Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

APIS PARASCHIV


D006

baga o prezentare de profil sau poti sa-ti deschizi un topic personal !

calmusdaniel

Acum,lasand gluma la o parte,pot sa spun ca prietenii mei din Prahpva in prima turta folosesc sucul ce ceapa,25ml suc pe kg de miere.Parerea mea e ca nu are nimic daca le faci acum si le dai mai tarziu.

APIS PARASCHIV


APIS PARASCHIV


D006


Adrian.B.

Exista vreo cercetare stiintifica a beneficiului sucului de ceapa la albine? Eu stiu ca fara ceapa nu au gust sarmalele ,tocanitele,salatele etc, dar turta poti sa dai si fara ceapa. Eu o dau fara ceapa si pana acum nu am avut reclamatii .

D006

Pana una alta sa vedem un stupar de origine romana din California , daca nu ma insel , bucovinean . La el hrana se serveste doar la cuburi , apicultura industriala ! Mie imi place !

https://www.youtube.com/watch?v=G1Cl5H-1j50



https://www.youtube.com/watch?v=BymWcEReeFE

Eduard Rotaru

Compozitia chimica a cepei:

Vitaminele: B1, B2, B6, E, PP, acid folic.
Fitohormoni: auxine, giberline.
Enzime: invertaza, oxidaza, peroxidaza, catalaza, lipaza, cistein-liaza, fructozil-transferaze.

apa – 92 g; proteine – 1 g; lipide 0,1 g; glucide – 5,7 g; fibre alimentare – 1,1 g; fier – 0,4 mg; calciu – 25 mg; sodium – 10 mg; potasiu – 140 mg; fosfor – 35 mg; vitamina C – 5 mg; energie – 26 kcal la 100 g.

O parte din aceste elemente se ragasesc si in Startovit....

D006

Importante sunt fitoncidele !

Adrian.B.

Pai n-ar fi mai usor sa cumparam niste multivitamine si sa le bagam in turte? Si avem si certitudinea ca nu oxideaza ca sucul de ceapa? Sau startovit,macar ala e testat.

D006

Si omul are de ales intre a lua pastile cu vitamine sau a manca fructe si legume in stare proaspata . Fiecare face cum doreste.

bio

Citat din: Adrian.B. din Ianuarie 20, 2015, 02:50:15 PM
Exista vreo cercetare stiintifica a beneficiului sucului de ceapa la albine?.....

In cartea BOLILE si DAUNATORII ALBINELOR a lui Ograda la nu-stiu ce pagina, undeva aproape de final ... se trateaza acest subiect.

..spune ceva : 25 grame extrac ceapa / litru de sirop are ca rezultat dublarea vietii albinelor.

..cred ca extractul de ceapa are ceva legatura mecanismul enzimatic care metabolizeaza hidrantii de carbon in glicogen .

Citat din: Adrian.B. din Ianuarie 20, 2015, 03:20:54 PM
Pai n-ar fi mai usor sa cumparam niste multivitamine si sa le bagam in turte? Si avem si certitudinea ca nu oxideaza ca sucul de ceapa? Sau startovit,macar ala e testat.
..cred ca si multivitaminele ar fi destul de bune, dar ceva natural intrece .
..decit sa bagam STARTOVIT luam cobalt si le dam intre 8-32 mg/kg de hrana administrata albinelor  si am iesii  mai ieftin.

Adrian.B.

Lasand gluma la o parte toate astea sunt frectii la picior de lemn. Polenul si nectarul din natura este 99%. Spre exemplu anul trecut din lipsa de cules am incercat sa suplinesc cu tot felul de siropuri si vitamine(apicomplex,startovit) dar neavand cules natural dezvoltarea a fost f.f slaba. Garantez ca nici turta cu polen nu e mare smecherie. Mierea capacita e sfanta. Sau siropul pus in august , transformat si capacit de albine(varianta fortata cand nu au cules suficient pentru a face rezerva de iarna)

calmusdaniel

Ma, uite cum domn profesor Bio i-si ajuta colegul,sa mai zica cineva ca are ceva cu el!Eu nu cred  ca cei care foloseau ceapa si usturoiul acum 50-60 de ani au fost niste fraieri :nono: