Goji

Creat de tassevasi, Februarie 11, 2013, 07:34:22 PM

« precedentul - următorul »

livulik

Citat din: Tamu din Mai 23, 2013, 03:30:25 PM
sandule, cumperi niste fructe de goji uscate si ai seminte in ele ca nu ai ce face. 10-12 lei 100gr.
Salutare!
cateva detalii despre germinarea semintelor ne puteti spune? merg puse in casoleta in pamant sau are vreo perioada de pre-incoltire? daca da, cand se poate transplanta in pamant?

Multumesc

gore

Eu am cumparat plnta de la Lidl, am plantat-o in gradina si creste frumos. In paralal am cumparat seminte de la un forumist, am plantat cateva langa o floaresi au iesit, plantele cresc repede, au tulpina lemnificata Din pacate le-am scos deoarece am vrut sa creasca separat pana la anul cand le voi planat in gradina, dar s-au palit. astept sa vad daca isi revin, daca nu, plantez altele.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

sandupop

Citat din: Tamu din Mai 23, 2013, 03:30:25 PM
sandule, cumperi niste fructe de goji uscate si ai seminte in ele ca nu ai ce face. 10-12 lei 100gr.
Asa ma gandeam sa fac si eu dar.....am incercat si cu ......silvuple monsieur. ..cu miloaga..romanu tot roman. :nono:
Dar daca nu mere nu mere =)) o sa trec la planul A. Mersi oricum pentru răspuns.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

pad3

eu am spart o punga de ceai de la kaufland, am luat cateva fructe uscate, le-am hidratat si am pus semintele la plesneala; asa ca sa-i inchid gura sotiei care isi doreste goji minune. surpriza a venit in cca 1 sapt cand au inceput sa rasara zeci de plantule. problema e ca de atunci au trecut 2 luni si nu cred sa aiba mai mult de 2 cm si sunt cam firave. cred ca o sa incerc si eu sa le repic; dar daca stiti detalii despre modul de ingrijire, nu va sfiiti :))
somnul ratiunii naste monstri

sandupop

Trebuie sa-mi reconsider pozitia si rutele de deplasare atunci cand merg la kaufland....trebuie sa trec si pe la rafturile cu ceaiuri.... ca eu numai pe la cele  u :beer: :beer: mă opresc =)). Pentru informație dau o  :beer:.Mulțumesc.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

pad3

ms de :beer: sa zici pe ce raft o lasi; sa ma servesc cand mai trec pe la K  =))
somnul ratiunii naste monstri

happy

Citat din: livulik din Mai 23, 2013, 05:37:07 PM
Citat din: Tamu din Mai 23, 2013, 03:30:25 PM
sandule, cumperi niste fructe de goji uscate si ai seminte in ele ca nu ai ce face. 10-12 lei 100gr.
Salutare!
cateva detalii despre germinarea semintelor ne puteti spune? merg puse in casoleta in pamant sau are vreo perioada de pre-incoltire? daca da, cand se poate transplanta in pamant?

Multumesc
Mai jos gasiti detaliat tot ce va trebuie pentru goji.Spor la treaba! :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

sandupop

Am fost in week-end la Vulcanii noroioși si pe marginea drumului am gasit catina de gard, si ca tot......țăranul  :nono: :rusine:,  am smuls cateva plante cu radacina cu tot si le-am plantat, daca se prind o sa prinda va tin la  curent.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

happy

Citat din: sandupop din Mai 27, 2013, 09:18:09 AM
Am fost in week-end la Vulcanii noroioși si pe marginea drumului am gasit catina de gard, si ca tot......țăranul  :nono: :rusine:,  am smuls cateva plante cu radacina cu tot si le-am plantat, daca se prind o sa prinda va tin la  curent.
Ai grija ca nu este acelasi lucru cu goji.Seamana foarte mult ,catina de gard este foarte invaziva,goji creste arbust si atat.Fructele nu cred ca sunt bune,nu am avut curajul sa le gust,sunt bune in loc de oja la fete :nono:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

sandupop

Citat din: happy din Mai 27, 2013, 09:57:45 PM
Citat din: sandupop din Mai 27, 2013, 09:18:09 AM
Am fost in week-end la Vulcanii noroioși si pe marginea drumului am gasit catina de gard, si ca tot......țăranul  :nono: :rusine:,  am smuls cateva plante cu radacina cu tot si le-am plantat, daca se prind o sa prinda va tin la  curent.
Ai grija ca nu este acelasi lucru cu goji.Seamana foarte mult ,catina de gard este foarte invaziva,goji creste arbust si atat.Fructele nu cred ca sunt bune,nu am avut curajul sa le gust,sunt bune in loc de oja la fete :nono:
Mersi mult de tot.  Nu vreau sa inlocuiesc goji, dar catina de gard chiar arata bine ca "gard viu".
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

pad3

mai stiti semintele alea de goji, <donate> de kaufland? cresc nene, au acum cca 5 cm trebuie sa le repic  :yes:. daca nu apre neprevazutul la toamna pot sa dau rasaduri amatorlor. vorba aia, dar din dar se face RAI
somnul ratiunii naste monstri

sandupop

Pune-mă în.......capul listei :thanks:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

pad3

Citat din: sandupop din Iunie 14, 2013, 02:41:14 PM
Pune-mă în.......capul listei :thanks:

s-a notat  :nod:
daca reusesc sa strang bani de concediu cred ca voi trece prin toplita si iti aduc chiar eu; desi perspectivele financiare sunt sumbre.
somnul ratiunii naste monstri

sandupop

Citat din: pad3 din Iunie 14, 2013, 05:42:34 PM
Citat din: sandupop din Iunie 14, 2013, 02:41:14 PM
Pune-mă în.......capul listei :thanks:


.......desi perspectivele financiare sunt sumbre.
.....parca mai stiu pe unul in aceeasi situatie....cred ca l-am vazut la... frizer =))
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

marian_6777

In oglinda... nuuu? :rotfl: Asta-i starea de normalitate in Romanica ))/
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.