Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Iarasi uitati ceva: tendinta de blocare a cuibului depinde mult de rasa!!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

  Inca ceva important , respectivii rusi pentru o iernare usoara unifica cate 3 familii !

marian sima

Mai nea Stefane de ce nu intelegi ca aceasta diferenta este una minora si diferenta aceasta poate varia pana undeva la 25%.
Albina e albina,nu exista albina care nu blocheaza cuibul,chiar Dan Margarit spunea ca ii blocheaza cuibul si avea mai multe rase.
Am discutat cu apicultor de peste Prut care a lucrat si prin Rusia ,omul a fost si prin Siberia.

Mi-a povestit cate ceva de orizontal de 28 de rame , despre culesurile de acolo si de albina de acolo.
Dragos are dreptate in cea ce spune.


D006

  De ce nu am eu toate cuiburile blocate dar sa scot 90 kg. miere marfa la floarea soarelui ???

bucovineanu

Citat din: dragos2006 din Decembrie 22, 2013, 08:42:44 AM
  Inca ceva important , respectivii rusi pentru o iernare usoara unifica cate 3 familii !
In filmulet zice ca are cate 2 familii in stup, mai exact 2 regine.

mape 48-petru manea

Citat din: bucovineanu din Decembrie 22, 2013, 09:42:16 AM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 22, 2013, 08:42:44 AM
  Inca ceva important , respectivii rusi pentru o iernare usoara unifica cate 3 familii !
In filmulet zice ca are cate 2 familii in stup, mai exact 2 regine.
Rusii unifica fam.toamna si la noi  pe un topic se vorbeste de unificarea fam.slabe primavara ceeace este f.gresit

Stefan Madalin

In Toplita, iarna e mai blanda decat in multe regiuni din Rusia unde se cresc albine .

D006

Citat din: bucovineanu din Decembrie 22, 2013, 09:42:16 AM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 22, 2013, 08:42:44 AM
  Inca ceva important , respectivii rusi pentru o iernare usoara unifica cate 3 familii !
In filmulet zice ca are cate 2 familii in stup, mai exact 2 regine.

respectivii oameni sunt aplecati pe munca , unifica si stoloneaza in functie de anotimp si cules.

stefan1

Citat din: marian sima din Decembrie 22, 2013, 09:02:51 AM
Mai nea Stefane de ce nu intelegi ca aceasta diferenta este una minora si diferenta aceasta poate varia pana undeva la 25%.
Albina e albina,nu exista albina care nu blocheaza cuibul,chiar Dan Margarit spunea ca ii blocheaza cuibul si avea mai multe rase.
Am discutat cu apicultor de peste Prut care a lucrat si prin Rusia ,omul a fost si prin Siberia.

Mi-a povestit cate ceva de orizontal de 28 de rame , despre culesurile de acolo si de albina de acolo.
Dragos are dreptate in cea ce spune.

Nu am vazut toate filmele lui DM. Arata-mi unde zice ca blocheaza cuibul. Din ce am vizionat eu spunea ca nu umbla in cuib decat uneori primavara pentru uniformizare sau pentru a forma nuclee. Ati vazut ca nici regine nu stie daca au, doar daca nu trage siropul dat toamna stie ca nu are regina. Daca ar fi cuiburile blocate, nu ar mai incapea toamna doua galeti de sirop in ele. Daca doar ne povestea puteam sa il suspectam ca ne minte, dar a aratat cum lucreaza.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian sima

Acum pe bune crezi ca eu am zis stai sa notez filmul x ca ma va intreba nea Stefan ceva,in filmul respectiv spunea ca se intampla ca sa mai blocheze cuiburile ,nu a spus ca umbla in cuib,fii sigur ca si altii au vazut deoarece la un moment era si o discutie pe tema aceasta.
Insa nu mai stiu pe ce forum.
Matale nu constientizezi ceva ,o familie de albina mastodont are consum de miere mai nene nu e ca familiile noastre asa ca ce este astazi blocat peste o perioada nu prea mare este ras.

Acum crezi ca de prosti umbla Canadieni cu galetile de sirop si iarna pe stupi desi in toamna fac plinul?
Ca chestia aceasta nu ti-a fost aratata e altceva.
O familie de albina  normala consuma vara 300 -380 de ml pe zi un stup mastodont consuma mult mai mult .

Acolo este adus aport de albina inaintea culesurilor atunci se poate crea o blocare a cuiburilor insa in momentul cand albina suplimentara dispare consumul devine mare.

De acea aceste familii de albina necesita mana omului si nu traiesc in natura desi se spune destul de clar ca nu se umbla in cuib.
Consumul de hrana e enorm de acea Dan face la un moment dat declaratia ca la 100 de kg miere marfa un stup este neprofitabil.
Insa intelegem greu,aste e.


stefan1

 Reluam iar si iar aceleasi discutii. Spune clar ca nu crezi ce spune Dan! A vorbit limpede ca da sirop DOAR TOAMNA, nu iarna, cand de altfel ar trebui sa ii despacheteze ca sa le dea sirop, iar la temperaturile de acolo ar si ingheta siropul cu galeti cu tot. Spui " Insa intelegem greu,aste e." si cu asta sunt de acord, ba char zic ca nu vrem sa intelegem.

"Matale nu constientizezi ceva ,o familie de albina mastodont are consum de miere mai nene nu e ca familiile noastre asa ca ce este astazi blocat peste o perioada nu prea mare este ras."
Daca ar bloca acele cuiburi din iulie pana la sfarsitul lui august (perioada in care acolo ai vazut ca este cules, deci ce se aduce in stup e mai mult decat ce se consuma), te asigur ca la sfarsit de august stupii ar fi depopulati. Eu stiu sigur ca TENDINTA DE BLOCARE A CUIBURILOR ESTE UN CRITERIU IMPORTANT DE SELECTIE PENTRU CINE FACE CU ADEVARAT SELECTIE.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian sima

Nea Stefane pentru mine a vorbit destul de limpede atunci cand a spus ca sant chestii pe care nu le arata.
Restul fiecare crede ce vrea.
Chiar dumneata ai spus de unde se aprovizioneaza cu matci Buckfast daca crezi ca sant asa de bune fugi si aprovizioneazate,nu blocheaza ,nu franeaza si nu roieste.

I-ti pun o poza cu hranire cu sirop pe un timp nu tocmai cald.

Cauta pe net si ai sa gasesti altele si mai si insa cauta,anumite chestii nu mai vreau sa le mai  pun .
Era bine daca stiai ca siropul de porumb nu ingheata asa repede cum crezi,dar de unde sa stii.

Iar nu intelegi ca rapita are perioada ei de inflorit si rotatia culturilor ,vremea nu intodeauna favorabila scade raza si timpul de cules.

Dar asta este atat  poate sa inteleaga apicultorul Roman,acolo e raiul si albina e fara cusur .

Fiecare face cum crede ,important este sa atingi scopul,mijloacele prin care se atinge scopul le hotaraste fiecare.


Nicolaie Astafoaiei

Ce masina tare are domnul Marian !
Am stiut decand am vazut cum scrie ca ieste cel mai tare apicultor deaici

marian sima

Doamne fereste,ce ai bre.
Masina si stupi sant la un apicultor Roman din Canada.
Mai sant si altii Romani in Canada care practica apicultura.

Asta este sursa pozelor.

http://dorianiond.sunphoto.ro/iernat

topy1

Citat din: marian sima din Decembrie 23, 2013, 09:28:26 AM


Acolo este adus aport de albina inaintea culesurilor atunci se poate crea o blocare a cuiburilor insa in momentul cand albina suplimentara dispare consumul devine mare.



cum poti sa aduci aport de albina la 2000-3000 de stupi cati are patronul lui DM. intr-un timp rezonabil? daca aduc cu catul cum le cara ca sa nu se bata intre ele sau sa nu se populeze unele caturi mai mult si altele sa ramana mai goale?....daca aduci cu rama.....(tre sa fii dus...).sa zicem ca ai 20 de salahori la dispozitie si tre sa muti 1000 de caturi cu albine. izoleaza matci.....samd. cum faci asta in cateva zile.apoi degeaba aduci orice albina.importanta e culegatoarea inaintea unui cules....restul e de umplutura.
cred ca ei sunt mai practici....totusi...alt fel nu ar putea intretine atatia stupi.