Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

italianu

Ati vazut ca era plin de aethina tumida? Macar au murit si alea!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

D006

  Acum pe realitatea TV e ministrul Irimescu care explica exact cum sta treaba cu subventiile si produsele agricole romanesti. Omul e foarte explicit.

tinumaftei

Citat din: MOTANUL din Februarie 11, 2016, 09:31:21 PM
Eu am vrut sa le bag in casa si a spus lumea sa ma potolesc. Exact asa aratau si la mine (doar ca eu m-am uitat la -5 grade si nu au avut sansa sa isi revina). Si matca arata la fel de bine ca si restul albinelor. Idem si rama fara miere (tot ca in filmulet).

Sunt foarte multe similaritati. Singurul lucru diferit - temperatura mult mai mica.

Acum am ascultat tot filmul: dupa 2 saptamani a gasit stupul gol si punga goala - adica tot a murit pana la urma. Probabil erau prea slabite sa isi mai poate reveni. Adica mai bine ca nu l-am dus in casa...

Oribili gândacii aia.
Gandaci, ce gandaci??

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Azi am avut iarasi zbor la albine. Vremea a fost destul de calda si a oscilat. Practic am avut 2 ferestre de zbor. Interesant este ca astazi au inceput sa caute gunoiul si mineralele de pe pamant, semn ca au puiet.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mmacreanu

Citat din: oroles din Februarie 12, 2016, 08:40:47 PM
Azi am avut iarasi zbor la albine. Vremea a fost destul de calda si a oscilat. Practic am avut 2 ferestre de zbor. Interesant este ca astazi au inceput sa caute gunoiul si mineralele de pe pamant, semn ca au puiet.

daaa, in toate conservele umbla :)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

relutu

Citat din: oroles din Februarie 12, 2016, 08:40:47 PM
Azi am avut iarasi zbor la albine. Vremea a fost destul de calda si a oscilat. Practic am avut 2 ferestre de zbor. Interesant este ca astazi au inceput sa caute gunoiul si mineralele de pe pamant, semn ca au puiet.


   Pai daca nici acum nu au puiet.!

D006

      Au inceput sa apara datele de bilant pt. anul 2015 . Se pare ca Romania a devenit a doua forta apicola din Europa cu o productie de 30000 tone. Inca odata se confirma faptul ca stuparul roman este harnic si inteligent si se descurca fara prea mult sprijin din exterior. Un alt fapt imbucurator este faptul ca mierea romaneasca din 2015 este considerata in ansamblu o miere buna spre foarte buna .Acum este randul stuparilor romani sa tina putin la pret in 2016 si pretul nu va scadea sub 10 lei.
   Mierea romaneasca este cautata  deoarece mierea din China si Argentina trebuie cupajata cu ceva bun.  Problema ramane cu colosul Kaufland care continua politica de dumping la nivel european . Sa speram ca majoritatea clientilor se vor indrepta spre mierea indigena chiar daca aceasta este mai scumpa.
   In final clientul va avea de ales intre mierea cupaj si cea de origine controlata . Este exact ca in industria vinului .

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Jimmy2011

Ohooo....10 LEI ??? Super pret !!! E bine.....
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

albinasebes

fiindca producem mult si bine suntem presati sa acceptam preturi mici?
10 lei este un pret bun?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

tinumaftei

Citat din: albinasebes din Februarie 15, 2016, 10:06:32 PM
fiindca producem mult si bine suntem presati sa acceptam preturi mici?
10 lei este un pret bun?
sub 2,5 euro suntem in pierdere. adica aducem bani de acasa pentru profitul altcuiva din lantul de valorificare. sub pretul asta mierea mea sta in butoi

D006

  Se pare ca marii traderi de miere din Europa incep sa achizitioneze direct mierea si sa șunteze pe procesatorul roman . In aceste conditii de poate ajunge la minim 2,5 euro.

  Atentie mare la mierea de salcam , Argentina nu exporta salcam ! Pretul real la salcam la ora actuala este 20 lei.

calmusdaniel

#9838
Citat din: D006 din Februarie 15, 2016, 10:13:34 PM
  Se pare ca marii traderi de miere din Europa incep sa achizitioneze direct mierea si sa șunteze pe procesatorul roman . In aceste conditii de poate ajunge la minim 2,5 euro.

  Atentie mare la mierea de salcam , Argentina nu exporta salcam ! Pretul real la salcam la ora actuala este 20 lei.

Ce ai facut,te-ai certat cu ei?Te-au dat afara din gasca?Pana mai ieri ziceai ca va fi 5-6 lei pretul pe kg de miere!

albinasebes

si asa ajungem in cooperative
prin cooperativa se face contract direct cu neamtul, sau gresesc?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)