Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

@Dedu cum le dresezi ca ale mele nu vor nici cum sa faca mamaliga? Aduc ceva totusi de la salcie si branduse.

dedu

Citat din: johnysibiu din Martie 17, 2012, 04:26:28 PM
@Dedu cum le dresezi ca ale mele nu vor nici cum sa faca mamaliga? Aduc ceva totusi de la salcie si branduse.

Pui undeva in fata lor o tava-doua cu faina de porumb ori faina de soia degresata(de la faina de soia nedegresata fac diaree) si daca nu vin la ea stropeste in prima zi cu niste ceai apoi dupa ce se invata vin singure.
Am vazut si la ai mei ca aduc cate un bob galben de polen dar slab,deocamdata este buna faina(maine plec la facultate apoi pot aduna de la flori)!Te salut!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

bogdan moldovean

salutare domnilor Azi a fost o zi extrordinara de primavara numai bine umblat fugitiv la albine.Situatia(la mine)se pezinta in felul urmator..am albina multa dar puiet cam deloc Am vazut oua de 1-2 zile  dar pe spatii restranse Matca si a reinceput ponta de vreo 2-3 zile .Inseama ca matcile si a inceput ponta in perioada aia cand era mai cald pe la sfarsitul lui ianuarie pe timpul ala mai cald si cum a venit februarie cu temperaturi nasoale matcile si au incetat ponta(fapt care demonstreaza cantitatea de albina pe care o am cei drept frumoasa 6rame conpact cu albina)Azi am umblat prin ei le am reasezat cuibul ramele prea goale le am scos dupa diafragma in cazul asta i am mai restrans cuibul Ce am observat la majoritatea famiiliilor si au format cuibul exact langa diafragma si tot acolo matca a si ouat chiat ultima rama de langa diafragma Mancare in general mai au deacum o sa manance la greu dar nu i asa apicultorilor ce facem?intervenim cu un pik de stimulare la fete .nu i asa ?ca sa bubuiasca stupul pana la salcam.....dar pana acolo mai este.....Si inca ceva i ma reimpachetat le am tras folia peste ele ca eu nu obisnuiesc sa iernez cu folie, folia o folosesc de pe la jum.lui martie pana la inceputul lui mai oricum dragi prieteni trebuie atentie la fete ca acum e nasol albina multa si trebuie deasemeni mancare pe masura si stimulari la 2 zile cu sirop si protofil  Numai bine prieteni

Anonymous

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM
ATENȚIE! JURNALUL ARE PESTE 140 DE PAGINI ȘI ZECI DE FILME!

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/_8wp-StIxqE[/youtube]

Dupa cum v-am promis voi incerca sa tin un jurnal , am schimbat rubrica deoarece acolo am pus niste poze care nu au legatura cu apicultura si la sesizarea unui coforumist am considerat ca in acest topic sa nu prezint decat apicultura . la rubrica "un nou inceput' voi posta imagini intalnite in viata de zi cu zi unele care nu au legatura cu apicultura.
Este luna ianuarie si in unii stupi trebuie sa intervenim de urgente pentru ca altfel pot muri de foame. eu am cumparat laun pret convenabil urmatorul produs :

Anonymous

#5494
Recamandare     : Apifonda ori    Dulcofruct ca eu sunt incepator. Eu as lua APIFONDA produs  german .Dulcofruct unde este produs ?

Anonymous

Foto din prima pagina.

Anonymous

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 03, 2009, 03:59:33 PM
Nu  vreau sa fac reclama decaT sa prezint un produs aparut la noi pe piata si de buna calitate si un pret bunisor. Este facut de firma germana SUDZUCKER care detine si fabrici in Romania.Se prezinta in blocuri de 15 kg. din care noi taiem cat avem nevoie.

Anonymous

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 06, 2009, 01:00:30 AM
neamtul stie ce face zici ca e cascaval lucrezi cu el cum vrei,marfa

Anonymous

:

romikele

Citat din: Anonymous din Martie 21, 2012, 08:39:55 PM
Recamandare     : Apifonda ori    Dulcofruct ca eu sunt incepator. Eu as lua APIFONDA produs  german .Dulcofruct unde este produs ?
Apifonda e hrana solida, iar Dulcofructul, produs in Bulgaria vecina si prietena este sirop de fructoza.
Nu-i acelasi lucru.
De acum se va administra sirop, nu hrana solida...

D006

Fix la 21 de zile am verificat aceiasi familie
                                                            Revizia sumara de primavara.

Mihai Sergiu

 Domnul Dragos o intrebare de ce este asa de rasfirat cuibul? nu ar trebui sa fie restrans cat sa acopere albina puietul plus o rama doua de miere?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: dragos2006 din Martie 22, 2012, 06:57:29 AM
Fix la 21 de zile am verificat aceiasi familie
                                                            Revizia sumara de primavara.
Va salut cu respect D-l Dragos, din nou ne-ati prezentat un filmulet foarte educativ, Sanatate multa va doresc si va mai asteptam cu filmulete din astea,Sa aveti o primavara frumoasa! pace! :hi: :bzz:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

gabush86

la toti stupii faceti aceasta stimulare cu dulcofruct ?

jonny_it

Citat din: Cradle din Martie 22, 2012, 10:39:50 AM
Domnul Dragos o intrebare de ce este asa de rasfirat cuibul? nu ar trebui sa fie restrans cat sa acopere albina puietul plus o rama doua de miere?

A spus destul de clar, face un experiment, adica nu scoate deloc rame si lasa familia sa se dezvolte asa. In ideea sa reduca din manopera; la cateva sute de stupi ai o problema cand trebuie sa scoti din fiecare 1-2-4 rame  :)