Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

kamy

Incearca comparativ f40 si sirop de zahar ,,invertit,, nu trebuie sa-mi spui diferenta ca o stiu,totusi io zic sa mai povestesti odata cu auras el face treaba asta de 5 ani! Si nu e atat de secretos ca tine!

D006

  NU e vorba de nici o secretomanie , numai ca fiecare stupar vede  apicultura in felul sau . Fiecare stupar lucreaza cu un anumit material genetic , intr-o anumita zona , are tabieturile sale .
  Apropo de F 40 si sirop de zahar ""invertit"" ,  in mediul casnic invertirea zaharului de face in cel mai bun caz in procent de 40 % , restul e munca in zadar . Dimpotriva dai la albine o hrana cu un HMF crescut ...  oricum se gaseste totul pe net . Eu nu am inventat nimic si nici nu imparatesc lumea doar ca incerc sa copiez de la cei mai buni.

albinasebes

deci e mai bun siropul de zahar decat F40? totusi domnule Dragos puteti sa detaliati putin ?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

Citat din: albinasebes din Ianuarie 02, 2014, 10:00:06 PM
deci e mai bun siropul de zahar decat F40? totusi domnule Dragos puteti sa detaliati putin ?

Pentru stimulare e mai bun siropul de zahar cu proteina iar pentru completarea rezervelor F 40 cu proteina.

cipik

Pentru stimularea de primavara cam cat estimati cantitatea de miere necesara?
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

D006

  In prima faza adica in ianuarie cam 400 gr, pe colonie . Din februarie trec pe zahar .

cipik

Sa zicem 2 kg de miere in lunile februarie si martie. Eu nu inteleg de ce nu se pastreaza aceasta miere pentru stimulare si se incep discutiile gen: ce zahar, hidrolizat de xxx si alte suplimente? La pretul mieri, no coment.
Mai mult se vorbeste de o productie de zeci de kg de miere pe cap de familie, ok la incepatori se intelege ca atunci cand inmultesti nu mai produci asa mult, ce sa manance si apicultorul si ce sa mai lase la albine.
Defapt stiu raspunsul dat chiar de tine: Suntem o tara de crizati ( toata ziua asta vedem, criza, criza si iar criza ).
In speranta ca nu am suparat pe mimeni, asta este parerea mea, un incepator.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

cipik

Punand in balanta cele 2 kg de miere si cea a albinelor uzate (are oricum sunt batrane) de la zaharul folosit, cred eu ar trebui sa incline in favoarea folosiri mieri, se poate compromite un intreg sezon apicol cu un start intarziat.
Din punctul meu de vedere zahar as da dupa ce toata albina tanara a inlocuit-o pe cea batrana, adica undeva spre finalul lui martie. Poate la deal aceasta schimbare are loc mai devreme si se poate da de la inceputul luni martie.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Aurelian A.

Eu nu as da zahar deloc daca s-ar putea,doar miere,insa una e sa ai 15 20 de  stupi si alta e sa ai 200...cand traiesti din ei se schimba placa. :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

cipik

Si eu la fel, as minti daca as spune ca nu am dat zahar dar repet la inceput cand inmultesti nu are cine sa adune nectarul ca sunt ocupate cu crescutul puietului.
Fiind o ferma se aplica regula fermei de crestere a animalelor adica: Ce dai aia primesti, dai furaj de calitate se vad rezultate.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

D006

In primul rand 2 kg.miere = 10 kg. zahar .  Si in al doilea rand mai bine forjeaza albina pe zahar . La miere mai e riscul recontaminarii cu diverse boli . Sunt multe necunoscute in ecuatie dar fiecare speram sa tragem lozul castigator.
  Va rog frumos sa facem diferenta intre stimulare si completare !!

cipik

Oare ce cumparam sa dam la albine nu este posibil sa fie contaminat? Imi da un buletin de analiza facut pe genunchi la colt de strada pe care trebuie sa-l cred. Mierea o stiu, este a mea o mananc si eu, bag mana in foc pentru ea.
Primavara in 99% din cazuri vorbim de stimulare, care usor poate deveni si de completare.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

marius_vfp

Citat din: cipik din Ianuarie 02, 2014, 11:10:30 PM
Ce dai aia primesti, dai furaj de calitate se vad rezultate.

corect , poti chiar tripla efectivul  :D fara sa scoti pre amult din buzunar  pe mancare .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

Citat din: cipik din Ianuarie 02, 2014, 11:31:25 PM
Oare ce cumparam sa dam la albine nu este posibil sa fie contaminat? Imi da un buletin de analiza facut pe genunchi la colt de strada pe care trebuie sa-l cred. Mierea o stiu, este a mea o mananc si eu, bag mana in foc pentru ea.
Primavara in 99% din cazuri vorbim de stimulare, care usor poate deveni si de completare.

  Eu zic sa nu fii asa sigur pe mierea ta ! am vazut rezultatul la un screening  pe nosemoza si e jale . 87% din colonii erau infectate.  Tu poti sa o mananci linistit dar albinele ...
  Fa urmatorul experiment : dupa 20 ianuarie stropeste  zilnic familiile cu 50 ml. sirop de zahar . Daca la salcam nu bubuie ....

kamy

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 02, 2014, 10:06:33 PM
Citat din: albinasebes din Ianuarie 02, 2014, 10:00:06 PM
deci e mai bun siropul de zahar decat F40? totusi domnule Dragos puteti sa detaliati putin ?

Pentru stimulare e mai bun siropul de zahar cu proteina iar pentru completarea rezervelor F 40 cu proteina.
Zaharul are putere calorica mai mare adeca fiind substanta uscata contunutu de apa ,,sta in puterea ta,,
In schimb apizeama de malai(f40) nu uzeaza di loc albina dar gelatina din el nu e nici apa nici zahar fiind mai slab caloric!depinde ce prioritati aveti!