Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

mda... asa zic si eu in fiecare toamna (ce-i drept doar 2 pana acum)...
si pun pariu ca si peste vre-o 10 tot asa am sa zic... :P
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

mape 48-petru manea

Citat din: RazvanTi din Martie 20, 2014, 03:46:02 PM
mda... asa zic si eu in fiecare toamna (ce-i drept doar 2 pana acum)...
si pun pariu ca si peste vre-o 10 tot asa am sa zic... :P

:nod: :)

sandupop

Citat din: RazvanTi din Martie 20, 2014, 03:46:02 PM
mda... asa zic si eu in fiecare toamna (ce-i drept doar 2 pana acum)...
si pun pariu ca si peste vre-o 10 tot asa am sa zic... :P
Faci ce faci...Razvane , dar le nimeresti... =D> =D> =D> :nod: :nod: :nod:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

D006


Aurelian A.

Salut dragos..cu siropul cand incepi?..sau ai inceput?..ca in finalul filmului parca ziceai ca i-ai bagat la unu :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

D006

Mai am ceva turte proteice pe stoc , cum termin cu ele cum trec pe sirop , in principiu saptamana viitoare.

dodo79

Citat din: dragos2006 din Martie 21, 2014, 09:50:37 PM
Mai am ceva turte proteice pe stoc , cum termin cu ele cum trec pe sirop , in principiu saptamana viitoare.
azi am pus ultimele turte.ce ar fi mai recomandat? sirop sau miere capacita in rame de la rezerva.bineinteles dupa diafragma si descapacita?

D006

ramele descapacite dupa diafragma urmate la cateva zile de sirop.

dodo79

Citat din: dragos2006 din Martie 21, 2014, 10:32:03 PM
ramele descapacite dupa diafragma urmate la cateva zile de sirop.
multumesc de raspuns .as putea sa stropesc ramele descapacite cu cate 10 ml de protofil pe ambele parti sau nu e nevoie?

D006

daca in rame ai miere cristalizata faci un amestec de doua parti apa si o parte protofil cu care stropesti usor rama.

dodo79

Citat din: dragos2006 din Martie 22, 2014, 09:37:13 AM
daca in rame ai miere cristalizata faci un amestec de doua parti apa si o parte protofil cu care stropesti usor rama.
din ce am descapacit pana acum nu am vazut sa fie cristalizata.se poate aplica si asa amestecul sau trebuie facut alt tip de amestec?

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Martie 22, 2014, 08:15:13 PM
Citat din: dragos2006 din Martie 22, 2014, 09:37:13 AM
daca in rame ai miere cristalizata faci un amestec de doua parti apa si o parte protofil cu care stropesti usor rama.
din ce am descapacit pana acum nu am vazut sa fie cristalizata.se poate aplica si asa amestecul sau trebuie facut alt tip de amestec?

dodo, pune mana si descapaceste fara griji rama dupa diafragma, daca nu este cristalizata o sa vezi albinele cu trompa in miere imediat, daca este cristalizata o vor lua si pe aceea dar putin mai greu, nu este nici un secret sau vreun amestec special. singura grija pe care tb sa o ai e sa descapacesti cate putin din rama, nu toata, sa nu miroasa si la alte albine din exterior ca e vb de miere :D
Stropirea ramelor se practica in multe cazuri mai ales cand se introduc ramele in cuib (le ia mai repede la curatat), nu folosesc la stropire protofil pt a nu trezi hotii :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: mmacreanu din Martie 22, 2014, 08:27:26 PM
Citat din: dodo79 din Martie 22, 2014, 08:15:13 PM
Citat din: dragos2006 din Martie 22, 2014, 09:37:13 AM
daca in rame ai miere cristalizata faci un amestec de doua parti apa si o parte protofil cu care stropesti usor rama.
din ce am descapacit pana acum nu am vazut sa fie cristalizata.se poate aplica si asa amestecul sau trebuie facut alt tip de amestec?

dodo, pune mana si descapaceste fara griji rama dupa diafragma, daca nu este cristalizata o sa vezi albinele cu trompa in miere imediat, daca este cristalizata o vor lua si pe aceea dar putin mai greu, nu este nici un secret sau vreun amestec special. singura grija pe care tb sa o ai e sa descapacesti cate putin din rama, nu toata, sa nu miroasa si la alte albine din exterior ca e vb de miere :D
Stropirea ramelor se practica in multe cazuri mai ales cand se introduc ramele in cuib (le ia mai repede la curatat), nu folosesc la stropire protofil pt a nu trezi hotii :D
:thanks:

marius_vfp

salut , sa va spun cum fac eu , in general mai raman rame necapacite iar acea miere din celulele necapacite cristalizeaza ce are capacit pe ea este necristalizata , scot rama din dulap si o tin putin la soare rama se incalzeste si mierea cristalizata devine lichida o introduc in stup dupa diafragma si pana dimineata albinele o servesc cu placere , zilele urmatoare incep sa descapacesc in functie de situatie.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dodo79

Citat din: marius_vfp din Martie 23, 2014, 08:06:05 AM
salut , sa va spun cum fac eu , in general mai raman rame necapacite iar acea miere din celulele necapacite cristalizeaza ce are capacit pe ea este necristalizata , scot rama din dulap si o tin putin la soare rama se incalzeste si mierea cristalizata devine lichida o introduc in stup dupa diafragma si pana dimineata albinele o servesc cu placere , zilele urmatoare incep sa descapacesc in functie de situatie.
spor
asta e varianta care vreau sa o adopt si eu.doar ca la mine nu e nevoie de scos la soare.datorita faptului ca am doar 2 stupi pe care ii intretin in acelasi mod nu cred ca va fi furtisag.in plus am invatat ca in primavara furtisagul este cam greu de facut mai ales cu albinele tinere care au mancare si care nu sunt invatate inca sa fure.ele sunt invatate cu hrana si cules de polen.in zona mea  mai am inca vreo 10 stupi aflati la 1,5 km distanta de mine.