Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Să nu mai razi ca este păcat si te vede Dumnezeu ! E suficient si o singura picatura pentru a vesti lucrarea Domnului.

pharaonu75

M-a vazut Dumnezeu in urma cu 39 de ani... sunt botezat ortodox in ziua de boboteaza. Au tinut cristelnita afara toata noaptea, dimineata au bagat-o in biserica, au spart gheata de la suprafata si hop cu pharaonu la bălăceală. =))
N-a avut preotul să imi dea si cateva răţuşte de cauciuc, sau vaporaşe.. :P
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

calmusdaniel

pharaonu75.E bine de tine ca esti calit,dar la botezul lui Dragos  ce-or fi pus in cristelnita?probabil au umplut-o cu pinguini ca a ramas socat de ei pana in ziua de azi! =)) =))

mape 48-petru manea

'" SI POPA -N VIN L-A SCALDAT " :P

bio

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 05, 2015, 09:31:19 PM
M-a vazut Dumnezeu in urma cu 39 de ani... sunt botezat ortodox in ziua de boboteaza. Au tinut cristelnita afara toata noaptea, dimineata au bagat-o in biserica, au spart gheata de la suprafata si hop cu pharaonu la bălăceală. =))
N-a avut preotul să imi dea si cateva răţuşte de cauciuc, sau vaporaşe.. :P

Dane, ai fost calit.... de nota 20.

bio

#8930
Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 06, 2015, 08:39:21 AM
pharaonu75.E bine de tine ca esti calit,dar la botezul lui Dragos  ce-or fi pus in cristelnita?probabil au umplut-o cu pinguini ca a ramas socat de ei pana in ziua de azi! =)) =))

Dane, ... "nu vorbii de funie in casa spinzuratului".... =))

Ca tot venii vorba de "pinguin"...
Pinguin, este si acela care vede sau aude ceva pe net si hopa sa faca si el in stupina lui imediat a doua zi , .... sa faca oricum , numai sa faca, fara a tine cont de ce era mai principal in aplicare ... si ca apoi sa spuna ca va experimenta altceva, ca nu este buna metoda care abia a experimentat .... si tot asa de ani de zile.


pharaonu75

Nelule, ala este pelican, nu pinguin... inghite tot, fara sa discearna... =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee

Eu sint multumit cind Dragos face cite un film si ne prezinta vreo lucrare/experiment deal lui. Daca vad ceva bun il pun la dosar pe cind voi avea eu de aceea idee si daca este ceva mai putin "interesant" incerc sa invat si de acolo. Pina una alta el are de citeva zeci de ori mai multi stupi decit mine.

Incercati sa nul opriti pe Dragos atunci cind vine cu eloan si posteaza cite un video nou. Odata cel decuplati din priza mai trece ceva vreme pipna cind mai se limpezesc apele si deabia apoi vine cu ceva nou. Deci ce rost are sa pierdem timp?

Paul1 din ce spui tu eu deduc ca ai stupi Dadant. Cu stumularile pe care leai inceput in Ianuarie si ai tot continuat evident ca tiar fi trebuit un cuib mai mare. Ati recomand pt cuib 2xDadant3/4 cu aceleasi stimulari de care ai scris mai sus si nu cred ca vei avea probleme asa de mari cu roitul.

dan sebastian

Apropo de pensiune, cand ii vei da drumul pe langa pinguini, pe unu ca Bio sau Calmus ii primesti? In ce categorie ii incadrezi ?

ps Continuarea filmarilor nu cred ca are de-a face cu micile glume de pe forum. Filmele sunt urmarite si de catre cei care le urmaresc din placere si de cei care cauta nod in papura. In ele fiecare exprima ceea ce face. Ca e bine sau nu, judeca fiecare in parte. Cel ce posteaza, exprima doar o opinie personala sau mod de lucru.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Mihai Sergiu

Citat din: paul1 din Ianuarie 05, 2015, 07:36:17 PM

Cum am procedat eu ... am iernat familii pe 5-6 rame (strans). In 25 ian. le-am pus cate o turta-n cap(de frica sa nu ramana fara mancare). Cand vremea s-a stabilizat oarecum si au inceput sa aduca polen din natura, le-am dat afara lapte praf pentru vitei si deasupra ramelor am dat pungi cu sirop, cate 3-4 kg odata. Cand aveam albine multe dupa diafragma iar fata exterioara a ultimei rame incepea sa fie ouata mai largeam cu o rama pusa la margine. Procedand asa, la rapita in jurul datei de 1 mai, stupii bubuiau de albina. Ce folos de  lapte gros daca la toate culesurile m-a plouat ? Bineinteles ca la salcam unde albinele au cules printre picaturi, n-am mai putut gestiona situatia, majoritatea intrand in friguri ! :yahoo_cry:
Cum ai "dresat" albinele sa adune laptele praf din afara stupului?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

dan sebastian

Un pic de miere peste lapte.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mape 48-petru manea

Anul trecut am pus intr-o tava la soare lapte praf pentru vitei si nu a venit nici o albina la el
Anul asta o sa incerc sa amestec laptele cu ceva zahar pudra

Eduard Rotaru

presoara la fiecare urdinis cate jum de lingurita si lasa tava in mijlocul stupinei...sau daca ai timp presoara pe leatul superior al ramelor din cuib

oroles

Citat din: mape 48-petru manea din Ianuarie 06, 2015, 05:08:04 PM
Anul trecut am pus intr-o tava la soare lapte praf pentru vitei si nu a venit nici o albina la el
Anul asta o sa incerc sa amestec laptele cu ceva zahar pudra

Laptele praf de vaca are gust dulce si este preferat de albine. Ceea ce se gaseste in comert sub numele de "lapte praf pentru vitei" nu este nimic altceva decat un praf pe baza de faina de soia. O punga de 1 kg de lapte praf din lapte integral de vaca (facut prin deshidratarea laptelui integral in tunele cu aer cald) ajunge la 35 de lei, in timp ce cei din magazinele veterinare vand laptele praf pentru vitei cu 6 lei kilogramul. M-am uitat impreuna cu o farmacista de la un magazin veterinar pe o punga de lapte praf pentru vitei si am vazut ca are faina de soia. Nu ca nu ar fi buna pentru albine...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

paul1

Am pus laptele praf cam de-un deget pe fundul unor galeti din plastic(cam adia vantul) pe care le-am agatat in pomi. Alaturi de ele am plantat cate o rama cu ceva miere cristalizata !Dupa o scurta perioada de tatonare, pur si simplu se napusteau in galeti si ieseau albe ca din moara, avand chiar probleme cu paza la intrarea pe urdinis(erau mult mai cercetate). :razz: Asta, in prima zi. Dupa, n-am mai agatat rame pt. ca nu mai aveam ! :razz: Cam 15-20 albine le gaseam moarte in fiecare seara in galeti din cauza sufocarii din timpul zilei pentru ca efectiv se napusteau asupra laptelui praf ! :sad:
Am folosit lapte praf pentru vitei cumparat de la farmacia veterinara cu 6 sau 8 lei kg.N-am citit pe sac compozitia laptelui ! Am consumat aprox. 5 kg de lapte praf la 21 de unitati biologice !
Cand a inceput sa vina masiv polen de afara, am sistat hranirea cu lapte praf. Nu si pe cea cu sirop !