Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Postati si urmatorul film cu hala de extractie , e foarte didactic.

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

Kiwi Bee

Dragos a mai pus aceste filme Argentiniene aici pe Jurnalul Apicol.

Nu toata lumea are nevoie de linie de extractie. E doar cum ati dezvolti metoda de lucru iar daca este cerinta pt ceva prezis ca apare pe piata si solutia.

dan sebastian

Daca depasesti 2000 de stupi iti trebuie asa ceva sau cel putin 10 angajati care doar sa extraga in spatele la vreo 4 care umbla in stupi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pharaonu75

Tizule, arata-mi la noi in Romania unul care are mai mult de 2000 de stupi, ai lui. Nu 2000 de stupi impreuna cu fratele, cumnatul, prietenul.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Oamenii acolo in Australia au cules 9 luni pe an . Tot la ei la eucalipt sa inregistrat si recordul mondial la productia de miere , peste 350 kg. miere marfa la o colonie de albine.Conditiile sunt cu totul altele fata de emisfera nordica si nu putem face comparatie intre Australia si Romania . Daca totusi vreti sa faceti un studiu comparativ faceti intre Australia si Argentina , e foarte interesant.

PS. Nu uitati ca Australia nu a excelat la exportul de miere ci la exportul de roiuri in SUA si Canada.

bio

#8436
In  Romania a aparut o noua specie de apicultor : APICULTORUL FONDIST .
Viseaza mii de stupi luati pe bani europeni si sa ii lucreze angajatii iar ei sa stea la umbra profitului obtinut,

Profit  daca o obtine ceva.... ca super-stupina cu mii de stupi am vazut dar la ea profit nik, ....am vazut cum sa dus p***i bani europeni aruncati degeaba .



D006

In Romania au existat stupine de 1000 de stupi si inainte de aderarea la UE , exista si vor exista . Acum cinstit vorbind , in clipa in care ai 1000 de stupi , prost sa fii sa nu accesezi si fonduri europene.
  Intrebati procesatorii cati furnizori de miere au care le livreaza anual peste 15 tone miere marfa si veti ramane uimiti cati performeri exista pe apicultura in Romania.

Zip2006

Dragos sa ai 1000 de fam si sa scoti intre 15 -20 t de miere nu e performanta ,e bataie de cap si cheltuiala cu oameni, logistica etc .Performanta e cind ai 60 de fam si recoltezi 200 de caturi ful cu miere (1/2)in 2 saptamini ,nu o sa credeti cum nici eu nu am crezut si totusi asta e realitatea tehnica de 2 in unu si baietii sint modesti isi vad de treaba nu ii intereseaza publicitatea ...si cine mi-s eu in fata mea ...asa ca la 1000 de stupi nu o sa ai asemenea rezultate ...vorba unui vecin in virsta ..rarul umple carul ..sa auzim numai de bine.

D006

Am zis " PESTE "   pentru ca nu vreau sa avansez cifre care sa faca " curent" pe forum.
  Am cunostinte apicultori care au de la 500 stupi in sus si locuiesc in vile de peste 100000 euro , au camioane , jipane si toate alea . Dar cunosc si " profesionisti " de forum care nu au nici dinti in gura si datorii cat casa...

italianu

Citat din: dan sebastian din Octombrie 19, 2014, 08:17:58 AM
Daca depasesti 2000 de stupi iti trebuie asa ceva sau cel putin 10 angajati care doar sa extraga in spatele la vreo 4 care umbla in stupi.

Asa gindire numai in Romanica este
Citat din: Zip2006 din Octombrie 19, 2014, 02:17:51 PM
Dragos sa ai 1000 de fam si sa scoti intre 15 -20 t de miere nu e performanta ,e bataie de cap si cheltuiala cu oameni, logistica etc .Performanta e cind ai 60 de fam si recoltezi 200 de caturi ful cu miere (1/2)in 2 saptamini ,nu o sa credeti cum nici eu nu am crezut si totusi asta e realitatea tehnica de 2 in unu si baietii sint modesti isi vad de treaba nu ii intereseaza publicitatea ...si cine mi-s eu in fata mea ...asa ca la 1000 de stupi nu o sa ai asemeneica rezultate ...vorba unui vecin in virsta ..rarul umple carul ..sa auzim numai de bine.

Hai sa vb ...nimic! O 1000 de stupi e mult si sa-i numeri ,dar sa-i mai si lucrezi!
14 persoane la 2000 de stupi =))
Cind eram ,,apicultor",eram 4 ce lucrau in stupi+ o femeie la centrifugat!
Mda cei 4 erau apicultori , nu proprietari de stupi!
Faceam 250-280 ore pe luna!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

TDI

Daca se discuta despre asta înseamnă ca e loc la 6.1.1 cu toate ca daca calculezi 1000x 100 euro=100.000 euro. Si asta-i minim.
Mda.
Noi suntem romani!

cornelioandanciu

Citat din: bio din Octombrie 19, 2014, 09:49:00 AM
In  Romania a aparut o noua specie de apicultor : APICULTORUL FONDIST .
Viseaza mii de stupi luati pe bani europeni si sa ii lucreze angajatii iar ei sa stea la umbra profitului obtinut,

Profit  daca o obtine ceva.... ca super-stupina cu mii de stupi am vazut dar la ea profit nik, ....am vazut cum sa dus p***i bani europeni aruncati degeaba .
Cel mai mare apicultor, mai mare decat asita , fondistii, este Statul Roman, care pe baza unor calcule facute la repezeala a dat momeala cu fondurile,(bani care nu erau romanesti, erau bani UE), pentru ca sa poata fiscaliza apicultura!!!! Asa ca un nenorocit ca mine ,daca nu se face PFA ,si vinde de acasa un borcan de miere creaza prejudiciu la Stat, face evaziune fiscala, si este amendat cu zeci de mii de lei! Pai pana la fonduri cine a sustinut productia nationala de miere?Apicultorii cu exploatatii mici si mijlocii! Chiar as fi curios, daca are cineva datele statistice, cu cat s-a imbogatit Statul Roman fata de vremurile cand apicultura era nefiscalizata?Ca eu am o presimtire... Deocamdata oamenii au platit taxele ca nu au avut incotro, dar cand o sa-si dea seama ca albinaritul nu este o afacere din care si Statul sa-si traga cea mai mare parte, vor inchide mustaria, cum si-au inchis si serviceurile, buticurile, tarabele, etc.Iar tot cei marunti vor reprezenta baza pe care se va reconstrui sectorul apicol romanesc.
Va salut.

TDI

Cati apicultori de etnie rromă cunoașteți? Daca sunt îi invit sa-si spuna si ei opinia. Cu fonduri sau fără.

cornelioandanciu

Citat din: dragos2006 din Octombrie 19, 2014, 01:40:15 PM
In Romania au existat stupine de 1000 de stupi si inainte de aderarea la UE , exista si vor exista . Acum cinstit vorbind , in clipa in care ai 1000 de stupi , prost sa fii sa nu accesezi si fonduri europene.
  Intrebati procesatorii cati furnizori de miere au care le livreaza anual peste 15 tone miere marfa si veti ramane uimiti cati performeri exista pe apicultura in Romania.
Cu astia altfel se pune problema cu fondurile!Nu ca si cu buticarii care s-au apucat de apicultura ca da Statul bani! astia intr-adevar merita! Dar eu cuinosc oameni cu 150-200 de stupi inainte de fonduri care nu s-au bagat in cacanaria asta1 Oricum, dupa cate se vede deocamdata au avut de pierdut, deoarece pentru a-si vinde produsele au trebuit sa se lase fiscalizati, sa se faca PFA !
Va salut.