dispozitiv de gaurit rame si introdus capse

Creat de uve, Februarie 22, 2013, 05:49:59 PM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

mai gandeste-te!
eu zic ca nu tine.
tine cont ca bagi la incarcat-descarcat "gorobetzi" pe care ii doare in 14shpe de stupul tau...
fortele acolo nu sunt doar de jos in sus. sunt si spre exteriorul lazii si destul de mari
eu zic ca nu tine(cu riscul repetarii).
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

uve

"fortele acolo nu sunt doar de jos in sus. sunt si spre exteriorul lazii si destul de mari"
Ce nivel consideri ca pot atinge aceste forte,spre exteriorul lazii , pentru a putea face incercari (cu o forta de 5 ori mai mare pentru siguranta) ?
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

RazvanTi

umple un stup cu 70j de kile si doi insi dupa ce il ridicati, indepartati-va unul de altul cat puteti de mult.
alt test incearca sa-l tarai pe jos cu aceeasi greutate tragand de un singur maner.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

cristian bh

Citat din: uve din Martie 16, 2013, 06:26:54 PM
"fortele acolo nu sunt doar de jos in sus. sunt si spre exteriorul lazii si destul de mari"
Ce nivel consideri ca pot atinge aceste forte,spre exteriorul lazii , pentru a putea face incercari (cu o forta de 5 ori mai mare pentru siguranta) ?
Eu as face altfel.
I-as trimite doua buc si doua manere si sa traga el si gorobetzii lui pana l-a indoi si apoi sa ne spuna rezultatul ca altfel nu crede orice i-ati spune :rotfl:

pharaonu75

M-as baga si eu sa testez vreo 100 astfel de manere, timp de mai multi ani! :D :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sorinma

si eu vreau 2 manere pt test......  :P si pt inceput 2-3 perechi de placute de prins pe stup
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

uve

O sa pun cat de curand un filmulet cu testarea manerelor la diferite forte , calculate matematic.Este firesc sa existe dubii privind "putinta "lor. Eu totusi afirm ca ele rezista la 1000 kgf pe verticala .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

stefanescu

Puteti sa umpleti stupul si cu 100kg ca dispozitivul va tine. Puteti trage/ridica ca sigur va tine. Eu am manere la stupii din lemn prinse cu numai 3 holtsuruburi amarate si a tinut. Si daca le-ati vedea nu ati da nici 2 bani pe ele (sarma de la electrozi de 3 si niste placute de 1mm). Razvane eu cred ca esti carcotas.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

PACO

chiar nu inteleg la ce sunt bune aceste manere,sa stau toata noaptea sa bajbai sa pun manere la stupi.

uve

Pentru a deplasa un stup am nevoie de doua manere la o stupina.Partea mobila se lipeste de stup si pur si simplu se ridica.Se autocentreaza pe planurile inclinate(laterale ale placutei) cand se ridica. Este la fel ca strangerea pe con.Unghiul fata de verticala al placutei este de 10 grade si nu permite blocarea partii mobile in placuta .Partea mobila nu se lasa din mana pana la terminarea "operatiunii ".
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

tassevasi

Citat din: PACO din Martie 17, 2013, 08:26:20 AM
chiar nu inteleg la ce sunt bune aceste manere,sa stau toata noaptea sa bajbai sa pun manere la stupi.

  Pai dupa cum vad eu ,nu sta sa puna minere toata noaptea ,ci cu un miner (o perche ) transporta , apoi il scoate si se deplaseaza la altul , partea fixa ramine pe cutie .

PACO

atunci ca sa fiu mai inteles; trebuie sa stai cu partea mobila sa o potriveste toata noaptea.

sandupop

Eu cred ca manerele sunt  bune si utile in acelasi timp, pe langa faptul ca sunt moderne, ce grosime are tabla din care sunt confectionate?
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

fiug1970

UVE,dau si eu o parere ca sudor,lacatus mecanic,tamplar si ce am mai lucrat eu de-a lungul anilor:daca ar fi sa ridice o singura persoana stupul!!da,ar merge sistemul,fiindca toata greutatea se distribuie in suruburi si daca acestea nu se foarfeca se vor smulge din lemn,dar fiind vb. de doua pers.(gorobetzi sau nu!)acestea tind sa se indeparteze de stup si atunci tabla indoita are tendinta de a se indrepta(fiindca nu este ceva turnat,sau refortat)
Cateva idei:tabla mai groasa(1,5-2mm),suruburile sa fie cat mai aproape de prima indoitura a tablei(sa anuleze posibilitatea tablei de a fi elastica in indoitura),chiar trei suruburi da rigiditate mai buna decat doua.
Parerea mea..

RazvanTi

uite ca ti-a spus si al 2-lea asa ca... nu sunt singurul "carcotas"
poate ca eu am fost mai sarac in explicatii. domnul fiug a explicat mai bine ca mine.
si acum ca sa fiu un pic carcotas eu nici in tabla mai groasa nu as avea incredere la tipul ala de maner  :nebun:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro