovineanu din Noiembrie 21, 2010, 07:38:59 PM
Pai nu ziceai ca s-a rupt repede protapul?
Orice fier se repara , i-am semnalat probema aparuta si acum la noile remorci a remediat problema. Acum sa recunosc si eu ca ai incercat remorca la greutate "maxima".
Bucovineanu a incercat remorca ta la greutate maxima???
Hmmmmm

D006

  Noua romanilor ni s-a inoculat de catre media ideea ca suntem un neam si o tara de neseriosi , unde nu se respecta nici un termen de livrare si nici un pret initial. Acum daca suntem obiectivi media cam are dreptate dar asta nu inseamna ca nu exista si romani seriosi care desfasoara o afacere corecta. Cred ca in loc sa ne pierdem in detaliile exemplelor negative ar trebui sa promovam exemple pozitive . Eu am adus in discutie pe domnii Iftimie si Petru Potoceanu , intamplator sau nu  sunt moldoveni , sunt exemple de oameni corecti . Haideti sa fim putini mai pozitivi si sa aratam si latura pozitiva din acest neam romanesc . Poate nu o-m fi toti  hoti , borfasi ,  neseriosi , curve , tigani , etc. ( apelative folosite adeseori de fratii nostri occidentali atunci cand ne caracterizeaza.)

valter

@AndreiRN ''Daca s-ar gandi''.E greu mosule, sa fi profund...
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Citat din: valter din Noiembrie 21, 2010, 08:44:14 PM
@AndreiRN ''Daca s-ar gandi''.E greu mosule, sa fi profund...
Noi il iubim oricum ca face parte din diversitatea nationala.  :hi:

D006

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 21, 2010, 08:17:25 PM
1.  Noua romanilor ni s-a inoculat de catre media ideea ca suntem un neam si o tara de neseriosi.
2. Acum daca suntem obiectivi media cam are dreptate.
3. dar asta nu inseamna ca nu exista si romani seriosi care desfasoara o afacere corecta.
4. Poate nu o-m fi toti hoti, borfasi, neseriosi, curve, tigani, etc. (apelative folosite adeseori de fratii nostri occidentali atunci cand ne caracterizeaza.)
1. Ce usor e sa dai vina pe alti.
2. Dar e si mai usor sa fi inconsistent.  :hi:
3. Serios? Eu va pt povesti real cat de serios e romanul si chiar cei inruditi cu mine. Eu credeam ca Lucian Avram e un om serios dar o sa postez curand ce si cum.
4. Arata-mi tu unu. Si eu it postez o lista lunga.

valter

Citat din: AndreiRN din Noiembrie 21, 2010, 08:48:34 PM
Citat din: valter din Noiembrie 21, 2010, 08:44:14 PM
@AndreiRN ''Daca s-ar gandi''.E greu mosule, sa fi profund...
Noi il iubim oricum ca face parte din diversitatea nationala.  :hi:
Treaba proasta e ca eu am raspuns unui prieten comun, care printre altele ne-a cazat in vila lui, ne-a hranit in curtea lui(respectiv Batranul) ca daca nu-ti da ''conu'' un sut in coa.e dupa ce-si umple rezervorul ''nu e el''.
Auuuuuuuuuuuu! ma doare intrebuci.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Da, sunt riscuri ale vieti cand ai de-a face cu oameni care vor sa fie sef de trib cu orice pret.
Le iei ca pasi marunti cu chibzuinta ca nu poti schimba omul si esti responsabil doar pt integritatea personala.

D006

         Un om nu poate sa-i vorbeasca fiului sau decat ca un tata; sotiei sale, decat ca sot; dusmanului sau, decat in termeni corespunzatori; in timp ce un prieten le poate vorbi dupa cum impune situatia, nu dupa cum i se potriveste persoanei. – Francis Bacon

Bătrânul

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 21, 2010, 09:19:10 PM
         Un om nu poate sa-i vorbeasca fiului sau decat ca un tata; sotiei sale, decat ca sot; dusmanului sau, decat in termeni corespunzatori; in timp ce un prieten le poate vorbi dupa cum impune situatia, nu dupa cum i se potriveste persoanei. – Francis Bacon
Intreaba-l pe tipul asta cu citatul : Cite nopti in ospetie a mincat si a baut la dusmanii sai ???? :rotfl: :rotfl: :rotfl: Ca este normal ca "  sa nu astepte nimeni invitatie speciala la tigul PLATIT SI FINANTAT DE TINE " de la Rimnic !!! :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rusine:

valter

@ dragos 2006 ''Un om nu poate ''... :nod:
@ Batranul ''tipul '' :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Uite, asta-i diferenta intre cei ce traiesc doar pentru a se arata ca-s mari si cei mari care-s la locul lor...fara citate.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 21, 2010, 09:19:10 PM
dusmanului sau, decat in termeni corespunzatori; in timp ce un prieten le poate vorbi dupa cum impune situatia, nu dupa cum i se potriveste persoanei.
Francis Bacon
Ai dusmani?
Dusmanesti pe cineva?
De ce oare.
Te tot ascunzi dupa alti inloc sa spui ce gandesti TU.

orbanstefan64

ii fain cum va alintati :zzz:
unele pritenii incep cu bataie si se termina cu prietenii ,altele..... incep cu pretenii si se termina cu bataie :sad: