Pavilion apicol cu ME

Creat de kostas, Decembrie 11, 2017, 07:05:09 PM

« precedentul - următorul »

kostas

Vreau  sa realizez   un  pavilion  apicol pentru  40  de  familii pe  doua  randuri.Nu  am  lucrat niciodata  in  pavilion  asa  ca  experienta  este  0.
Prima  mea  nehotarare  este  daca  sa  il  fac  pentru  ME 10R( doua corpuri  1/3 si  doua  caturi 1/2 )  sau  dadant 10R cuib  1/1 si  doua caturi 1/2.
A  doua  nehotarare  este  daca  sa  il  fac     acoperit  sau  sa  il  fac  descoperit.Unii  spun  ca  e  bine  acoperit  si  izolat complet, altii  ca  nu  e  bine  pentru  ca albinele  sunt  foarte rele  si  e  mai  bine  fara  acoperis(vizibilitate,erisire  etc).
Ma  poate  ajuta cineva  cu  sfaturi  legate  de   ce  trebuie  tinut cont la  construirea unui pavilion ?
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

tassevasi

           Si eu  am avut  aceiasi  problema si l-am  facut  astfel :
  Am tinut  cont cu ce  stup  voi  merge  pe  viitor  pe  10  , 12 ori orizontali , pentru ca pe  10 rame  poti sa  jonglezi  mai mult   l-am ales .
   Poti sa  pui pe  cuib  dadant 10 rame   caturi 1/1, 1/3 , 2 caturi 1/2  ,3caruri 1/2 redus , poti sa  mergi pe ME  punind  3 cuti 1/3 ori 1/2 .
   Am camion  cu inaltimea 2,5 in interiorul  benei  si l-am inpartit in 3  sa  am loc pe  verticala mai mult si sa combin  ce  vreau .
   Tu daca  vrei  numai  2 rinduri e  si mai usor , combini si mai  mult pe  verticala , eu  asa  am gindit , se poate  si altfel  treb  sa   astepti  si de la  altii   variante .
   Numai  bine si  spor  la  treaba ,

tinumaftei

Am in lucru cutii de ME, însă cu 8 rame. Vor sta pe un singur rând. La 7,5 metrii intra cam 40 de familii. Vor avea spațiu pentru 5-6 caturi. S-ar putea pune și un atelaj superior pentru roi. Ansamblul va fi tip platforma, cu prelata deasupra și pereți tip gratie.

kostas

Care  este  motivul  pentru care  doriti  sa mergeti pe  un  singur  rand.Este  doar greutatea  stupilor  de pe  randul superior sau  mai  este  si  altceva ?
Imi puteti spune  si  care  este  motivul pentru care nu mergeti  pe  perete  si tavan  izolat si  ati  ales varianta   deschisa?
Prelata  va  fi  rabatabila  sau  va  fi   fixa ?
Multumesc  anticipat pentru  raspuns !
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

tinumaftei

Citat din: kostas din Decembrie 13, 2017, 09:17:14 PM
Care  este  motivul  pentru care  doriti  sa mergeti pe  un  singur  rand.Este  doar greutatea  stupilor  de pe  randul superior sau  mai  este  si  altceva ?
Imi puteti spune  si  care  este  motivul pentru care nu mergeti  pe  perete  si tavan  izolat si  ati  ales varianta   deschisa?
Prelata  va  fi  rabatabila  sau  va  fi   fixa ?
Multumesc  anticipat pentru  raspuns !

Iau in calcul înălțimea unui ME cu 5 corpuri. Astfel rândul al doilea este foarte sus și greu de lucrat la el, plus ca un pavilion foarte înalt este greu de manevrat in pădure. Greutatea nu am luat-o in calcul.
La stupii cu caturi, lucrul in incinte închise crează multe probleme, de aceea prefer o structura deschisă. Dacă prelata este suficient de sus montata și dacă acoperă doar tavanul nu este nevoie ca acoperișul sa fie retractabil.

Florin_Dan

Citat din: kostas din Decembrie 11, 2017, 07:05:09 PM
Vreau  sa realizez   un  pavilion  apicol pentru  40  de  familii pe  doua  randuri.Nu  am  lucrat niciodata  in  pavilion  asa  ca  experienta  este  0.
Prima  mea  nehotarare  este  daca  sa  il  fac  pentru  ME 10R( doua corpuri  1/3 si  doua  caturi 1/2 )  sau  dadant 10R cuib  1/1 si  doua caturi 1/2.
A  doua  nehotarare  este  daca  sa  il  fac     acoperit  sau  sa  il  fac  descoperit.Unii  spun  ca  e  bine  acoperit  si  izolat complet, altii  ca  nu  e  bine  pentru  ca albinele  sunt  foarte rele  si  e  mai  bine  fara  acoperis(vizibilitate,erisire  etc).
Ma  poate  ajuta cineva  cu  sfaturi  legate  de   ce  trebuie  tinut cont la  construirea unui pavilion ?

Eu am pavilion cu stupi ME capacitate 48 familii pe doua randuri. Pavilionul este inchis. Incap 3 corpuri ,este suficient sa scot la extractie cate
1 -2 corpuri cu miere pe familie. Al doilea rand incepe de la inaltimea de 90 cm,  cu un saunel ajungi la ultimul corp sa-l ridici fara probleme.
PS La recoltare trebuie sa fi mancat bine si sa ai spate bun pentru a ridica corpurile

Kiwi Bee

Pote va inspirati de aici: asta este o copie si i sa luat sonorul de catgre youtube ca aveau ceva muzica pe fundal.

http://www.youtube.com/watch?v=Vm7h8DQgtIE


tinumaftei

Citat din: Florin_Dan din Decembrie 14, 2017, 09:28:23 AM
Citat din: kostas din Decembrie 11, 2017, 07:05:09 PM
Vreau  sa realizez   un  pavilion  apicol pentru  40  de  familii pe  doua  randuri.Nu  am  lucrat niciodata  in  pavilion  asa  ca  experienta  este  0.
Prima  mea  nehotarare  este  daca  sa  il  fac  pentru  ME 10R( doua corpuri  1/3 si  doua  caturi 1/2 )  sau  dadant 10R cuib  1/1 si  doua caturi 1/2.
A  doua  nehotarare  este  daca  sa  il  fac     acoperit  sau  sa  il  fac  descoperit.Unii  spun  ca  e  bine  acoperit  si  izolat complet, altii  ca  nu  e  bine  pentru  ca albinele  sunt  foarte rele  si  e  mai  bine  fara  acoperis(vizibilitate,erisire  etc).
Ma  poate  ajuta cineva  cu  sfaturi  legate  de   ce  trebuie  tinut cont la  construirea unui pavilion ?

Eu am pavilion cu stupi ME capacitate 48 familii pe doua randuri. Pavilionul este inchis. Incap 3 corpuri ,este suficient sa scot la extractie cate
1 -2 corpuri cu miere pe familie. Al doilea rand incepe de la inaltimea de 90 cm,  cu un saunel ajungi la ultimul corp sa-l ridici fara probleme.
PS La recoltare trebuie sa fi mancat bine si sa ai spate bun pentru a ridica corpurile
Ce ME este acela cu doar trei corpuri? O familie buna are nevoie in plin cules de minim 25-27 rame tip Dadant, asta înseamnă vreo 35-40 de rame ME.
Tehnologia ME presupune corpuri suplimentare, familii ajutătoare, roi..

Florin_Dan

Pentru zona mea este suficient ME pe 3 corpuri. In plin cules un corp este pt recolta iar corpul din care eclozioneaza este in foarte mare parte blocat si el  cu miere. Cu surplusul de albina fac roi artificiali , normal ca am corpuri de rezerva . Folosesc stupul ME pe pavilion de 5 ani .

kostas

De  anul asta am  si  eu   15  familii  pe    corpuri  me 10 r. Sunt  roiuri  prinse  din  copaci anul trecut   la  care  provenienta  si  varsta  matcilor  nu  o  cunosc. Care  sunt  slabe  nu  acopera  matca  sa  oua  doua corpuri insa  cele  puternice  au  nevoie  de  3  corpuri pentru  cuib.Totusi  parca  catul  3  de 10r este  prea  mult   iar doua  caturi  10r prea  putin.Dupa  mine  ideal  ar  fi  9  rame  ,dar  asta  este  doar  o  parere  de  moment  pentru  ca  nu  am  destula  experienta  cu  me.
Sincer  nu  as  merge  pe  un  singur  rand in  pavilion , pentru ca  mi  se  pare  prea  putini  stupi, chiar  daca  sunt  me nu  cred  ca  produc  atat  cat  sa  suplineasca  randul 2, cel putin  nu  cei  care  ii  am  in  prezent si  cu  sistemul  meu  de lucru.Probabil  cu  doua  familii  separate  de  podisor  snelgrove ... ar  fi  altceva , insa ,deocamdata  nu  am  experimentat asa  ceva.
Am  probleme  cu  spatele  si  as  merge  pe  caturi  de  stransura  1/2.Cochetam si  cu  sistemul  mer , dar  mi  se  pare  ca  e mai mult lemn  decat  ceara  in  cuib, plus   doua  praguri  de  trecut  in  iarna.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

kostas

Pentru cine face pastoral pe  distante scurte renteaza  un  singur  rand, dar  cand  sunt  400 de  km dus  intors cred ca  se  schimba  situatia...cel putin  asa  gandesc  acum.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

tinumaftei

Stupul ME înseamnă tehnooogia ME. Fără tehnologia ME este doar un stup între alți stupi. Și opinia mea este ca 10 rame sunt cam mult, cel puțin pentru zona in care sunt eu. Micșorarea cuibului vine la pachet cu mărirea capacității de transport.
Nu cred ca este fezabil un al doilea nivel. Mai degrabă o structura extensibil similară pavilioanelor ACA din anii '85.
Între avantajele tehnologiei ME și transportarea înghesuită de ME fără posibilități de valorificare a stupului ME, eu aleg prima varianta.
In opinia mea un camion + remorca ar putea transporta 130-140 de ME8 pe un rând, cu o pregătire pentru transport de 20-30 de minute și o amplasare in 40-45 de minute, o singura persoana.

Kiwi Bee

Citat din: Florin_Dan din Decembrie 14, 2017, 01:43:30 PM
.................. iar corpul din care eclozioneaza este in foarte mare parte blocat si el  cu miere..............

Incearca sa mergi pe un singur corp pt cuib(fa un experiment cu o familie). Multi comerciali fac asa aici si spun ca au mai multa miere de la 2 familii pe un corp pt cuib decit de la o familie pe 2 corpuri pt cuib. Mie ami place sa am 2 corpuri pt cuib ca sa pot inversa corpurile atunci cind gasesc sa fie bine. Am funduri cu plasa si in primavara matca nu oua pina jos, dar inversind corpurile ami este de folos la dezvoltarea de primavara.

Florin_Dan

Folosesc tehnologia de lucru ME fara a folosi corpul 4 , pentru ca nu este necesar (nu avem asa buna baza melifera in tara). Nu ma incurca blocarea partiala a corpului doi pentru ca este suficient  un corp pentru cuib pana la extractie. Durata culesului nu este mai mare de 10-14 zile.
Eu las matca neingradita de Haneman (am experimentat in primul an si nu se justifica)

tinumaftei

Citat din: Kiwi Bee din Decembrie 15, 2017, 10:14:01 AM
Citat din: Florin_Dan din Decembrie 14, 2017, 01:43:30 PM
.................. iar corpul din care eclozioneaza este in foarte mare parte blocat si el  cu miere..............

Incearca sa mergi pe un singur corp pt cuib(fa un experiment cu o familie). Multi comerciali fac asa aici si spun ca au mai multa miere de la 2 familii pe un corp pt cuib decit de la o familie pe 2 corpuri pt cuib. Mie ami place sa am 2 corpuri pt cuib ca sa pot inversa corpurile atunci cind gasesc sa fie bine. Am funduri cu plasa si in primavara matca nu oua pina jos, dar inversind corpurile ami este de folos la dezvoltarea de primavara.
Un singur corp pentru cuib nu poate oferi suficientă Albina la FS. Iar la salcâm/ după salcâm ar obliga mărcile bune la pribegie!
Am mărci, și le apreciez dacă au 11-12 rame se puiet și recoltezi 16-17 rame (Dadant)