Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

https://www.youtube.com/watch?v=YQEbni_mvwU

ia uite cum crestea turatia acum 2 ani ... cam pe data de 12 Februarie  :nono:
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

D006

Pe la 12 februarie te apuci de produs . De administrat se incepe undeva in jur de 1 martie. Daca vremea va continua sa fie calda cred ca voi cumpara si eu niste turte de la Dulcofruct sa le dau la inceput de martie.

mmacreanu

Citat din: D006 din Februarie 04, 2016, 07:38:14 PM
Pe la 12 februarie te apuci de produs . De administrat se incepe undeva in jur de 1 martie. Daca vremea va continua sa fie calda cred ca voi cumpara si eu niste turte de la Dulcofruct sa le dau la inceput de martie.

ati renuntat sa mai faceti acasa turtele?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

D006

  Timpul e singura valoare care NU se negociaza , decat sa pierd timp cu turtele mai bine petrec timpul cu familia si prietenii. Si daca le fac eu si daca le cumpar  tot ma costa bani. Daca le cumpar gata facute castig timp care nu poate fi pretuit in bani.

mape 48-petru manea

Dragos are raspuns la toate   :sad:

MOTANUL

Citat din: bio din Februarie 04, 2016, 10:11:39 AM

De aceea parerea mea este ca odata cu aparitia polenului in natura cind familia de albine incepe sa tureze motoarele apicultorul trebuie sa intervina si sa asigure familiei de albine hrana in cantitate si raport optim. Daca nu este  indestulator polen din natura cules de catre albine apicultorul trebuie sa intervina cu ce are la indemina ..... cu ce inlocuitor are el experienta in al folosii : turta sau pasta .


Eu nu am polen in perioada asta. Nici anul trecut nu am vazut pana in Martie polen adus de albine. (nici la Snagov nici la Cernica). Si pot sa afirm ca in 90% din cazuri am fost langa stupi in asa numitele ''ferestre de timp favorabil''. Stiu ca in zona de deal sunt multi factori favorizanti (vânt mai putin, ierni mai blande, livezi, pomi, etc).

Dar daca as avea polen adus de albine as lasa familiile in pace. (nu as pune turte); Sa fie un cules natural consistent (sa aduca 3-4 zile din 10).
Cu o floare nu se face primavara (daca aduc 1 zi polen si 30 - nu atunci eident as pune turta proteica).

Repet - la mine in perioada asta m-am bucurat ca au putut sa iasa un pic la zbor de curatire dupa o perioada foarte lunga. De adus polen nici nu se pune problema deocamdata.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

istodorescu vasile

fiecare este liber sa faca ce crede el ca este mai bine , insa daca ne raportam la inaintasii nostri care si ei dadeau proteina primavara la albine, insa in martie, dar sa nu uitam ca rari erau anii cind la 10 martie nu era zapada, cel putin in zona mea. iernile tineau din noiembrie, pina in aprilie,albinele aveau si 100 de zile de nu ieseau din lada sau buduroi, acum nu mai este iarna. atunci stuparii erau putini, si nu erau asa lacomi ca cei din zilele noastre. luau doar surplusul de miere din stup, insa acum cei mai multi extrag tot, si baga api-dulco -gluco- etc. mai aveau parte de albine neinfestate cu varroa.mai aveau flora spontana, culturi netratate chimic, atunci tratamentul impotriva buruienilor era sapa, acum dezastru.eu prefer sa dau din 10-15 februarie, in functie de vreme, nu am o data fixa, insa nu cumpar hrana preparata de altii, dau polen cu miere, si pierd o gramada de timp sa prepar, sa administrez . prietenii daca inteleg ca sunt ocupat cu aceasta activitate, daca nu sa fie sanatosi ,

dany 1

Citat din: D006 din Februarie 04, 2016, 08:02:45 PM
  Timpul e singura valoare care NU se negociaza , decat sa pierd timp cu turtele mai bine petrec timpul cu familia si prietenii. Si daca le fac eu si daca le cumpar  tot ma costa bani. Daca le cumpar gata facute castig timp care nu poate fi pretuit in bani.

Timp poate câștigați dar nu pierdeți la calitate?
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

D006

Timpul este inestimabil , nu se poate negocia sau compara.  De ce nu putem avea 25 in loc de 24 ore ?
Prietenii de la Dulcofruct sunt oameni de nadejde si produc marfa de prima calitate.

dany 1

Treaba cu timpul inestimabil sunt de acord cu dv . Abia după ce trece ne dam seama ca ar fi trebuit apreciat mai mult. Dar nu este locul potrivit pt subiectul asta.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Adrian.B.

Daca avem vreme in februarie ca in martie, oare nu am putea descapaci ultima rama. Avem si temp nocturne pozitive.

D006

descapacesti din rama de langa puiet.

Adrian.B.

Problema e ca nu prea pot umbla in ei. Sunt teribil de agresivi acum.

D006


Adrian.B.

Acum vin de la stupina. N-am putut nici sa pun o turta. Am dat fum peste fum. La al treilea am renuntat. Am luat vreo 20 de intepaturi.