Abricht

Creat de _razvan_, Noiembrie 27, 2012, 02:00:02 PM

« precedentul - următorul »

cristian bh

Citat din: ioanardelean55 din Februarie 07, 2013, 09:20:37 PM
eu cel putin la indreptarea pe cant reglez masa la un sfert de milimetru si indrept precis ca  asa imi place mie sa lucrez ,iar la rindeluire la grosime folosesc un milimetru o data nu mai mult .La grosimea pe deasupra
 
Mai sa fie .... esti mare meserias , pune te rog ceva poze cu lazi lucrete la sfert de mm . Si ma mir unde au disparut rolele de jos ca eu nu le vad .  inca in domeniul prelucrarii lemnului nu am auzit pina acum vorbindu-se de sfert de mmm decit la misto , Eu zic ca trebuie sa fim cit de cit realisti mai ales in semenea situatii ,
Am postat aceste  2 abrichturi pt a arata ca la noi in romania un atelier mai mic sau mai mare a produs si distribuit prin magazine aceste scule,care dupa parerea mea sunt peste chinezariile din prezent cu care suntem invadati  dat fiind interesul multora pt a-si achizitiona la un pret acceptabil ceva cu care sa -si mestereasca ceea ce au nevoie mai ales ca pot fi denumite ca o combinata avand loc de mandrina in dreapta si panza de circular in stanga  .AZI am reglat spanul si am tras o buc cu ambele la 0.25  mm si din 4 treceri s-a luat 1mm. pacat ca nu am subler cu afisaj electronic [momentan]ca nu e nici un misto ca nu mi-*as permite cu dvs .cat priveste reglajele la zecimi stiti bine si poate aveti distantiere la freze de o zecime. :hi: :hi: :hi: :hi:

ioanardelean55


Cristian!
  Aveam vreo 10 angajati si o data am avut chef de glumit ,si printre eltele le-am spus ca o data am sudat firul de par de al ceas ,ce crezi ca a iesit ? vreo doi chiar au crezut ce le-am spus .
Si acum tine minte (nu e gluma ) in domeniu prelucreari lemnuleu nu se vorbeste de zecimi si sutimi de mm , ptr. nu se pot obtine . oricit ar fi sculele de performante . probabil tu ai pregatirea profesionala in prelucrarea metalelor ,acolo e cu totul altceva , Iar ca si concluzie : Ar fi bine sa se respecte de catre asa zisi timplari mm -trul  atunci cind fac lazi de albine si accesori ale acestora , adevaratii meseriasi stiu sa lucreze milimetric atunci cind e vorba mai ales de grosime si adincime .

sorinma

sigur mai stie cineva sa citeasca si pe sublerul clasic  :D .   pt siguranta pune poze si cu micrometru ,e mai precis
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

sorinma

Citat din: ioanardelean55 din Februarie 08, 2013, 09:37:17 PM

Cristian!
  Aveam vreo 10 angajati si o data am avut chef de glumit ,si printre eltele le-am spus ca o data am sudat firul de par de al ceas ,ce crezi ca a iesit ? vreo doi chiar au crezut ce le-am spus .
Si acum tine minte (nu e gluma ) in domeniu prelucreari lemnuleu nu se vorbeste de zecimi si sutimi de mm , ptr. nu se pot obtine . oricit ar fi sculele de performante . probabil tu ai pregatirea profesionala in prelucrarea metalelor ,acolo e cu totul altceva , Iar ca si concluzie : Ar fi bine sa se respecte de catre asa zisi timplari mm -trul  atunci cind fac lazi de albine si accesori ale acestora , adevaratii meseriasi stiu sa lucreze milimetric atunci cind e vorba mai ales de grosime si adincime .



eu stiu,fara sa fiu sigur,ca exista diferenta la notarea cotelor intre metal si lemn, sigur e o si diferenta si intre tolerante
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

cristian bh

Citat din: sorinma din Februarie 08, 2013, 09:45:04 PM
sigur mai stie cineva sa citeasca si pe sublerul clasic  :D .   pt siguranta pune poze si cu micrometru ,e mai precis
era vorba despre ce reglaje are abrichtul asta romanesc si nu despre altceva iar cu sublerul cu afisaj era ca sa pozez fiecare trecere si afisata valoarea.......... :) :) :) din asta clasic am si eu :P

cristian bh

Citat din: ioanardelean55 din Februarie 08, 2013, 09:37:17 PM

Cristian!
  Aveam vreo 10 angajati si o data am avut chef de glumit ,si printre eltele le-am spus ca o data am sudat firul de par de al ceas ,ce crezi ca a iesit ? vreo doi chiar au crezut ce le-am spus .
Si acum tine minte (nu e gluma ) in domeniu prelucreari lemnuleu nu se vorbeste de zecimi si sutimi de mm , ptr. nu se pot obtine . oricit ar fi sculele de performante . probabil tu ai pregatirea profesionala in prelucrarea metalelor ,acolo e cu totul altceva , Iar ca si concluzie : Ar fi bine sa se respecte de catre asa zisi timplari mm -trul  atunci cind fac lazi de albine si accesori ale acestora , adevaratii meseriasi stiu sa lucreze milimetric atunci cind e vorba mai ales de grosime si adincime .
da la scoala am invatat cum se face un filet,o gaura in metal, sudura iar tamplaria de la 30 de ani incoace si nu contest nimic din ceea ce spuneti dar in domeniul prelucrarii lemnului sunt multe produse si nu numai lazile de stupi iar acele distantiere de o zecime puteti sa-mi spuneti si mie asa zis tamplar la ce sa le folosesc???pana oi face si eu o lada de stup sa v-o prezint va prezint altcevasi sa stiti ca nu ma supara orice mi-ati spune pt ca eu meseria am invatat-o lucrand si discutand cu altii :i_love_you:

ioanardelean55


Nu inteleg ce vrei sa demonstrezi cu aceste poze ? ,

marius_vfp

presupun cai place lemnul  :bravo:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cristian bh

Citat din: ioanardelean55 din Februarie 08, 2013, 10:41:25 PM

Nu inteleg ce vrei sa demonstrezi cu aceste poze ? ,
putina tamplarie ca intr-o buna zi va trebui sa obtin statutul de tamplar si eu .Iar parerile oamenilor conteaza.Si va zic si eu ceva ;stiti de ce cand cumpara oamenii scaune si mese din magazine dupa ce se aseaza de cateva ori pe ele si la ele  se leagana din toate incheieturile??
Raspuns; pt ca meseriasii care le produc lucreaza milimetric. :hi: :hi: :hi:

uve

"pana oi face si eu o lada de stup sa v-o prezint va prezint altceva"
Domnule Cristian bh, asta nu mai este meserie ! Este ARTA !! :bravo:
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

ioanardelean55




     I-ti raspund si eu ;
 
    Pentru-ca nu sint facute din fier .  Dar acum nu mai e problema avem adeziv de calitate si uscatoare performante . in rest cine pica de fraier e treaba lui .

stup_arpi

Citat din: uve din Februarie 09, 2013, 08:44:55 PM
"pana oi face si eu o lada de stup sa v-o prezint va prezint altceva"
Domnule Cristian bh, asta nu mai este meserie ! Este ARTA !! :bravo:
De acord! Multumiri pentru poze ^:)^
Nimic nu-i este imposibil celui ce doreste ceva din toata inima.

cristian bh

 :thanks:pt aprecieri :coffee: :coffee:
da cum din arta nu prea poti trai in va prezint altceva mai comun ca-i duminica dimineata si o dam pe diverse :hi: :hi:

tassevasi

 Ia intoarce si tu pozele , nu ma face sa ma uit sucit ,ca nici monitoril nu-l intorc

cristian bh

Citat din: tassevasi din Februarie 10, 2013, 10:56:34 AM
Ia intoarce si tu pozele , nu ma face sa ma uit sucit ,ca nici monitoril nu-l intorc
lasa nea tassevasi ca si eu m-am sucit in toate pozitiile la pozele puse de matale ieri seara colo mai jos  :rotfl: :rotfl: