Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: Bătrânul din August 05, 2013, 11:13:34 AM
Nucleul folosit de Dragos este conceput de mine


=))  asta este o stire a la radio Erevan  =))

Al meu e un nucleu flexibil care in anumite cazuri poate gazdui pana la 12000 de albine . In alte cazuri imperecheaza simultan 4 regine .  Dar normal .,. este inventat de Batranu care astfel intra in galeria marilor inventatori apicoli romani alaturi de proful online...

Bătrânul

Citat din: marius_vfp din August 05, 2013, 04:35:38 PM
batrane pe cate rame sunt nucleele ?

spor la treburi.
Sint patru nuclee a cite trei rame de 1/2 care pot fii si inbinate  , fiecare pereche formind o rama intrega  de cuib de 1/1  Dadant sau de 1/2  . Prima data au fost puse pe forum dupa care au fost prezentate acum parca doi ani la Cimpina. Au fost mai multe faze , de ex cu capace de lemn dar ultima varianta este cea mai simpla . Iata varianta  preferata de Valter  http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=3808.0  Acelas lucru exista si in varianta de rama intreaga dar acesta a fost ales de MESERIASii ca fiind mai buna. Doctore SA_TI FIE RUSINE !!! Iar sa facut tulburelul ? Iar inebunesti ? Contesti ca aceste nuclee au fost gindite de mine ?? 

Bătrânul

#6272
Pe vremea cind eu prezentam aceste nuclee tu erai"vizitator" pe forum ,mare adept a stuparitului BIO . Mi-am luat ostaneala si am cautat o postare a ta di perioada respectiva " Puteti citi  pe:

Re: Jurnal apicol
« Răspuns #4462 : 06 Martie 2011, 19:17:18 »

   


bucovineanu

Stupusorul cu 4 compartimente a cate 3 jumatati de rama era folosit si inainte de 89, asa ca va certati degeaba. :smile: Avea si o denumire pe care nu o stiu sigur: Skas mi se pare.

marius_vfp

multumesc de raspuns batrane , frumoase nuclee , sa-ti dea domnul sanatate sa poti creea lucruri de valoare care peste ani sa duca traditia, modelul, mai departe.

intentionez sa construiesc  si eu astfel de cutii pe 3 compartimente a cate 4 jumatati de rama 1/1  , sper sa fie bune .

spor la treburi.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Bătrânul

Citat din: bucovineanu din August 06, 2013, 10:04:10 AM
Stupusorul cu 4 compartimente a cate 3 jumatati de rama era folosit si inainte de 89, asa ca va certati degeaba. :smile: Avea si o denumire pe care nu o stiu sigur: Skas mi se pare.
Domnule Bucovineanu !  Doua jumatati erau egale cu o rama intreaga? Se putea pune si in lung si in lat in nucleu? Urdinisurile erau situate pe cele patru laturi ? Avea hranitor ca cea facuta de mine ? Capacul era numai tabla ?  Daca da pune si matale o poza cu ia postata  inainte de 89 .  :limba: :limba:

Bătrânul

Citat din: marius_vfp din August 06, 2013, 10:26:08 AM
multumesc de raspuns batrane , frumoase nuclee , sa-ti dea domnul sanatate sa poti creea lucruri de valoare care peste ani sa duca traditia, modelul, mai departe.

intentionez sa construiesc  si eu astfel de cutii pe 3 compartimente a cate 4 jumatati de rama 1/1  , sper sa fie bune .

spor la treburi.
Multumesc Marius !  :thanks: Uite pentru asta merita munca. Vezi ca diafragma sa etanseze bine si sa se ridice intre hranitoare .  :i_love_you: :i_love_you:

MIHALACHE

De langa Bucuresti are 2 ani din targ de la Baneasa nota 10 si a fost ultimul avea pretul scris cu markarul:

bucovineanu

Citat din: Bătrânul din August 06, 2013, 12:48:31 PM
Citat din: bucovineanu din August 06, 2013, 10:04:10 AM
Stupusorul cu 4 compartimente a cate 3 jumatati de rama era folosit si inainte de 89, asa ca va certati degeaba. :smile: Avea si o denumire pe care nu o stiu sigur: Skas mi se pare.
Domnule Bucovineanu !  Doua jumatati erau egale cu o rama intreaga? Se putea pune si in lung si in lat in nucleu? Urdinisurile erau situate pe cele patru laturi ? Avea hranitor ca cea facuta de mine ? Capacul era numai tabla ?  Daca da pune si matale o poza cu ia postata  inainte de 89 .  :limba: :limba:
Nu am poze de dinainte de 89. Dar am asemenea nuclee cu mult inaintea forumului. Ramele se pot imbina si pot fi folosite ca rama normala. Hranitorul se gaseste in batul de sus a fiecarei rame. Dar nu am brevet de inventie pentru el.  :smile: Atunci cand l-ai lansat trebuia brevetat si nu mai putea fi copiat.  :razz:

mape 48-petru manea

Se pare ca sunt multe inventii reinventate in apicultura--niciodata nu poti sti in ce colt al lumii un necunoscut a inventat inaintea ta ceva ce tu crezi ca ai inventat ,dar sunt si plagiatori destui

D006

  Hai sa stabilim adevarul istoric : am in stupina nuclee cu 4 compartimente , cu tot tacamul de provenienta ICDA de prin 1985 .  Ce vedeti in film este un nucleu facut dupa un model cumparat de la Dan Puisoru prin 2011 . Acum daca cineva nu face gargara cu o lada pe net asta nu inseamna ca nu exista . Domnul Batranu poate a inventat gaura de la covrig sau alte chestii ... dar pentru consolarea dansului am 50 caturi 1/2 produse la fabrica Batranului cu cotele gresite , daca doreste i le pot oferi cadou pt. ca oricum le bag pe foc.
Chiar daca Batranul este mai in varsta decat mine imi permit 'aroganta" sa-i ofer un sfat : mai bine lasati sfaturile despre albine si ne oferiti sfaturi despre alte afaceri unde chiar va pricepeti.

Stefan Madalin

Buna seara

Dl Dragos  sa nu crezi ca esti singurul care ar avea de dat lazi lu Batranu , gratis ....  Nu stiu daca e singurul lucru inventat de Batranu , dar sigur este ca acest om a inventat stupul cu Urdinise la toate imbinarile stupului .

apivasmob

Nu este de vina cel care da modelul ,de vina este executantul pe el sa dati vina( de aceea este bine sa nu se cumpere sub forma de chit).

Citat din: Stefan Madalin din August 06, 2013, 10:42:40 PM
Nu stiu daca e singurul lucru inventat de Batranu , dar sigur este ca acest om a inventat stupul cu Urdinise la toate imbinarile stupului .

Dragos cand ai receptionat marfa unde erai? nu ai facut o proba sa vezi daca se potrivesc ?

Citat din: dragos2006 din August 06, 2013, 09:13:03 PM
am 50 caturi 1/2 produse la fabrica Batranului cu cotele gresite , daca doreste i le pot oferi cadou pt. ca oricum le bag pe foc.

Sanatate tuturor apicultorilor

D006

Citat din: apivasmob din August 07, 2013, 06:43:21 AM

Dragos cand ai receptionat marfa unde erai? nu ai facut o proba sa vezi daca se potrivesc ?


  Fabricantul avea recomandari puternice de la ... Batranu si cum eu atunci credeam in corectitudine nici nu mi-am pus problema sa verific marfa , sa mai spun ca erau sub forma de chit... poate am pierdut banii pe 50 de caturi dar am primit in schimb o lectie de viata binemeritata.

D006

 Stupii sunt pe malul Dunarii , merge mine si la albine si la peste  :)