Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Ai spus ca scoatem rama trebuia sa spui scoatem ramele---familia din care scoatem ramele va ramane fara albina inlocuitoare---mai departe ar trebui sa readucem albinele tratate inapoi ceeace nu este imposibil dar cu multa manopera si la multi stupi este imposibil---dar ca idee este buna ,in practica mai greu

istodorescu vasile

tot ce discutati domniile voastre mai sus,se poate aplica la un numar limitat de stupi, pina in 40-50 de familii. peste acest numar, devine imposibil de aplicat oricare din metodele mai sus mentionate! tot tratamentul medicamentos ramine de baza, restul sunt discutii inutile pentru oricare apicultor cu numar mai mare de stupi.

nicomico

Ideea nu imi apartine .Spunea cineva aici pe forum .Dupa finalizarea culesului de la salcam scoate ramele cu puiet capacit si face un roi,pe care il trateaza.Acest roi il foloseste ca familie ajutatoare la culesurile urmatoare.Eu cred ca avem o familie sau 300 lupta contra varoua trebuie sa fie aceiasi,altfel nu scapam in veci de un asa parazit.

un OM

Varianta aceasta este buna numai in conditiile unui stationar, cand dupa salcam nu ar mai exista un cules decat la floare, altfel familia lasata fara puiet nu mai are putere sa culeaga in urmatoarea luna.

Eugen B

Ca sa ne scapam de varroa trebuie sa se gasesc un tratament complex care ar lichida 100% din acarieni. In plus toti stuparii ar trebui sa folosesc corect tratametul respectiv, si ma indoiesc ca acest lucru se va intampla. Putea avea familii mai rezistente la acest parazit, si sper cumva pe vreo cale mai naturala sa scapam cat mai mult de varroa.

italianu

Citat din: Eugen B din Februarie 02, 2015, 09:21:10 PM
Ca sa ne scapam de varroa trebuie sa se gasesc un tratament complex care ar lichida 100% din acarieni. In plus toti stuparii ar trebui sa folosesc corect tratametul respectiv, si ma indoiesc ca acest lucru se va intampla. Putea avea familii mai rezistente la acest parazit, si sper cumva pe vreo cale mai naturala sa scapam cat mai mult de varroa.



Mosule,vezi ca tratamentul exista! Tre' sa ai OCHI sa-l vezi!!!

P.s. f. probabil ca-l ai si tu acasa!!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

Eugen B

#9246
Mos esti tu. Si nici nu ai citit tot ce am scris. oricum lumea nu va trata corect. Unde esti? Ca vin la vara sa iti vad stupii 100% curati. Cat faci pastoral sau si stationar si ai alte stupine in zona nu vei scapa 100%. Cand nu va mai exista varroa iti voi da dreptate. momentan in romania e plin de varroa.

bmdna

Eu nu am reusit sa gasesc un tratament care sa omoare 100% varroa, fara sa afecteze si albina. Chiar si daca respecti toate regulile, chiar daca si vecinii trateaza, undeva tot raman niste varroa care se vor inmulti la anul...
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

nicomico

Problema ca in natura exista familii de albine pe care nu le trateaza nimeni.Eu imi aduc aminte ca am vazut cand eram mai tanar  un tip de albina salbatica ce era plina de paraziti.Nu stiam eu pe vremea aceea ce paraziti sunt.Dupa ce am inceput sa citesc mi-am dat seama ca se trata de braula.

serban

Un "apicultor" de la mine din zona aris cind a auzit ca albinele au paduchi.Nu stiu daca face tratament antivaroua.

serban

scuze...graba... A  RÂS

italianu

 era o figura de stil! De taktic ai auzit ? Vezi ca ala functioneaza 100%!il combini cu a.o si esti sigur!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

Eugen B

Nu era figura de stil, era misto. In fine, nu contesc caliatatea nici unui produs, dar iti garantez ca varroa va fi in romania si prababil si in celelalte tari cat timp vor exista albinele.
Eu sunt convins ca daca fiecare stupar ar avea grija de stupii lui cum ar trebui, problema cu varroa ar fi mult mai mica decat este acuma.
Sunt sigur ca exista stupi focare de varroa cum spune colegu ca unii stupari nici nu au auzit de asa ceva.
Toamna asta dupa ce am facut ultimul tratament a fost cateva zile vreme buna, albinele mele au furat de la unu care avea stupii slabi si probabil si plini de varroa, numa bine au adus si miere si varroa in stup.
In fine, teoria e teorie, practica ti-o arat din cate familii mor anual de varroa in toata lumea. Dute acolo si zile de tratamentul minune

ionel07196555

Citat din: Eugen B din Februarie 03, 2015, 09:59:07 PM

Toamna asta dupa ce am facut ultimul tratament a fost cateva zile vreme buna, albinele mele au furat de la unu care avea stupii slabi si probabil si plini de varroa, numa bine au adus si miere si varroa in stup.
In fine, teoria e teorie, practica ti-o arat din cate familii mor anual de varroa in toata lumea. Dute acolo si zile de tratamentul minune
Daca esti sigur pe ce zici te intreb ????,,,,,...... ai atentionat pe respectivu sau te bucurai ca ai cules ?????????????????

Eugen B

Da. e consatean si neam in acelasi timp. Stupina lui a fost decimata de varroa si nu ia mai prea pasat. Oricum nu ma bucuram de cules, ca la pachet am luat si varroa. Normal lumea trebuie sa aiba grija de stupina lor.