Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: octav din Februarie 03, 2014, 04:29:50 PM
Va salut, cer scuze ca intervin dar am o intrebare. Daca sunt temperature pozitive si totusi nu ies la zbor de curatire se poate incepe cu turta protieca?
Nu le face "rau la burta"?

  Depinde ce le bagi in turta si in ce concentratie . Pana la urma si la coada , cine nu risca nu castigă!

octav

Pai vreau sa fac o turta din miere cristalizata, zahar pudra, cu proteina (lapte praf, faina de soia, drojdie de bere) 12-15% si un pachet de startovit.
Reteta inspirata de pe aici de pe forum.
Problema e ca ale mele albine nu au mai facut un zbor intens de pe 23 - 24 noiembrie.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

achio5

daca nu au facut zbor,nu pune lapte praf ,le omori cu mina ta.

D006

Fără zbor de curatire in ianuarie nu poti să le dai proteină.

Stefan Madalin

cred ca este timpul ideal pentru a pune miere , o turta de 1/2kg face minuni acum

oscar

 face minuni daca nu ai miere suficienta lasata

ionel07196555

Citat din: dragos2006 din Februarie 03, 2014, 06:18:38 PM
Citat din: octav din Februarie 03, 2014, 04:29:50 PM


  Depinde ce le bagi in turta si in ce concentratie . Pana la urma si la coada , cine nu risca nu castigă!

Asa mai da  .

octav

Cum nu se prevad temperature peste 8 grade nici luna asta.... deci mai bine stau la cutie. Am vrut sa fur si eu putin startul.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

ciucur

Am observat ca si dvs. folositi Accuweather.  Si la mine in zona e singurul care are prognoze foarte bune.
Azi vara am luat in gluma prognoza si am printat-o pe o luna. Am notat apoi pe foaie ce a fost in realitate si am fost uimit de precizie.
Mentionez ca vorbesc doar de vreme ploioasa sau soare pentru ca nu am monitorizat temperatura.

Cele bune!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Stefan Madalin

Oscar , puietul este pe mijloc si mierea mai multa in laterale ....

oscar

pana acum nu s-a consumat mult.si cred ca albinele stiu bine asta ,puietul este in centru si mierea pe laterale
la o stupina de 300 de stupi nu stiu cum mai pui turte
daca este miere suficienta e necesara numai stimularea cand temperatura va permite in functie de zona

marius_vfp

Citat din: oscar din Februarie 03, 2014, 08:30:27 PM
la o stupina de 300 de stupi nu stiu cum mai pui turte

cum pui la 50 100 asa pui si la 300 , de ce spui asta crezi ca nu ai timp , mai ai si altceva de facut,
doar nu te duci singur la munca minim 2 insi .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

oscar

bine ,nu are rost sa ne contrazicem pe pagina lui dragos.
cel mai bine face fiecare cum doreste ca la polemica toti sunt tari

marius_vfp

poi nare sens sa ne contrazicem , da ce crezi ca ala care are 300 de familii pune numai la jumate si restu ce-o da domnu ,
da-mi tu mie 500 de familii sa le ingrijesc sa vezi ce frumos iti bag turte la ei , numai sa le am , adica ce dragos da turte doar la o parte din ei?

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

oscar

nu stiu daca dragos da turte ,spune ca face stimulare
bagi repede turte in ei daca aduci clasa de la scoala poate