tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Si restul de poze.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tassevasi

#647
Multumesc Dane ! Eu nu m-am gindit  sa pun filmuletul, dar am si niste poze cu presa.

dan sebastian

Ar fi bine sa explicati un pic detaliile legate de presare si constructie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tassevasi

Multumesc Dane! Nu e  greu de facut , cautati o butelie de aer , cu cit are diametrum mai mare(450mm) cu atit mai bine, se tae fundurile semirotunde si se sudeaza unul din tabla  striata la partea  de jos,se da o gaura de 32mm la partea  de jos lipita de fund,se completeaza cu un stut si robinet.
  Acum in interior se pune pe  verticala din 4-5 cm cite un profil  rectangular de  10x20,10x30 mm dar sa fie  gaurit cu spiral  de 4-5 ct mai des, ca ceara de sus sa coboare prin teava la robinet  atunci cind e deschis.
  Deasemeni in interior se pune un disc din tabla sub care se sudeaza distantiere 4 picioruse ,sa stea la 3-4cm de fund in care se pune  apa 5-6l.
  Pe acest disc  se sudeaza alte  profile sa nu stea sacul etans pe disc.
 Se pune un sac in care se aseaza fagurii si bostina , peste sac se pune un capac mai gros si greu  asta gaurit , cu o bucsa la jumatate in care va patrunde axul cu filet gros  ce va fi prins de partea superioara a bazinumui cu ajutorul unor urechi in care se vor introduce cue de sustinere.
   Eu am ales sa  pun si un arzator la butelie pt incalzire rapida ,poate nu am atita  ceara sa topesc  separat si apoi sa o presez .
   Tot secretul e sa fie  gaurita  teava rectangulara sa coboare  ceara la fundul bazinului .La acest lucru  m-am gindit  dupa  ce l-am realizat fara acest profil gaurit , vroiam sa pun pe exterior o teava sa coboare ceara inainte  de robinet .
   Daca se exexuta corect se obtin rezultate surprinzatoare .
  Numai  bine si  spor la treaba .
 

bucovineanu

Este interesant dispozitivul. Cate grame de ceara se obtin dintr-o rama 1/1?

tassevasi

Nu am facut o proba numai cu faguri din rame si apoi sa vad cit e pe fagure , am amestecat cu totul si cu capaceala si alti  faguri.
 Numai bine

dan sebastian

Atata timp cat combina aburul cu presarea ar trebui sa fie un procent de ceara ridicat.
Totdeauna insa tine si de tipul de fagure. Sunt unii negrii, grei, plini de camasi din care orice ai face iese ceara mai putina. Consider ca dintr-un fagure de 4-5 ani maroniu faci dublu fata de unul negru uitat prin stupi de cand te-ai apucat de apicultura.
Singura solutie e sa gaseasca timp sa faca o sarja de 10 - 20 de faguri si apoi sa cantareasca cata ceara ramane dupa topire.
Asteptam datele daca are timp !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tassevasi


tassevasi


dan sebastian

Am primit alte poze cu topitorul. Le pun aici.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Urmatoarele
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Am ales o varinta un pic mai diferita. Cu cos interior. Sa il pot desface. Caut niste profil de 1cm/4cm si revin cu poze. Sper sa o finalizez anul acesta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tassevasi

Sunt 5 ani  de cind am conceput si realizat liftul personalizat  pentru  pavilion si tu Dane ai fost  primul  ce ai postat atunci .

https://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=3958.555

dan sebastian

Un lift ca al dvs. e un ajutor imens in pavilion. Numai faptul ca il poti cobori de pe randul 2 sau 3 si
s-al pui la nivelul la care iti este usor sa lucrezi iti face viata mult mai frumoasa.
Am rezolvat astazi cu profilul de 4/1 cm. L-am taiat un pic mai mare ca al lui Marian Condescu de 58 mm. Din 2 bare de 6 m am facut 20 buc. Sa vad daca vor fi suficiente. Am gasit si 2 placi de metal groase de 1 cm, plus o platbanda serioasa, robusta. La strung mi-a facut o bucsa in care va intra filetul de preseaza ceara. Maine o sa le duc meseriasului (Nea Coman Ctin din Ticleni). Filetul este insa unul din auto, cu filet cu pas marunt. Voi vedea cum merge in viitor. Intentionez sa-i pun 2 piulite lungi pt ca forta e mare si se duc canalele la filet.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.