Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

MariusApicultura

Citat din: romikele din Martie 04, 2014, 10:24:04 AM
Deoarece constat ca acest domn Olaru aduce numai deservicii acestei meserii minunate, APICULTURA si celor care vor sa inceapa o cariera in domeniu, din acest moment postarile sale intra in monitorizare, mai ales ca a devenit obraznic.
Orice ineptie gen "familie pe o rama" va merge direct la cosul de gunoi.
Toate mesajele asemanatoare se vor considera spam.
Topicul dedicat stupului Ursu va ramane inchis.

:bravo: :bravo: :bravo:  =D> =D>

:hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

nicomico

Raspuns pt Paul 1:nu am vrut sa jignesc forumul Stuparitul chiar apreciez tot ce posteaza acolo,dar vroiam sa scot in evidenta ingaduinta echipei tehnice (in sensul bun al cuvantului) care asculta toate ideeile fiecaruia cat de neansemnat ar fi el.Cate o data  nici nu stii cum sa te comporti cu omul , sa fi mai tolerant sau sa fi mai transant.Si acum zic sa postam in alt loc ca aici santem offtopic  :stop_the_war:

Jimmy2011

Citat din: romikele din Martie 04, 2014, 10:24:04 AM
Deoarece constat ca acest domn Olaru aduce numai deservicii acestei meserii minunate, APICULTURA si celor care vor sa inceapa o cariera in domeniu, din acest moment postarile sale intra in monitorizare, mai ales ca a devenit obraznic.
Orice ineptie gen "familie pe o rama" va merge direct la cosul de gunoi.
Toate mesajele asemanatoare se vor considera spam.
Topicul dedicat stupului Ursu va ramane inchis.

In sfarsit! Incepem sa facem selectie si sa discutam de apicultura.... :yes: :thanks:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

stefan1

  Eu nu cred ca Ioan Olaru trebuie pedepsit. El a fost userul poate cel mai mult ironizat si din pacate chiar jignit pe drept dar si pe nedrept. Faptul ca el se incapatineaza sa urmeze sfaturile lui Ursu o face pe proriul buzunar. Tot ne plangeam ca pacalitilor profesorului le este rusine sa-si recunoasca greselile, asa ca noi nu vedem rezultatele invataturii profesorului. Ioan si-a filmat 'stupina' fara cozmetizari si este interesant sa urmarim experimentele lui pe care niciunul dintre noi nu este dispus sa le faca pe proprii bani. Eu zic ca nu este pericol ca altii sa il urmeze din moment ce langa postarile lui sunt si observatiile critice ale altor stupari. La Ursu ati vazut ca sunt sterse comentariile critice si abia asta este periculos. Uneori din "asa nu" poti invata mai mult decat prin metoda "fa asa!".
  Eu cred ca lui Ioan i-a fost stearsa o postare, probabil cu o riposta a lui la una din multele critici mai dure. Dar asta s-a facut pentru a nu se escalada jignirile. Marturisirea D-lui Istodorescu ca si lui i s-a sters o postare mai dura ar trebui sa-i arate lui Olaru ca nu a fost un persecutat si totul s-a facut cu intentii bune.
  Personal eu as mai vrea sa vad evolutia experimentului lui, mai cu seama ca in ultima vreme am vazut ca a mai schimbat cate ceva din ce-l invata mentorul. Eu totdeauna am fost de parere ca Ioan a postat cu bunacredinta, nu cu intentii ascunse si cred ca, desi urmandu-l pe Ursu a luat-o prin balarii, incet va reveni la calea batatorita de experienta a mii si mii de apicultori. Este doar parerea mea si chiar as vrea sa o stiu pe a altor forumisti.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

G. Iulian

De aceeași părere sunt și eu, dar să se renunțe la jigniri. Și eu sunt curios cum evoluează experimentul lui. Am cunoștințe care vor să se apuce de apicultură și care nu au întrebat înainte ci au cautat pe youtube și ghiciti peste cine se da acolo când au scrii apicultura: Ursu, așa am ce să le arăt că altfel nu cred.  :P

romikele

Ioan Olaru nu este banat, ci monitorizat.
El isi promoveaza lucrarile pe blogul sau, a carui prezentare nu este interzisa.
Aberatiile sale sunt insa daunatoare incepatorilor care pot lua de bune sfaturile unuia care habar n-are de apicultura, dar se incapataneaza sa nu tina cont de sfaturile pertinente pe care le-a primit din belsug.
Apiardealul nu poate promova ineptii tehnice, am fost destul de tolerant cu acest membru.

dodo79

Citat din: Gheorghevici Iulian din Martie 05, 2014, 06:55:12 AM
De aceeași părere sunt și eu, dar să se renunțe la jigniri. Și eu sunt curios cum evoluează experimentul lui. Am cunoștințe care vor să se apuce de apicultură și care nu au întrebat înainte ci au cautat pe youtube și ghiciti peste cine se da acolo când au scrii apicultura: Ursu, așa am ce să le arăt că altfel nu cred.  :P
cred ca tot pe acest topic am mai precizat odata.la inceput,cand am vrut sa ma apuc de apicultura am intrat pe internet,neavand nici un stupar in zona.toate drumurile duceau la Ursu.vazand cat costa CD-urile si afacerea lui mi-am zis ca ceva nu e curat.un stupar adevarat nu da invataminte contra cost.e ceva de genul intalnit mai des in ultima vreme."Vrei sa castigi mii de euro stand acasa,cumpara cartea sau dvd cu tot ce trebuie sa stii despre afacere".si te pricopsesti cu o carte cu balarii.era sa o musc si eu odata cu o firma delphin sau asa ceva.bine ca m-am desteptat la timp.cunosc persoane care sau bagat si au muscat-o rau.cartea costa 80 milioane lei vechi.
revenind la ale noastre le recomand celor care sunt cu capul la mii de euro,sa se gandeasca de 3 ori inainte ,ca sa nu isi piarda banii.

istodorescu vasile


80 mil. lei vechi, costa o carte? parca nu imi vine sa cred .

Nelly88


elvis

80 mil era un joc gen caritas
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

State

Citat din: romikele din Martie 05, 2014, 08:59:50 AM
Apiardealul nu poate promova ineptii tehnice, am fost destul de tolerant cu acest membru.

Care membru ? Ca din postarile userului Ioan Olaru, reiese ca sunt cel putin doi. La care faceti referire?  :)

Ioan Olaru nu este un membru, ci un user de forum, utilizat de...... ?

In orice caz, foarte buna initiativa!  :thanks:

dodo79

Citat din: Nelly88 din Martie 05, 2014, 08:15:35 PM
poate 80  lei...
era 80 milioane.era o carte de afaceri ,ziceau ei.smecherie.trebuia sa aduci banii in 3 zile,daca veneai in a patra zi pierdeai posibilitatea de a intra in afacere.un prieten a intrat dar cum si-a recuperat banii a iesit.dupa ce cumparai cartea iti dadeai seama ca e o tzeapa si trebuia sa intrii in jocul lor ca sa iti recuperezi banii.trebuia sa duci oameni care sa ii prostesti ca sa dea si ei banii.la trei oameni prostiti ,tu iti recuperai banii si incepeai sa intri pe profit.la adunari se facea o admosfera ca la chefuri.erau agitatori de ai lor rasfirati prin sala.unii se ofereau sa te ajute cu banii,contra unei garantii(masina ,casa...).multumesc lui dumnezeu ca ma invatat sa gandesc inainte sa sar.

istodorescu vasile

Citat din: dodo79 din Martie 06, 2014, 07:50:51 PM
Citat din: Nelly88 din Martie 05, 2014, 08:15:35 PM
poate 80  lei...
era 80 milioane.era o carte de afaceri ,ziceau ei.smecherie.trebuia sa aduci banii in 3 zile,daca veneai in a patra zi pierdeai posibilitatea de a intra in afacere.un prieten a intrat dar cum si-a recuperat banii a iesit.dupa ce cumparai cartea iti dadeai seama ca e o tzeapa si trebuia sa intrii in jocul lor ca sa iti recuperezi banii.trebuia sa duci oameni care sa ii prostesti ca sa dea si ei banii.la trei oameni prostiti ,tu iti recuperai banii si incepeai sa intri pe profit.la adunari se facea o admosfera ca la chefuri.erau agitatori de ai lor rasfirati prin sala.unii se ofereau sa te ajute cu banii,contra unei garantii(masina ,casa...).multumesc lui dumnezeu ca ma invatat sa gandesc inainte sa sar.
sunt uimit despre ce spuneti. asta seamana mai mult a grupare de crima organizata. daca cel din virful piramidei este ursu, atunci situatia este foarte grava pentru el , deoarece mai devreme sau mai tirziu tot se gaseste cineva din cei tepuiti in acest mod mai sus prezentat sa il pedepseasca. poate si olaru o fi intr-o asemenea  smecherie  prins, si din aceasta pricina se comporta asa.

albinasebes

Face multe domnul ursu, dar la cum e imbracat nu cred ca se ocupa de chestii chiar asa elaborate. Apa, aerul si fraierul sunt necesare pt a trai. Asa ca.... ne vine si noua randul sa mai luam cate o teapa din cand in cand.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

dodo79

Citat din: istodorescu vasile din Martie 06, 2014, 08:07:44 PM

sunt uimit despre ce spuneti. asta seamana mai mult a grupare de crima organizata. daca cel din virful piramidei este ursu, atunci situatia este foarte grava pentru el , deoarece mai devreme sau mai tirziu tot se gaseste cineva din cei tepuiti in acest mod mai sus prezentat sa il pedepseasca. poate si olaru o fi intr-o asemenea  smecherie  prins, si din aceasta pricina se comporta asa.
ma repet.NU ERA IN LEGATURA CU APICULTURA SI NICI CU DOMNUL URSU.era acum 7-8 ani.era o firma Delphin sau cam asa ceva.intradevar se incheia un contract inainte in care se specifica o despagubire de 10 000 de euro in caz ca se dezvaluie ceva in legatura cu afacerea.nu stiu daca se mai practica ,dar sigur multi au ramas fara bani.
AM FACUT DOAR O COMPARATIE INTRE ACEASTA AFACERE SI CE AM GASIT PE NET DESPRE URSU SI CD-URILE (PLANU LUI DE AFACERE CU 1000 DE EUROI) LUI.
IMI CER SCUZE DACA NU M-AM EXPRIMAT CORECT IN POSTARILE ANTERIOARE