Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Prietene , ne stim de atati ani , eu ma lupt cu stelele nu cu licuricii !

Bătrânul

Salut  Dragos ! Esti bine?  :uimit:

D006

  La multia ani si sanatate maxima , Batrane !

NiKoN

#7023
Partea proasta e ca la trei postari se contrazice singur. Cum ramane cu caile batatorite de Dadant?

Ionel, in citatul postat de initiatorul topicului este o asemanare izbitoare cu ceea ce face Ursu, cu tehnologia sa inovatoarea. Nu sunt adeptul ei insa nu pot sa trec cu vederea fatarnicia unora. Adica daca altul sare de pe pluta e ofline, daca el sare e inotator!
Dle Ioan Ardelean, daca va simtiti cumva lezat imi cer scuze, promit sa nu ma mai  bag in seama cu elita. Postez doar in locurile deschise pinguinilor. La multi ani!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

D006

  Ai vazut la mine in stupina alt tip de rama decat cele clasice ? ai vazut rame rotunde , ovalale , etc ?

NiKoN

Nu ma refeream la marimea ramei, ci la ideea de inovatie sau de a iesi din apicultura clasica prin tehnologii mai mult sau mai putin reusite. Tu ai infierat mereu proiectul Ursu, de multe ori cu argumente, insa in putine cuvinte. De cele mai multe ori ai recomandat calea batatorita, iar acum vii cu o noua filosofie de viata. Pentru mine a fost o transformare neasteptata si trebuie sa recunosc ca nu te cred pe cuvant. Probabil asta e si rostul tau pe forum, de a inflama si de a da nastere unor discutii in contradictoriu, ca mai apoi alti apicultori sa dezbata problema. Atat timp cat din aceste contre apar si ceva informatii folositoare, cred ca e rost de bagat in seama.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

D006

  Vezi daca nu citesti atent ! eu recomand calea batatorita la incepatori . Tu crezi ca in clipurile mele am prezentat toate bazaconiile inventate de mine ?   Foarte multi tineri incepatori se inspira din filmele mele si incerc cat mai mult sa-i ajut prin a le transmite informatia primara , in fapt esentialul .  Nu intru in amanunte sa-i inebunesc de cap .
  Eu daca ma contrez cu Bio , te-ai intrebat de ce ?  iti raspund eu : pentru ca omul are niste ani de experienta in spate si avem teme comune pe care sa ne contram .
  Si mai este un aspect , eu nu fac nimic comercial deoarece nu vand nimic , nu intermediez nimic . Eu nu am nevoie de "firma" !

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 04, 2014, 09:20:40 PM
...
   Voi vedeti doar zahar sau apipix , eu vad dincolo !

Si cam ce vezi in dulcofruct? =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

istodorescu vasile

contrele de cele mai multe ori nasc lucruri bune . insa din contrele  de pina acum reies doar principii  si gindiri diferite despre apicultura privita la modul general , din care incepatorii nu pot trage vreo concluzie. cit priveste orizontul de la care pleca domnul dragos , unde altora li se termina acel orizont,  cautind tot felul de noutati,  exparimentind tot felul de apipixuri asa cum sa specificat mai sus,nu ma pronunt. eu ma clasez in rindul celor care  orizontul li se cam termina.  la virsta pe care o are fiul meu acum  citeam pe ZAHARIA VOICULESCU, NICOLAE FOTTI , si alti apicultori din acea vreme , am pus in practica ideile lor si nu cred ca voi mai putea sa depasesc acest orizont . cu apipixurile  nici nu vreau sa le descopar. traiesc din apicultura si nu risc cu noutati de acest gen ,chiar daca pierd mai multi bani , prefer sa merg pe poteci batatorite.intotdeauna este loc de mai bine , dar la mine pe primul loc sint albinele. nu zic ca aceste apipixuri nu or fi bune, dar eu prefer sa dau la albine ce sint eu sigur ca ajuta.la cit de seriosi sint oamenii din ziua de azi diversele produse ce apar, la inceput poate sint bune, dar dupa ce si-a facut vad producatorul  schimba continutul, si asadar ce a fost cu un an inainte bun te trezesti acum ca iti creeaza probleme.

ionel07196555

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 05, 2014, 06:36:27 PM
  Vezi daca nu citesti atent ! eu recomand calea batatorita la incepatori . Tu crezi ca in clipurile mele am prezentat toate bazaconiile inventate de mine ?   Foarte multi tineri incepatori se inspira din filmele mele si incerc cat mai mult sa-i ajut prin a le transmite informatia primara , in fapt esentialul .  Nu intru in amanunte sa-i inebunesc de cap .
  Eu daca ma contrez cu Bio , te-ai intrebat de ce ?  iti raspund eu : pentru ca omul are niste ani de experienta in spate si avem teme comune pe care sa ne contram . 

Nu vreau sa par P.....ist     DAR are dreptate
ADAUG EU:
MIRAJU celor  1 000 E pe care il vehiculeaza D....IOAN  URSU ia pus {DUS]  in cap pe multi incepatori
Aceasta prezentare { reclama mascata } agresiva pe posturi TV cu acoperire nationala si la ore si zile de maxima audienta poate a fost vazuta si de un purtator de hartoage pe sus la guvern si a avut idei 1 000 nofi asa sa vinda si omu da asa vro 300 400 poate tot scot astia
SI : ia sa luam si noi o felie din tortu asta SI
A aparut impozitu din apicultura ..

La prima vedere asa pare
Acolo de pregatit terenu pentru vitor
Cam asa voalat am postat si in alta parte si a doua zi nu mai era

Nu este asa usor sa pierzi timpu si sa stai fix cu o camera de filmat linga un stup agitat fara manusi sa arati sa vada un ca mine cu ani in urma care e regina si care e puetu de trintor si cu ani in urma netu nu era ca acum sa descarci si sa incarci la viteza mai pica si iao de la capat

  Si mai este un aspect , eu nu fac nimic comercial deoarece nu vand nimic , nu intermediez nimic . Eu nu am nevoie de "firma" !

D006

  Vasile toata stima si consideratia mea doarece am inteles ca tu traiesti din apicultura . Eu nu am acest curaj !
  In urmna cu un an dupa mai mult lectura din literarura de specialitate straina am inteles ca ce facem noi aici este putin cam depasit .     Pentru un incepator este acceptabil sa mearga dupa Fotti si Voiculescu dar cand vrei ceva mai mult nu mai este de ajuns.
  Pharaoane eu vad in dulco doar fructoza , glucoza , maltoza si apa .

istodorescu vasile

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 05, 2014, 07:22:40 PM
  Vasile toata stima si consideratia mea doarece am inteles ca tu traiesti din apicultura . Eu nu am acest curaj !
  In urmna cu un an dupa mai mult lectura din literarura de specialitate straina am inteles ca ce facem noi aici este putin cam depasit .     Pentru un incepator este acceptabil sa mearga dupa Fotti si Voiculescu dar cand vrei ceva mai mult nu mai este de ajuns.
  Pharaoane eu vad in dulco doar fructoza , glucoza , maltoza si apa .
da timpul va decide . sa nu uitam ca apicultura practicata in australia, argentina sau canada , nu poate fi asemanatoare si la noi.vedeti cum multi apicultori romini si-au adus matci din diferite zone ale lumii, si  ce rezultate au. ba mai mult, au corcit rasa autohtona cu diverse rase , iar rezultatul se vede in multe stupine. de ce au facut asta? pentru ca au vazut dincolo de orizont acolo unde altora li se terminase acest orizont.toata lumea vrea profit imediat si cit mai mare, costuri cit mai mici, dar asa ceva nu prea se poate. ce credeti ca albina va indura la nesfirsit ceea ce noi ii impunem sa suporte?multi din stuparii din zona mea , acum 3-4 ani au descoperit ca la calafat este o firma ce vindea la un pret mic glucoza alimentara, parca asa se numeste, si mergeau , cumparau cu tonele. nu as vrea sa aflati ce au patit respectivii. cind am fost chemat de catre un baiat pe care eu il invatasem sa lucreze cu albinele sa cumparam si noi, eu l-am oprit si dupa un an mi-a multumit , cind  a vazut cum din stupine de sute de familii mai ramasesera 7-8 -10 familii. toti strigau in cor ca este o epidemie si mor albinele. cum la mine nu a murit de citiva ani nici o familie peste iarna si sint la doi pasi de ei?poate datorita faptului ca mi se terminase orizontul.

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 05, 2014, 07:22:40 PM
...
  Pharaoane eu vad in dulco doar fructoza , glucoza , maltoza si apa .

=)) =)) In cazul asta, eu sunt cel care vede dincolo... vad procente care totalizate depasesc 100%, vad proportii ale constituentilor, "certificate" de calitate, preturi...
Nu stiu ce sa cred: am halucinatii sau am vederea prea buna =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Mai jos iti pun un film in care nu apare nimic spectaculos . Totusi acest clip are ceva cu totul special .

topbarhive

istodorescu vasile

da traiesc din apicultura asta fiind principala mea activitate. am avut sansa sa imi ramina de la tatal meu stupi, si ceva inventar apicol. eu de meserie sint sofer .  cind am luat decizia sa merg pe acest drum, am luat in calcul cam ce salariu as primi din soferie. mi-am zis ca in medie daca scot 5 tone de miere pe an, ies peste ce as fi cistigat la un servici. nu traiesc ca bastanii, dar incerc sa ma descurc, si daca voi fi sanatos ceea ce le doresc la toti cei de pe forum, ma mai extind, usor usor, fiindca prin anii 90 atunci cu scaderea pretului mierii am redus la  minim efectivul.in perioada respectiva aceasta ramura a fost tinuta in viata doar datorita dragostei pentru albine a citorva dintre noi.