Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

relutu

Sfantu Spiridon,laptele praf il dati simplu sau mai adauga-ti ceva?

oscar

puteti folosi lapte praf pentru sugari (contine vitamine ,minerale) in proportie de 5-10%.in reteta lui dragos inlocuiti polenul daca nu aveti cu laptele praf

relutu

ok,multumesc,am de la fiimiu vreo 3 cutii .

johnysibiu

Mai poti adauga: faina de soia degresata, spirulina, polen de origine verificata, vit C praf, ulei vegetal si grupul de vitamine B.

Obombo

Chestia cu spirulina e noua pentru mine, explica putin ce si cum.
Asa de curiozite, nu ca as avea nevoie, albinele mele aduceau azi polen cu galeata :).

johnysibiu

Este o importanta sursa de proteina care, in plus, s-a observat ca prelungeste viata celulelor.Este utila pana are loc schimbul de generattii.

Obombo

Tu folosesti? Exista vreun studiu, ceva, pe albine? Ai observa vreo diferenta?

sfantul spiridon

am observat anul acesta, asa ca nu sunt foarte sigur, o mai mare preferinta pentru laptele praf si un apetit mai mic pentru soia
in amestec soia, lapte, drojdie toata compozitia asta nu mai e depozitata in celule ci e folosita direct la puiet
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

Obombo

Johny, nu fi secretos :) vino cu mai multe amanute ca subiectul e interesant.
Cred aca anul acesta este anul integratorilor alimentari pentru albine. Niciodata nu am vazut asa de multi la Apimell, proteine, vitamine, saruri minerale, in toate amestecurile imaginabile. A aparut inclusiv Startovit pe aici.

D006

Premixurile se folosesc de multi ani in apicultura industriala numai ca la noi doar de cativa ani se vorbeste de asa ceva. Despre antibiotice nu mai pomenim ca este subiect tabu.

johnysibiu

Folosesc spirulina de vreo cativa ani, vreo zece tablete date prin rasnita la cinci kile de turta proteica .Nu am facut cercetari cantitative vis-a-vis de stupi martori.

D006

  Semne bune anul are !   :)

                                   Revizia sumara de primavara din 8-03-2013

bucovineanu

Imi pare bine ca te vad umpland in stup fara manusi.  :smile:

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Martie 08, 2013, 06:16:46 PM
  Semne bune anul are !   :)

                                   Revizia sumara de primavara din 8-03-2013


Dragos, vezi ca Ziua Internationala a Femeii este pe 8 martie, nu pe 8 aprilie! =)) =))
Dai o bere pentru ca te-am informat! :rotfl: :rotfl:

In rest, FELICITARI! =D>
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Mai sa fie, astia de la Goagal s-au grabit sa serbeze Ziua Internationala a Femeii pe 8 Martie  :razz:

http://www.realitatea.net/ziua-internationala-a-femeii-8-martie-omagiu-de-la-google_1129620.html

Ca sa vezi, ca mai am de facut o cheltuiala si pe 8 Aprilie  =))